ramasan seydişehir

20 Mayıs 2018 Pazar

YOKLUĞUN VARLIĞI…

Marka Şehir Seydişehir Sevdalısı

Marka Şehir Seydişehir Sevdalısı

E-Posta : seydisehirinsesi@hotmail.com

Merhaba sevgili dostlar, kıymetli okurlar.

Yine elhamdülillah, bir Ramazan-ı Şerif ayına daha ulaştık, sağlık ve sıhhat içerisinde. Rabbim, inşallah hepimizi yine sağlık ve sıhhat içinde bu mübarek ayı hakkıyla idrak edebilen ve yine hakkıyla uğurlayıp, bayram edebilenlerden de eylesin bizleri (amin)…

Bilirsiniz ki vuslat, sevdiğine kavuşmak, tasavvufta Allahü Teâla’ya kavuşmak demektir. Sevene, özleyene, bilene, yarenine kavuşmaktır yani… Hani, ulaşamasanız da bilirsinizdir onun sizin olduğunu, yalnız size ait olduğunu, bir damlacık nefesinizin onda olduğunu, onunla olduğunu, hep yanı başında olduğunuzu görürsünüz, gösterirsiniz, bildirirsiniz ona da… Öyle aitsinizdir ki ona, varamasanız da, yanında olduğunuzu hissettirirsiniz, anlamını katarsınız yokluğunuza, yokluğunuzun varlığınız olduğunu da…

İnşallah, oruca da bir vuslat hazzıyla kavuşmuşuzdur…

Bugün itibarıyla bir oruç ayındayız yine. Her türlü sağlık ve sıhhat için de oruç tutulan oruç ayı… Bedenimizin, nefsimizin terbiyesi, terbiye edilmesi, terbiyelenmesi için yaptığımız bir ibadettir yine oruç malumunuz. Olumsuzlukların en aza indiği, olumlu hal ve hareketlerin, iyilik ve güzelliklerin, hayır ve hasenatların artırılmaya da gayret edildiği mübarek bir zaman dilimidir oruç tutulan bu ay…

Allahü Teâla bu ayda öyle güzel hasletler için fırsat verir ki, biz kullarına:

Oruç, gözleri harama bakmaktan, dili yalan ve çirkin sözlerden, kulakları haram şeyleri dinlemekten, mideyi haram yemekten, elleri kötü iş yapmaktan, ayakları kötü yerlere götürmekten korur.

Oruç tutmakla, belirli bir süre nimetlerden uzak kalan insanın gözünde, bu nimetlerin değeri daha iyi anlaşılır. Bu anlayış insana, onları daha iyi korumasını ve nimetleri kendisine veren Allah’a da daha çok şükretmesini öğretir ki, şükür de nimetlerin artmasına vesile olur inşallah.

Oruç tutmakla, belirli bir zaman diliminde kendini yememeye, içmemeye alıştıran insan, hayatta karşılaşacağı türlü türlü sıkıntılara karşı sabreder, kendinde de acı ve sıkıntılara dayanma gücü bulur. Sabırlı olmayı öğrenir.

Peygamber Efendimiz (S.A.V.) şöyle buyurmuştur; “Oruç tutunuz, sıhhat bulunuz." Senenin on bir ayında yorulan sindirim organları oruç sayesinde dinlenir. Ramazandan sonra daha güçlü bir şekilde yine görevlerini yaparlar.

Hayatında açlık nedir bilmeyen varlıklı bir kimse, yoksulların çektiği açlık ve sıkıntıyı yeterince anlayamaz, yaşamadan. Fakat bu kişi oruç tutarsa açlığın ne olduğunu anlar ve yoksulların da neler çektiğini daha iyi anlayarak, onlara karşı merhamet duygularını da yaşar. Bunun sonucu olarak yoksullara yardım elini uzatır, sıkıntılarını gidermeye çalışır elinden geldiğince.

Yani kısaca, oruç; ahlakı güzelleştirir, insanın merhamet ve yardım duygularını geliştirir, insana nimetlerin kıymetini öğretir, insanı sağlıklı yapar, insana sabırlı olmayı öğretir.

Rabbim, nice güzel Ramazanlara ulaşabilmeyi de biz kullarına nasip eylesin inşallah…

Bir MŞSS sözü: “Güzel Allahım, sevdiklerimizi iki cihanda da başımızdan eksik etmesin. (Amin)…

Ha bir de unutmadan, “Sevelim, sevilelim dünya kimseye kalmaz.”

Saygı ve selamlarımla…

 

 


15 Mayıs 2018 Salı 18:42
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEMDEKİLER

Seydişehir’de ramazan coşkusu

Seydişehir Belediyesi'nin on bir ayın sultanı Ramazan ayında geleneksel hale getirdiği Kültür- Sanat

İlçe Başkanı Konurer’in Ramazan Ayı mesajı

Ak Parti Seydişehir İlçe Başkanı Mustafa Konurer Ramazan Ayı münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

Başkan tutal'ın ramazan ayı tebrik mesajı

Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Ramazan ayı nedeniyle yazılı bir açıklama yaparak, tüm Seydişehir

“Cumhur İttifakı ile tarih yazılacak”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Konya Milletvekili aday adayı A.Fatih Satılmış, 24 Haziran seçimlerinde Cumhur

İş uygulama okulu öğrencilerinden gösteri

10-16 Mayıs tarihlerinde kutlanan Engelliler Haftası’nda yılsonu etkinliklerini sergileyen Özel Eğitim İş

Seydişehir belediyesi'nden okullara geri dönüşüm kutusu

Konya Seydişehir Belediyesi tarafından okullara Geri dönüşüm Kutusu dağıtıldı.

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA
fatih satılmış