Özgüven Sistem

17 Şubat 2019 Pazar

şeker

TEKZİP METNİ

Arif BİLGİN

Arif BİLGİN

E-Posta : abilgin_yesevi@hotmail.com

Sayın Mevlüt MIZRAK;

Seydişehir’in Sesi Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni

 

Gazeteniz yazarlarından Arif Bilgin’in imzasıyla 04.04.2017 tarihinde yayımlanan  “Tarım Lisesine Tehdit” başlıklı haberde yer alan hususlara ilişkin olarak, Türk Veteriner Hekimleri Birliği olarak kamuoyunun doğru bilgilendirilmesini sağlamak üzere, aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

 

Anılan haberde Konya Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Prof. Dr. Aşkın Yaşar’ın Seydişehir Tarım Meslek Lisesi Müdürü Ömer Dinçsoy’u tehdit ettiği belirtilmektedir. İlaveten haber içeriğinde Konya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Sayın Aşkın Yaşar için sıklıkla “prof baytar” denilmekte; yazı içeriği bir bütün olarak ele alındığında Sayın Yaşar ve veteriner hekimlik mesleği adına küçük düşürücü bir üslup kullanılmakta ve Sayın Prof. Dr. Aşkın YAŞAR’ın şahsını hedef alan tehdit ve hakaretlerde bulunulmaktadır.

 

Türk Veteriner Hekimleri Birliği, veteriner hekimlik mesleğinin en iyi şekilde uygulanmasından ve mesleğin geliştirilmesinden yasal olarak sorumlu olup; Türkiye genelinde 56 veteriner hekimler odası ve 30.000’e yakın üyesiyle, üyeleri veteriner hekimler aracılığıyla hayvan sağlığını ve halk sağlığını korumak adına, hayvanlardan insanlara geçen 200 den fazla zoonoz hastalıkla mücadele eden ve hayvansal gıdaların kontrol ve denetimini yaparak halk sağlığının korunmasında birinci derecede sorumluluk üstlenen kamu kurumu niteliğinde meslek örgütüdür. Konya Veteriner Hekimleri Odası da, bu görevleri 1000’den fazla üyesi ile Konya'da yürütmektedir.

 

Türkiye'de veteriner hekimlik mesleğinin uygulanması; 6343 sayılı "Veteriner Hekimliği Mesleğinin İcrasına, Türk Veteriner Hekimleri Birliği ile Odalarının Teşekkül Tarzına Ve Göreceği İşlere Dair Kanun"  çerçevesinde yürütülmektedir. Veteriner Hekim Odaları, bölgelerinde, bu kanunun doğru bir şekilde uygulanmasından yasal olarak sorumludur. Bu kanuna göre, hayvanların muayene ve tedavileri, resmi olarak Bakanlıktan ruhsatlandırılmış veteriner hekim muayenehane, poliklinik veya hayvan hastanelerinde yapılabilmektedir. Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi de, bünyesinde, Bakanlıktan ruhsat alarak Hayvan Hastanesi açmıştır. Konya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Sayın Prof. Dr. Aşkın YAŞAR, adı geçen okul müdürünü, yasal görevi nedeniyle, hayvan hastanesi ruhsatı olmadan, hayvan muayene ve tedavi hizmetlerinin verilemeyeceği konusunda bilgilendirmiştir. Haberde yer aldığı gibi herhangi bir tehdit etme durumu söz konusu değildir. Hayvan hastanesinin açılabilmesi için biri uzman olmak kaydıyla en az 5 veteriner hekime ihtiyaç vardır. Bu yasal bir zorunluluktur. Bu nedenle, Tarım Meslek Lisesinde hayvan hastanesi açılması, veteriner hekim sayısının yetersiz olması nedeniyle yasal olarak mümkün değildir. Konya Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Prof. Dr. Aşkın YAŞAR yasal sorumluluğu gereği bu doğrultuda bilgilendirme yapmıştır.

 

Yazınızda, gündeme getirdiğiniz konular gerçeği yansıtmamakla birlikte Konya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Prof. Dr. Aşkın Yaşar’ın şahsını hedef alan tehdit ve hakaretler içermektedir. Bahse konu olay Sayın Prof. Dr. Aşkın Yaşar’ın yasal mevzuat çerçevesinde okul müdürüne yaptığı bir hatırlatmadan ibarettir.

 

Kamuoyuna tamamen yanlış yansıtılan söz konusu bilgilerin yukarıdaki açıklamalar çerçevesinde düzeltilmesini, ayrıca bu açıklamanın 5817 Sayılı Basın Kanunu’nun 14üncü maddesine istinaden aynı sayfada, aynı başlık altında, tekzip yazısı olduğu belirtilerek aynı puntoda yayımlanmasını talep ederiz.

 

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Vekili

Av. Halil AYTAÇ


26 Nisan 2017 Çarşamba 01:48
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEMDEKİLER

Çat: Beytülmala el sürmedim ve sürdürtmedim

Bağımsız Seydişehir Belediye Başkan Adayı Abdulkadir Çat seçim çalışmaları kapsamında ziyaretlerini şehir

Tutal’dan yeni yatırım müjdesi

Belediye Başkanı Mehmet Tutal, yatırımcıları ağırlamaya devam ediyor.

Termal sosyal tesis açılıyor

Seydişehir Belediyesi’nin yapımı sona yaklaşan, Termal Sosyal Tesisleri mart ayında açılıyor.

Abdulkadir Çat’a yoğun ilgi

Bağımsız Seydişehir Belediye Başkan Adayı Abdulkadir Çat seçim çalışmaları için gittiği taşra

Müsiad’tan Bitcoin konferansı

Müsiad Seydişehir tarafından düzenlenen konferansa Medipol Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ekonomist Nurullah

Konya Şeker kendi tohumunu üretti

25. ve 26. Dönem AK Parti Karaman Milletvekili ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, “Çiftçi hastalıktan

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA
Abdullah Bican