ribo

07 Aralık 2019 Cumartesi

şeker

NE DEĞİŞTİ..?

Marka Şehir Seydişehir Sevdalısı

Marka Şehir Seydişehir Sevdalısı

E-Posta : seydisehirinsesi@hotmail.com

Evet, sevgili dostlarım ne değişti hayatımızda, günümüzde? Hiç düşünüyor muyuz ki?

Yıllar öncesini, çocukluğumuzu, okul günlerimizi hatırlayalım. Neler vardı ve neler yapardık. Oynadığımız oyunlar... İnsanlar nelerle uğraşır, nereden ve nasıl geçimini sağlamaya çalışırlardı.

Günlük koşuşturmacalarının peşinde, köylü, kentli, esnaf, memur, çiftçi, anne-babalar geçim dertlerini ne şekilde çözebileceklerine göre hareket ederlerdi.

Öğrenci-öğretmen ilişkilerini, okul-aile ilişkilerini düşünelim: Öğrenci sokağın başında, caddenin karşısında gördüğü öğretmenine o mesafeden bile ayağa kalkıp, hürmet ederdi, saygısını gösterirdi. Öğretmen, öğrencisinin başını sevgi ve şefkatle okşar, “evlatlarının” vatana, millete iyi yetişmeleri için fedakârlıkla didinirdi, bir şeyler öğretmenin yanında eğitirlerdi de... Şimdi malum “eti senin, kemiği benim” gibi eğitim, bitti öğretim kaldı sadece. Tabi o da alana, okuyana, çaba gösterene...

Anne babalar, akşam sofrada aynı tasa kaşık salladıkları halde, ilk kaşığı evin babası daldırmadan, çocukları kaşıkları ellerinde beklerdi, hürmetten, edepten, adaptan. Ya dede ve nineler, onlar... Onlar da torunlarıyla oyunlar oynar, masallar anlatırlardı mum ışığında... Büyüğü küçüğü, doğruyu yanlışı anlatıp, öğretir, manevi ve mukaddes değer ve geleneklerimizle onları geleceğe hazırlamada destek olurlardı.

Şimdi, gelelim günümüze. NE DEĞİŞTİ..?

Her şey değişti dediğinizi duyar gibiyim, hatta ben de söylüyorum şu anda... İlgililerin çöp toplamasından, resmi kurum ve kuruluşların işlev ve görevlerini yerine getirmeleri, vatandaşa davranış ve ilgileri, okul-aile, öğrenci-öğretmen, anne baba-çocuk, dede nine-torun ilişkileri, park ve bahçelerin, çocukların oyun yerlerine kadar her şey son derece modernleşti, yenilendi, güncellendi. Belki bir kısmı değişmeden kalabildi, ya da kırsal yerlerde daha az değişikliklere uğradı. Ama şu teknolojinin de “tavan yapması” ile inanın her alan ve konuda yenilikler gündeme geldi ve gelecek... Bilgisayar, tablet, akıllı telefon gibi uygulamalar ve internet ile bilgi ve süper hızla bilgiye ulaşım kadar, olumsuz birçok durum da gelişme gösterdi ne yazık ki...

Bizler nelerin değişmesini istiyorduk ve değiştirebildik peki? Önemli olan bu sanırım. Demem o ki sevgili dostlarım, ortada hala birçok konuda gözle görülebilen eksiklikler var. Modernleşme ile unutulan, eksik bırakılan hasletlerimiz var. Konu komşumuz, sıla-i rahim, aile terbiyesi, okul-öğrenci-öğretmen ilişkileri ve eğitim-öğretim çalışmaları, belediye hizmetleri, özürlü ve engelli vatandaşlarımızın, kardeşlerimizin de yaşam standartlarının iyileştirilmesi, yeterince uygulanmaması, yol ve ortak yaşam alanlarının, piknik alanlarının, apartman ve iş yeri, bina, alışveriş merkezleri gibi lokanta, berber, sağlık ocağı, hastane, resmi kurumlar, kuruluşlar, sivil toplum örgütleri ve binaları vb. gibi daha birçok yazabileceğimiz konu ve başlık...

Eminim ki, hiçbirimiz; kadın ya da erkek, gittiğimiz kuaförde hijyen ve temizlik eksikliği olmasını istemeyiz, hiçbirimiz alış veriş yaptığımız yerde sağlıksız koşulların olmasını istemeyiz, hiçbirimiz bir kasapta, bir manavda alış veriş sırasında, ortamın yeterince temiz olmamasından rahatsız olmayalım. Onun için tüm oda ve sivil toplum örgütlerimiz, kuruluşlarımız, resmi kurumlarımız sık sık denetlemelerde, gerekli gördükleri alanlarda ilgilileri uyarmakta, hatta ceza-i işlem uygulamaktadırlar. Bunların hepsi bizim için, evet bizim için kabul.

Peki ama yine soruyorum: NE DEĞİŞTİ..? (Değişmesi gereken ne...???)

Kıymetli Kaymakamımız Sayın Tuncay Sonel Bey’in hepimize miras bıraktığı ifadeyle “SEYDİŞEHİR AİLESİ” olarak, bir ve bütün olarak hareket etmeliyiz.

Umarım bu tür fikir ve yazılarımla kimseyi bilmeden de olsa, incitmiyorumdur, kırmıyorumdur. Çünkü amacım o değil…

Bir MŞSS sözü: “Önce sen değiştiysen, herkes değişir...”

Ha, bir de unutmadan, “Sevelim, sevilelim dünya kimseye kalmaz”.

Saygı ve selamlarımla.


07 Ekim 2015 Çarşamba 22:39
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Çok doğru...

    Misafir 12 Ekim 2015 23:42 Her yazınızı özenle takip ediyorum. Gerçekten güzel konulara, çok doğru konulara değiniyorsunuz.

  • ...

    Misafir 15 Ekim 2015 03:39 Ben diyeyim, her şey değişse de kafa yapısı değişmedikten sonra hiçbir şey olmaz...

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEMDEKİLER

Merkez İlkokulu’nda kültür ve miras sergisi

Merkez İlkokulu 4.sınıf öğrencileri tarafından “kültür ve miras” konulu tarihi eser sergisi açılışı

Sebeltaş personeline uygulamalı yangın tatbikatı

Sebeltaş A.Ş. bünyesinde çalışan personele uygulamalı olarak yangın tatbikatı verildi.

İlçemizde hayat boyu öğrenme komisyonu toplandı

Seydişehir Halk Eğitim Merkezi tarafından İlçe Hayat Boyu Öğrenme Komisyonu İş Birliği Toplantısı

Başkan Tutal’dan ziyaretler

Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Yıldız ve Özbakır ailesini ziyaret etti.

Meclis toplantısı canlı verilsin önerisi

Seydişehir Belediyesi Aralık ayı meclis toplantısında CHP ve İyi Parti’li meclis üyeleri, oturumların canlı

Şehit polis son yolculuğuna uğurlandı

Antalya'da görevi esnasında geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden polis memuru Savaş Ünal (46), Boyalı

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA