ribo

16 Haziran 2019 Pazar

şeker

YUMURTA ZARARLIMI FAYDALIMI?

Hasan Yasir ACAR

Hasan Yasir ACAR

E-Posta :

Geçtiğimiz yıllarda, yumurtaların kolestrole neden olduğu ve her gün yenmesinin sağlıksız olduğuna dair haber ve söylemleri çok sık bir şekilde duymuştuk. Fakat son zamanlarda yapılan çalışmalar yumurta hakkındaki korkuların yersiz olduğunu gösteriyor.

Bu çalışmaların en yenisi Çin'de gerçekleştirildi. Yaklaşık yarım milyon insan üzerinde yürütülen çalışmalar, günlük yumurta tüketiminin kalp hastalıkları ve inme riskini düşürdüğünü ortaya koydu.

Bu çalışma, doğa ananın bize sunduğu en zengin yiyeceklerden olan ve içerisinde protein, vitamin D, A, B ve B12'nin yanı sıra ilerleyen yaşlarda göz hasarını engelleyen lutein ve zeaksantin gibi son derece faydalı maddeler bulunan yumurtaların düzenli olarak tüketilmesinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstermiş oldu.

Yumurta içindeki kolestrol zararlı mı?

Yumurta içerisinde bir miktar kolestrol bulunsa da, bu miktarın kanımızdaki kolestrol düzeyinde önemli bir etkisi bulunmuyor. Kolestrol hastalarının yumurtadaki kolestrol yerine yiyeceklerden aldıkları doymuş yağlara dikkat etmeleri daha doğru olacaktır.

Doğru yumurta

Günümüzde maalesef köylerimizde ilaç verilmeden beslenen ve gezen tavukların yumurtalarını bulmak giderek zorlaşıyor ancak yine de kendimizin ve ailemizin sağlığını düşünerek gezen tavuk yumurtalarını almaya özen göstermeliyiz.

Bakanlığın yeni düzenlemesine göre artık yumurtaların üzerinde hangi tür tavuklar tarafından yumurtlandıkları da belirtilecek. Size önerim marketten yumurta alırken üzerlerindeki kod 0 ya da 1 ile başlayan organik ve gezen tavuk yumurtalarını tercih etmenizdir.

Yumurta kaynatırken dikkat

Yumurtanın sıcak suda haşlanması oldukça sağlıklı bir yöntemdir ancak burada dikkat edilmesi gereken önemli bir husus var. Yüksek sıcaklıkta uzun süre kaynatılan yumurtaların içerisindeki proteinler kaybolur. Soyduktan sonra yumurta sarısının etrafında yeşil halkalar var ise proteinler hasar görmüş demektir. Bu nedenle yumurtaları çok uzun süre haşlamamalı ve kayısı kıvamında tüketmeliyiz.


04 Nisan 2019 Perşembe 22:25
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

GÜNDEMDEKİLER

Seydişehirliler İstanbul'da buluştu

Seydişehir Yeniceköy Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından İstanbul'da organize edilen programda

KOSKİ'den dolandırıcılara karşı uyarı!

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, Konya’da yaşanan bazı münferit sayaç hırsızlığı

Vehbi Ünal toprağa verildi

Dün vefat eden Öğretim Üyesi Prof.Dr. Avukat Kürşat Ünal’ın babası, MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin

Yağıştan zarar gören tarım işçilerine yardım

Seydişehir’e bağlı Aşağıkaraören mahallesinde aniden başlayan sağanak yağış ve dolu nedeniyle

Sağanak ve dolu etkili oldu

Seydişehir’de etkili olan sağanak ve dolu tarım arazilerine zarar verdi, hayatı olumsuz etkiledi.

Konya Şeker’de bayramlaşma programı yapıldı

Anadolu Birlik Holding’in geleneksel hale getirdiği bayramlaşma programı, bayram sonrasının ilk mesai gününde

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA