ribo

23 Ekim 2019 Çarşamba

şeker

YUMURTA ZARARLIMI FAYDALIMI?

Hasan Yasir ACAR

Hasan Yasir ACAR

E-Posta :

Geçtiğimiz yıllarda, yumurtaların kolestrole neden olduğu ve her gün yenmesinin sağlıksız olduğuna dair haber ve söylemleri çok sık bir şekilde duymuştuk. Fakat son zamanlarda yapılan çalışmalar yumurta hakkındaki korkuların yersiz olduğunu gösteriyor.

Bu çalışmaların en yenisi Çin'de gerçekleştirildi. Yaklaşık yarım milyon insan üzerinde yürütülen çalışmalar, günlük yumurta tüketiminin kalp hastalıkları ve inme riskini düşürdüğünü ortaya koydu.

Bu çalışma, doğa ananın bize sunduğu en zengin yiyeceklerden olan ve içerisinde protein, vitamin D, A, B ve B12'nin yanı sıra ilerleyen yaşlarda göz hasarını engelleyen lutein ve zeaksantin gibi son derece faydalı maddeler bulunan yumurtaların düzenli olarak tüketilmesinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstermiş oldu.

Yumurta içindeki kolestrol zararlı mı?

Yumurta içerisinde bir miktar kolestrol bulunsa da, bu miktarın kanımızdaki kolestrol düzeyinde önemli bir etkisi bulunmuyor. Kolestrol hastalarının yumurtadaki kolestrol yerine yiyeceklerden aldıkları doymuş yağlara dikkat etmeleri daha doğru olacaktır.

Doğru yumurta

Günümüzde maalesef köylerimizde ilaç verilmeden beslenen ve gezen tavukların yumurtalarını bulmak giderek zorlaşıyor ancak yine de kendimizin ve ailemizin sağlığını düşünerek gezen tavuk yumurtalarını almaya özen göstermeliyiz.

Bakanlığın yeni düzenlemesine göre artık yumurtaların üzerinde hangi tür tavuklar tarafından yumurtlandıkları da belirtilecek. Size önerim marketten yumurta alırken üzerlerindeki kod 0 ya da 1 ile başlayan organik ve gezen tavuk yumurtalarını tercih etmenizdir.

Yumurta kaynatırken dikkat

Yumurtanın sıcak suda haşlanması oldukça sağlıklı bir yöntemdir ancak burada dikkat edilmesi gereken önemli bir husus var. Yüksek sıcaklıkta uzun süre kaynatılan yumurtaların içerisindeki proteinler kaybolur. Soyduktan sonra yumurta sarısının etrafında yeşil halkalar var ise proteinler hasar görmüş demektir. Bu nedenle yumurtaları çok uzun süre haşlamamalı ve kayısı kıvamında tüketmeliyiz.


04 Nisan 2019 Perşembe 22:25
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

GÜNDEMDEKİLER

Geleneksel Ata Sporları Derneği’nde Arslan dönemi

Seydişehir'de Nisan 2019'da kurulan Seydişehir Geleneksel Ata Sporları Kültür Yardımlaşma Dayanışma

Belediyespor mağlup, S.Gücü galip

Konya Amatör Kümede mücadele eden Seydişehir Belediyespor ile Seydişehir Gücü rakiplerini Seydişehir’de

Konya Şeker’den çiftçiye motorin avansı

Konya Şeker ekim-söküm için ihtiyacı olan çiftçiye verdiği 31,1 milyon motorinle toplam finansal desteği 557,8

Konya, Kitap Günleri’nde buluşuyor

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Konya Kitap Günleri’nde gerçekleştirilen söyleşiler, imza

Başkan Altay Muhtarlar Günü buluşması düzenledi

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Muhtarlar Günü dolayısıyla düzenlediği Muhtarlar Buluşması, 31 ilçeden

Devlet Hastanesi’nde dijital arşiv dönemi

Seydişehir Devlet Hastanesinde "Dijital Arşiv Dönemi" başladı.

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA