16 Şubat 2020 Pazar

şeker

GELECEĞİMİZ AYDINLIK

Marka Şehir Seydişehir Sevdalısı

Marka Şehir Seydişehir Sevdalısı

E-Posta : seydisehirinsesi@hotmail.com

Doğruları uygulayıp yaşamasak da, doğru yine ve daima doğrudur. Kimin dediği, kimin vurguladığı, ya da kimin söylediğini uygulayıp uygulamadığı önemli değildir. Aslolan doğrudur, doğrunun gösterilmesi, doğruya yönlendirilmesidir yani.

Bakarsınız etrafınıza sizler de sık sık. Mutlaka bir eksiklik, yapılması gerekip de yapılmamış, uygulamada karşılaşılan zorlukları yaşadığınız birçok iş ve olayı tecrübe edersiniz. Yaşadığınız zorluk ve eksikliklerin, yanlışlıkların, hatta hataların düzeltilmesi gerekip de düzeltilmemiş durumda olan özellikle sosyal alanda karşılaştığımız olumsuzlukların farkındasınızdır. Görmekte ve yaşamaktasınızdır herkes gibi…

Demem o ki, sevgili dostlarım, kıymetli okurlarım; güllük gülistanlık bir hayatta değiliz malumunuz. Elimizi uzattığımız kah elimizde kalıyor, kah kırılıyor, kah ortada kalıyor…

Şimdi diyeceğim ki;

Eğitim ve öğretim sistemimizde şunlar, şunlar yanlış. Örnek aldıklarımız, modellerini örneklediğimiz uygulamalar ne kadar doğru..? Öğretmenlerimizin kılık ve kıyafeti uygun mu? Neden onlara özgü tek tip ya da onların da; bir emniyet mensubu, bir itfaiye,  bir PTT, Telekom çalışanı gibi, bir akaryakıt istasyonu çalışanı gibi, özel bir giysisi ya da üniforması, onların öğretmen olduklarını, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı yetiştirenlerden olduklarını gösterir bir giyim tarzları yok..?

Duyar gibiyim, düşüncelerinizi de:

….. ama o zaman ……..

Yok ya, hiç öyle şey olur mu? Tek tip kıyafet olur mu? Ortada sivil sendikal eylem var.

Cümleleriniz geliyor kulağıma, fısıltı şeklinde de olsa…

Anladım sendikal eylem var da, varsa ne olmuş. Yürürlükte olan bir de YÖNETMELİK var !!!

Tören ve toplantılarda bari gördüklerimiz bizi üzmesin lütfen. Çok kıymetli ve her zaman vefakar öğretmenlerimiz, yaptığı kutsal görevin gereği, işine ve en başta kendine duyduğu saygı gereği; tamam, uymak, katılmak zorunda kaldığı sendikal eylem gereği serbest giyinsin de, kantarın topuzu da kaçmasın yani. Saçı sakalı, gömleği, pantolonu, ceketi, eteği ve bluzuyla usturuplu giyinsin. Bir öğretmene, bir eğitimciye yakışır şekilde görünmeye gayret etsin. Elbette buna dikkat edenleri de müstesna tutuyoruz.

Yalnız bu arada, ben de gür bir sesle söylemeye devam ediyorum. Peki bu serbestlik içinde olununca, öğrencinin, velinin, o eski tabirle “eti sizin, kemiği bizim” dediğimiz öğretmenlerimize olan saygı ve itaatkarlık nerede kaldı..? Öğretmen haklı yere öğrencinin kulağını çektiğinde (elbette doğru ile yanlışı ayırt ederek, “öğretmenin, doğruyu ve güzeli gösterdiğini, anlattığını biliyoruz) ya da bir okkalı tokat akşettiğinde, evde bir de anamız ya da babamızdan dayak yerdik, hatırlarsınız. Elbette şiddet hiçbir zaman tasvip ve tavsiye EDİLEMEZ! Bununla birlikte, “…nush ile uslanmayanın hakkı kötektir”in doğruluğunu da görmek gerektiğini düşünenlerdenim.

Yaşı 35-40’ların üzerinde olanlar bir düşünsün bakalım. Öğretmene saygısızlık yapılabiliyor muydu onların okul çağlarındayken..? Öğretmenlerimizin önünden geçerken ya da herhangi bir yerde karşılaşıldığında ceketimizin önü açıksa, iliklememek, oturuyorsak ayağa kalkmamak olur muydu..? Okulda, sınıfta ya da öğretmenin bulunduğu ortamda cıvıklık, şımarıklık ya da saygısızca bir harekette bulunabilir miydi öğrenciler..? Yakası paçası dağınık, kravatı, gömleği bir tarafa kaymış derse, okula gelebilir miydi..?

Gelelim son vurguya:

Bütün bu yazıp, anlattıklarımın bir sebebi var ve alınacak, çıkarılacak ders ve elde edilecek olumlu sonuçlar var kıymetli okurlarım.

Her kim olursak olalım, yaptığımız iş, makam ve yerimiz neresi olursa olsun, bizleri yetiştiren ÖĞRETMEN’dir. İyiyi, güzeli, doğruyu, yanlışı öğreten, eksiklerimizin tamamlanması, yanlış ve hatalarımızın doğru şekilde düzeltilmesi ve düzgün gitmesini sağlayacak olan ÖĞRETMEN’dir. Geleceğimizi şimdiden şekillendiren, “ağacı, yaşken eğen” ÖĞRETMEN’dir.

Kendimiz sigara içerken, sigara içmemeyi tavsiye etmek ne kadar doğru ve hızlı bir sonuç getirir bir düşünelim. Bir öğretmen, bir eğitimci olarak, geleceği şekillendiren olarak, ne kadar doğru ve düzgün örnek olursak, varacağımız ve alacağımız olumlu sonuçlar da o kadar yerinde olacaktır elbette.

Biz, öğretmeni ne kadar güzel ve yetkin yetiştirirsek, ona gereken değeri verir, olması gereken değere ulaştırırsak; inanıyorum ki işe o zaman GELECEĞİMİZ AYDINLIK olacaktır.

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün veciz sözünde belirttiği gibi:

“ÖĞRETMENLER, YENİ NESİL SİZİN ESERİNİZ OLACAKTIR.”

Başta Baş Öğretmen Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere ebediyete intikal etmiş olan tüm öğretmenlerimize Allah’tan (C.C.) rahmet, yaşayan tüm öğretmenlerimize de sağlıklı uzun ömürler diliyorum.

Bir MŞSS sözü: “Doğru oturup, doğru konuşmazsak neyi düzeltebiliriz..?”

Ha bir de unutmadan, “Sevelim, sevilelim dünya kimseye kalmaz.”

Saygı ve selamlarımla…


19 Kasım 2019 Salı 21:46
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEMDEKİLER

Sinema salonu yeniden açıldı

Belediye Başkanı Mehmet Tutal'ın girişimleri sonucu uzun yıllar sonra ilçede yeniden sinema salonu açıldı.

Bölgesel kalkınma ve güç birliği toplantısı yapıldı

Bölgesel kalkınma ve güç birliğinin daha da kuvvetlendirilmesi için komşu ilçe yetkilileriyle yapılan

Mahmut Esat Ortaokulu Fen Laboratuvarı açıldı

İlçemiz Mahmut Esat Ortaokulu’nda kurulan Fen Laboratuvarının açılışı gerçekleştirildi.

Meşrutiyet yıllarında Seydişehir’de faal olan kulüpler

Meşrutiyet yıllarında Seydişehir’de faal olan kulüplerden biri de Seydişehir İttihad ve Terakki Kulübü idi.

Muaythai takımı madalya ile döndü

Seydişehir Belediyespor Kulubü Muaythai takımı 3-8 Şubat tarihleri arasında Nevşehir'in Kozaklı ilçesi ev

Temsilcilerimizden 1 galibiyet, 1 mağlubiyet

Temsilcilerimizden Seydişehir Belediyespor galip gelirken, Seydişehir Gücü ise haftayı mağlubiyetle kapattı.

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA