berat kandili

27 Şubat 2020 Perşembe

şeker

SAĞIR SULTAN DA GÖRDÜ..!

Marka Şehir Seydişehir Sevdalısı

Marka Şehir Seydişehir Sevdalısı

E-Posta : seydisehirinsesi@hotmail.com

Merhaba sevgili dostlar, kıymetli okurlar.

Çokta uzun olmasa da birkaç haftadır buluşamadık. Elim varmadı yazmaya desem daha doğru da olur, neredeyse her gün ve arka arkaya gelen üzücü olaylardan.

Hâlâ; “Eller aya giderken, biz yaya kaldık” demekte üzüntü veriyor vesselam. Elhamdülillah Müslümanız deyip, her yer ve zeminde doğruluk, dürüstlükten dem vurup, ahlaklı olmaktan bahsedip, yüzde 99’u Müslüman bir ülkede yaşıyoruz demekle olmadığını sağır sultan da gördü…

Yazılarımı takip edenler, az çok beni bilenler de bilmeyenler de, hep doğruları söyleyen ve ilkeli haberleriyle yükselen çizgisiyle güzel gazetemiz de dahil hepimiz biliyoruz ki; insanın olduğu yerde her türlü vaka yaşanacaktır. Bizler, insanlar olarak tüm yaşadığımız çevreyi, tüm dünyayı daha çok iyiliklerle ve güzelliklerle daha yaşanılır hale getirmeye gayret ettikçe, bunu da başaracağız. Malumunuz, pollyannacılık değildir maksadım. Ancak doğruyu ve güzeli, iyiliği de paylaştıkça çoğaltacağımız inancındayım.

Yoksa ne kadar eğitirsek eğitelim, insanız işte. Etten kemikteniz, beşeriz, şaşarız, şaşıyoruz..! Rabbim doğruluktan ve doğru yoldan ayırmasın inşallah. (Amin)

Ne kadar eğitirsek eğitelim dedim. Evet aynen böyle. Ne kadar eğitirsek, eğitilirsek de olmuyor görüyoruz, beklenmedik anlarda yine beklenmedik olumsuz ve yanlış örneklerle üzülüyoruz, düzeltemediğimiz yanlışlarla hatta sıkça karşılaşıyoruz. Medya organlarında, sokakta, yakın ya da uzak çevremizde; duyuyor, görüyor, belki de yaşıyoruz hep o yanlışları. Etkileniyoruz insan olarak…Tepkiler veriyoruz, sosyal medya aracılığıyla da çığ gibi büyüse de…Lakin, yanlışa yanlış katmayalım aman dikkat edelim dostlar…Atalarımızın da dediği gibi “kaş yapalım derken, gözü çıkarmayalım.”

Rivayet edildiği üzere Hazreti Peygamber, “Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim” diyerek en doğru yolu da göstermiş bizlere aslında… Bildiğiniz üzere, peygamberler, hep iyi ve güzel ahlaklı insanlardı da, yüce Allah (C.C.) onlardan seçti bizlere gönderdiği peygamberleri…

Her şeyden önce güzel ahlaklı olmayı sağlamalıyız, bizler de ahseni takvim üzere yaratılan insan olarak..!

Yani biz, insan olarak, çocuklarımızı insan evladı olarak yetiştirirken her şeyden önce ahlaklı olmayı, güzel ahlaklı evlatlar yetiştirmeyi başarmalıyız MUTLAKA. Onlara terbiyeli, ahlaklı bireyler olmasını göstermeli ve öğretmeliyiz. Çünkü her türlü olumsuz ya da iyi olmayan işler, eğitimsizlikten değil güzel ahlaka sahip olmamaktan kaynaklanıyor. 

Sosyal medyada son zamanlarda çokça rastladığımız cümlelerde de vurgulandığı gibi; eğitilmiş insanlarımız da suç ya da hata işliyor, kadına şiddet uygulayabiliyor, insana, hayvanlara da eziyet edebiliyor. Ortaya kabul edilemez durumlar çıkartabiliyor istemesekte!

Sorarım sizlere de; hırsız bir esnaf, yalancı bir doktor, ya da güvenilir olmayan bir emniyet mensubu düşünülebilir mi..? Eşini döven, şiddet uygulayan, hatta küçücük bir bebeğe tecavüzde bulunan bir erkek egemen toplum olarak mı yetiştirildik bizler..? Anamızdan babamızdan bunları mı gördük, yoksa okullarda öğretmenlerimiz, camilerde ya da islam alimlerince yıllardır bunlar mı anlatıldı bizlere..? Tabi ki değil…

Aklımızı başımıza alalım, AHLAKLI OLALIM, AHLAKLI..! Hatta örnek olurken de…

Bir MŞSS sözü: “Kadın-erkek olarak; elmanın diğer yarısı, senden farklı değil. Sevdikçe daha güzelleşecek dünyamız...”

Ha bir de unutmadan, “Sevelim, sevilelim dünya kimseye kalmaz.”

Saygı ve selamlarımla…


10 Eylül 2019 Salı 18:59
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Haklısınız

    Misafir 11 Eylül 2019 11:50 Çok haklısınız sayın yazar, kadına gereken değeri vermediğimiz gibi, ahlaklı davranmamaya devam ediyoruz!!!

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEMDEKİLER

‘Fen'de Sanat’ projesi gerçekleştirildi

Şehit Muhsin Kiremitçi Fen Lisesi'nde e-Twinning faaliyeti kapsamında "Fen'de Sanat" projesi gerçekleştirildi.

Tarım ve hayvancılık konulu toplantı yapıldı

Seydişehir Kaymakamlığı ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Seyyid Harun Maarif Merkezi’nde

Tutal termal tesislerde gazetecileri ağırladı

29 Şubat Cumartesi günü hizmete girecek olan Seydi Şifa Termal Tesisleri’nin tanıtımlarına devam eden

Küçük, Okullardan yarınlara programına katıldı

Seydişehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cemal Küçük, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Sergi Salonu’nda

Merkez’den öğretmenlere seminerler

Merkez İlkokulu tarafından eğitim yılı başında yapılan planlama doğrultusunda uzmanlar tarafından seminerler

İş pedagojisi kursu müracaatları başladı

Seydişehir Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Erdem Şirin, iş pedagojisi kursu müracaatlarının başladığını

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA