19 Aralık 2018 Çarşamba

şeker

MORİNGA ÇAYI İLE ZAYIFLANIR MI?

Hasan Yasir ACAR

Hasan Yasir ACAR

E-Posta :

Her bahar geldiğinde içim kıpır kıpır heyecanla dolar! Acaba bu yıl hangi bilinmeyen bir bitkiyi zayıflatıcı diye insanlara pazarlayacaklar diye meraklanırım. Gerçekten arkasında büyük bir yaratıcılık, emek var. Dünyanın taa ötesindeki bitkileri bul, onları ithal et, ürün haline getir, pazarlama organlarında sosyal medyada yayınları/reklamları hazırla…

Büyük bir emek veriliyor gerçekten. Büyük umut vaat eden, heyecanla beklediğimiz o mucize zayıflatıcı ürünlerinden bir diğeri “Moringa oleifera” yaprakları. Taa Filipinler’den geliyor. Sosyal medyada Moringa çayının 25 kilo yağ yaktığı şeklinde mesajlar dolaşıyor. İnsanı fırına koysan bu kadar yağ çıkar mı acaba?

Bir eczacı olarak Moringa ’ya atfedilen bu sonsuz yararların ne kadarının bilimsel çalışmalar ile kanıtlandığını araştırdım. Yapılan çalışmalar genellikle inekler, keçiler ve tavukların et ve süt verimini artırmaya yönelik! Acaba moringa pazarlayanlar insanları bu hayvanlarla aynı kategoride mi görüyorlar? Aslında yaklaşım aynı, amaç etinden sütünden değil, ama paralarından yararlanmak.

Ancak zayıflatabileceğine dair hiçbir bilimsel kanıt yok. Klinik olarak sadece ufak bir grup sağlıklı gönüllü üzerinde yürütülen çalışmada yüksek miktarda (4 gram/gün) tüketildiğinde yaprakların insülin salınımını artırdığı, yani kan şekerinin hücre içine girerek düşmesine yardımcı olabileceği ve kolesterolü, kan lipit yağlarını düşürebildiği bildiriliyor. Ayrıca deney hayvanları üzerinde yürütülen çalışmalarda; astım, ülser, yüksek tansiyon, bağışıklık sistemi düzenleyici; hücre deneyleri ile karaciğer, kalp, böbrek akciğer, yumurtalık gibi organ hücrelerini hasara karşı koruyucu etkileri tespit edilmiş.

Antioksidan etkisi ile ilgili araştırma ise hücre kültürleri ve deney hayvanları üzerinde yürütülmüş. Yaprakların içerisinde günlük olarak tükettiğimiz meyve ve sebzelerde, yeşil çayda bulunan polifenoller bulunduğundan antioksidan etki göstermesi doğal olarak sürpriz değil. Ama en kuvvetli antioksidandan 46 misli daha yüksek antioksidan olduğu tamamen yalan.

İnternette moringa ile ilgili yer alan video kayıtlarından birini izledim ve müthiş aydınlandım. Artık ilaçlara paydos; hekim, eczacı tüm sağlık çalışanları başka iş arasın. Hatta bahçenize bir Moringa ağacı dikin, başka bir şey gerekmez Bütün marketler de batar. Çünkü “Moringa” adı verilen bu ağacın yapraklarından hazırlanan özütün 1 gramı 10 kilo meyve-sebze yemiş kadar besleyiciymiş! Dünyanın bilinen en kuvvetli antioksidanından öyle 2-3 kat değil tam 46 kat daha kuvvetli! Aldığınız an uçmaya başlıyorsunuz! Hani şu TV reklamlarında “Ben enerjimi filanca vitamine borçluyum” diyen aşçı var ya, Moringa aldıktan sonra kim bilir neler yapar siz düşünün! Moringa somondan 10 kat daha zengin Omega yağ asitleri, en besleyici besinlerden 94 kat daha besleyici.

Sütten 17 kat fazla kalsiyum, ıspanaktan 25 kat fazla demir, muzdan 15 kat fazla potasyum, ve insanın ihtiyacı olan tüm amino asitlerin hepsi, daha niceleri... (bu yalanları uzmanı dedikleri adının başında Prof. Dr. yazan ama akademik kariyeri bu konularla uzaktan yakından alakası olmayan muhteremlere söyletiyorlar) Ama gel gör ki bu bitkinin kaynağı olan Filipinler’de ortalama yaşam süresi bizim epey aşağımızda; 70 yaş. Bizde ise 77 yaş yaşam ortalaması var. Yani Filipinler halkı bitkinin kıymetini anlayamamış. Biz bir de Moringa kullandık mı, tutabilene aşk olsun, 150-200…..!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının yayınladığı “Ayıplı Mallar” listesine göz gezdirdiniz mi? 15 üründe sildenafil/tadalafil; 12 üründe subutramin bulunmuş. Acaba giderek artan sapıklık olaylarında bu tip ürünlerin bir rolü var mı, sorusu aklıma geliyor! Her hâlükârda bu ürünleri pazarlayanlar hakkında ağır ceza mahkemesinde insan hayatına kasıttan dava açılmalı ve hapis cezası verilmeli. Yoksa cezayı ödeyip başka bir marka altında ticari faaliyetlerini sürdürüyorlar.

Peki, bu moringanın hiç mi olumlu etkisi yok? Sonraki yazımda bunu ele alacağım inşallah. Görüşmek üzere.


15 Mayıs 2018 Salı 18:41
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

GÜNDEMDEKİLER

Ak Parti’de beklenen atama yapıldı

Ak Parti Seydişehir İlçe Başkanlığı’na Kemalettin Atalay atandı.

Okul idarecileri değerlendirme toplantısı yapıldı

Kaymakam Aydın Erdoğan başkanlığında İlçe Milli Eğitim Müdürü Tahir KİBAR ve İlçemizde bulunan ilkokul,

Belediyespor galip, Seydişehirgücü mağlup

Konya 1. Amatör B Grubu’nda bu hafta oynanan maçlarda Seydişehir Belediyespor kendi sahasında Selçuklu

Voleybol’da kötü gidişat devam ediyor

Türkiye Voleybol Erkekler 1. Lig A Grubunda Düzce Belediyesi, Seydişehir Belediye Sanayi Spor'u 3-0 mağlup etti.

MİLLETİN SESİNE KULAK VERİN

Ak Parti Seydişehir İlçe Teşkilatı tarafından bugün düzenlenen basın toplantısıyla 31 Mart Seçimlerinde

Kaymakam Erdoğan'dan huzurevine ziyaret

Seydişehir Kaymakamı Aydın Erdoğan, huzurevini ziyaret etti.

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA