ribo

20 Mayıs 2019 Pazartesi

şeker

SUMAK

Hasan Yasir ACAR

Hasan Yasir ACAR

E-Posta :

             İyi yemek yapanlarımızın önemli mutfak sırlarından olan Sumak baharatı, biber dolması, yaprak sarması, çiğ köfte, lahmacun gibi çok sevilen yemeklere ve özellikle salatalara hafif ekşi ve güzel bir lezzet katıyor.

Baharatlar sağlığımız için çok önemli doğal vitaminler ve antioksidan maddeler barındırıyor.

Geleneksel olarak Sumak baharatının genellikle böbrek ve mesane problemleri için kullanılmasına rastlıyoruz. Ayrıca damar büzücü etkisinden dolayı rahim kanamalarında da geleneksel kullanımı mevcut.

Peki, bilimsel olarak yapılmış çalışmalar Sumak için ne diyor?

- Şeker Düzenleyici Etki: Sumakla ilgili 41 kişide yapılmış bilimsel bir çalışma, Sumak tozunun kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bir başka çalışma ise günde 3 gram Sumak tüketen diyabet hastalarının kalp damar risklerinin azaldığına işaret etmiştir.

- Kolesterol Düşürücü Etki: 2011 yılında gerçekleştirilen bir bilimsel çalışma, yüksek kolesterol durumlarında meyve ekstresinin farelerde kolesterol düzeyini düşürdüğünü göstermiştir.

- Hastalıklardan Koruyucu ve Ağrı Kesici Etki: Sumak, yüksek antioksidan içeriğine sahip olduğu için serbest radikallerle savaşarak sağlığı desteklemektedir. Antioksidanlar sayesinde Sumak aynı zamanda enflamasyonu azaltmakta ve böylelikle ağrı tedavisine yardımcı olabilmektedir.

- Kemik Erimesine Karşı Etkili Olabilir: 2015 yılında Sumak ekstresiyle gerçekleştirilen bir başka hayvan deneyinde söz konusu baharatın kemik metabolizmasının dengesini değiştirerek kemik erimesini azaltabildiği gösterilmiştir.

Sizler için burada listelediğim özellikler bilim dünyasının %100 kanıtladığı ve hemfikir olduğu özellikler olmasa da, bu veriler bizlere yemeklerimizde baharat olarak Sumak kullanmamızın ne kadar doğru bir tercih olduğunu göstermeye yetiyor.

Hem kendimizin hem de sevdiklerimizin forumunu korumak için mümkün olduğunca her an reklamı dönen fast-food gıdalardan uzak durarak sulu yemekler, bol vitaminli, bol renkli sebze meyveleri dengeli bir şekilde tüketmemiz önemli. Unutmayalım ki, bizler ne yersek çocuklarımız da bizleri taklit ediyor. O nedenle düzenli saatlerde dengeli beslenmeye özen göstermemiz aile boyu sağlıklı kalmamızın en önemli anahtarı.

Dünyada da genelde aynı isimle bilinen Sumakla ilgili olarak hatırlatmak istediğim önemli bir husus, bazı Sumak türlerinin zehirli olabildiğidir. Bu nedenle bitki toplama amacıyla doğaya geziye çıkanlarımıza mutlaka bitkileri iyi tanıyan uzman kişilerin eşlik etmesi şarttır.


27 Şubat 2019 Çarşamba 02:46
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

GÜNDEMDEKİLER

Trafik kazası: 1 yaralı

Seydişehir ilçe merkezi Hürriyet Caddesinde F.F.Ö. idaresindeki otomobil Turgut Acar’ın kullandığı elektrikli

Dağcılardan 100.yıl tırmanışı

Seydişehir‘de bir grup dağcı, Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkarak başlattığı milli mücadelenin

Vasada Antik Kenti yönlendirme tabelaları takıldı

Seydişehir Bostandere Mahallemizde bulunan “Vasada Antik Kenti” için kahverengi yönlendirme levhaları takıldı.

100.yılında 19 Mayıs coşkuyla kutlandı

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nın 100’üncü yıl dönümü ilçemizde çeşitli

CHP’den Kuğulu Park açıklaması

CHP İlçe Başkanı Özel: "Cumhuriyet Halk Partisi Kuğulu Park’ın ve kamuya açık alanların ücretli olmasını

ADD Başkanı Pinici istifa etti

Geçtiğimiz günlerde yapılan Seydişehir Atatürkçü Düşünce Derneği 13. Olağanüstü genel kurul

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA