02 Nisan 2020 Perşembe

şeker

GÖNÜL KAZANMAK

Marka Şehir Seydişehir Sevdalısı

Marka Şehir Seydişehir Sevdalısı

E-Posta : seydisehirinsesi@hotmail.com

Selam dostlarım, Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi de üzerinize olsun…

Ne mutlu bizlere ki, mübarek ve rahmet ayı olan on bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerife erdik. İnsanlar daha bir merhametli, daha bir anlayışlı, çocuklar büyüklerine daha bir hürmetli, büyükler de küçüklerine daha bir şefkatli değil mi bu günlerde!

Öyle ya! Rahmet ve bereket ayı olan Ramazan ayındayız… En güzel ve ulvi duyguların, saygı, sevgi, barış ve huzurun en üst seviyelere ulaşmasını beklediğimiz, istediğimiz günlerdeyiz. Bu günlerde biliyorsunuz ki, sayılı ve çabuk geçer, göz açıp kapayıncaya kadar hızla geçer… Onun için kıymetli dostlarım, bu kısa ve çok önemli günlerin, gecelerin kıymetini bilelim. Çünkü ömür de gelip geçiyor hızla. Bir sonraki Ramazan Ayına ulaşıp, ulaşamayacağımızı da bilmiyoruz!

Ramazan ayı sabır ayıdır. Çünkü “Oruç sabrın yarısıdır.”

Ramazan ayı şükür ve ibadet ayıdır. İnanan insanlar, Ramazan ayında nimetin esas malikinin Allah olduğunu ve O’nun izni olmaksızın helal nimetlere dahi el uzatamadıklarını idrak ederler.

Ramazan ayı oruçla “insanın kendini tuttuğu” takva ayıdır. İnanan insanlar, büyük günahları işlememe, küçüklerden kaçınma ve farzları yerine getirme çabasında olarak, oruçla kendini tutmayı öğrenmekte, kendini korumakta, sorumluluk bilincine ulaşmakta, müteyakkız olmakta, tüm bunların sonucunda da sakınan, müttaki (takva sahibi) bir kul olma özelliği kazanmaktadır.

Ramazan ayı yardımlaşma ayıdır. İnanan insanlar için, Ramazan ayında sadece ferdi kazançlar ve bireysel menfaatler değil, toplumsal hassasiyetler, yardımlaşma ve dayanışma duyguları da harekete geçer, hayırlar, hasenatlar ve bereketler bütün insanlığı kuşatacak şekilde artar, cömertlik duyguları ziyadeleşir.

Ramazan ayı fırsatlar ayıdır. İnanan insanlar için, sınırları belirlenmiş ve hatta “bu sayılı günleri iyi değerlendirin” denilen bir aydır. Gerçek manada “ruhuna uygun bir şekilde yaşanılan” bir ramazan ayı, seksen küsur yıllık bir ömrün kazancını tek başına sağlayabilmektedir.

Ramazan ayı inanan insanlar için, kötü davranışları ve alışkanlıkları bırakmaya, salih amelleri çoğaltmaya ve güzel alışkanlıklar edinmeye vesile olabilecek bir aydır. Çünkü “Ramazan ayı geldiğinde cehennem kapıları kapatılmakta, cennet kapıları sonuna kadar açılmakta, şeytanlar da zincire vurulmaktadır.”

Ramazan bağışlanma ayıdır. Ramazan ayının “başlangıcı rahmet, ortası mağfiret, sonu da cehennem ateşinden kurtuluş” olarak ifade edilmektedir.

Harama bakmaktan sakınmak,

Haram ve şüpheli şeylerle iftar etmemek,

Diline sahip olmak,

Kulağı korumak,

Diğer organlara da sahip çıkmak,

Kalp kırmamak, dikkat etmemiz gereken diğer önemli bazı hususlar.

Burada en çok dikkat edilmesi gereken bence sevgili dostlar, kalp kırmamak, öyle değil mi sizce de? Tabii ki, Kabe’den bile kıymetli olan müminin gönlünü kırmak, oruçluya yakışan bir davranış değildir. Buna çok dikkat etmeliyiz! Sadece Ramazanda değil, her zaman dikkat etmeliyiz buna…Gönül kırmak ne kadar kötü ise, tamir etmek, kazanmak da en az o kadar kıymetlidir elbette. Bizler bu mübarek ayda ve günlerde gönül kazanan, yıkık gönülleri, kırılan gönülleri tamir edenlerden olmaya çalışalım. Çünkü Allah(C.C.), gönül kazanan kullarını seviyor

Gönül kazanmak istiyorsan, sevgi tohumu ek. Cenneti kazanmak istiyorsan, yollara diken serpmekten vazgeç!..” demiş, gönül dostu Hz.Mevlana…

Birlik ve beraberliğe, yardıma, sevgiye, barışa, huzura ne de çok ihtiyaç ve hasret duyduğumuz bu günlerde ne olur, çok selamlaşalım, daha çok gönüle girmeye çalışalım, yapmış olmak için değil, gerçekten halis niyetle yapalım…

Bir hatırlatma daha: Hocalarımızın hutbelerde de vurguladığı gibi, “hiç kimse kimsesiz kalmasın”…


Bir MŞSS Sözü: “Sen mi gönüldesin, gönül mü sende var?”

Ha bir de unutmadan, “Sevelim, sevilelim dünya kimseye kalmaz”…

Saygı ve selamlarımla…


01 Temmuz 2014 Salı 23:44
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • kazanmak da gönül yıkmak da dil ile olur

    Misafir 02 Temmuz 2014 00:33 Her yara geçer de dil yarası geçmez diyen atalarımız söylenecek sözleri tartarak konuşmanın, karşısındakini sözleriyle incitmemenin insani bir erdem olduğu konusuna vurgu yapmak istemişlerdir. Söz, insanın kalbine girmek için en büyük anahtardır. Zamanımızda en zorlu kazanç gönül kazanmaktır. Gönül kazanmak da gönül yıkmak da dil ile olur. Dilinden çıkanı aklıyla yoğuran kişi söylediklerinden dolayı hesaba çekilmekten kurtulur.

  • Gönülden kutlarım

    Misafir 02 Temmuz 2014 01:06 Sayın yazar, gönülden tebrikler, gönül kazanmak bu dünyada bırakılacak en güzel özelliklerden öyle değil mi ? Gönül kazanmak, gönül yapmak...

  • İnce ince

    Misafir 06 Temmuz 2014 13:41 Gerçekten ince ince dikkat etmeliyiz tüm bunlara. Sağolun, uyarı ve hatırlatmalarınız için...

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEMDEKİLER

Esence’de karantina uygulaması

Beyşehir’e bağlı Aşağı Esence Mahallesi'nde Covit 19 salgını sebebiyle karantina uygulaması başlatıldı.

Kibar, ‘Okulum evimde’ derslerine katıldı

Seydişehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Tahir Kibar ‘Okulum evimde’ canlı derslerine katıldı.

Vefa destek gurubu her yerde

Seydişehir Kaymakamlığı öncülüğünde oluşturulan Vefa ve Sosyal Destek Grubu hizmet vermeye devam ediyor.

Belediyede hizmetler aksatılmıyor

Seydişehir Belediyesi tarafından ilçe genelinde hem koronavirüs ile mücadele sürüyor hem de hizmetler

Büyükşehir işsiz kalandan su parası almayacak

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, su fiyatlarını 2019 yılı rakamlarına geri

Koronavirüsten can kaybı 168'e yükseldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, corona virüsünde hayatını kaybedenlerin sayısının 168'e ulaştığını

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA