ribo

21 Temmuz 2019 Pazar

şeker

GÜNEŞİN CİLDİMİZ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ NELERDİR?

Hasan Yasir ACAR

Hasan Yasir ACAR

E-Posta :

Dünyada yaşamın devam etmesi için gerekli ışın kaynağı olan güneşin pek çok olumlu etkisi vardır. Bu olumlu etkiler: ısı verme, D vitamini yapımı, bazı cilt hastalıklarında tedavi edici olarak kullanılması, insan psikolojisine olumlu etkisi olarak sayılabilir. Ancak son yıllarda ozon tabakasında incelme sonucu güneş ışınları yeryüzünü daha çok etkilemektedir. Buna bağlı olarak güneş yanıkları, deri kanseri oluşumu, ışığa bağlı alerjik hastalıklar ve ışığa bağlı cilt yaşlanması riski artmıştır. Bu nedenle kişilerin özellikle yaz aylarında güneşten bilinçli bir şekilde korunmaya ihtiyaçları bulunmaktadır.

Dünya yüzeyine ulaşan güneş ışınları hangileridir?

Yeryüzüne ulaşan ışınların yarısı kızılötesi ışınlar, bir kısmı görünür ışık ve çok az miktarı ise ultraviyole ışınlarıdır. Ultraviyole ışınları olarak bilinenler UVA, UVB ve UVC ışınlarıdır. Yeryüzüne UVA ve UVB ışınları ulaşmaktadır. Ozon tabakasından dolayı UVC yeryüzüne ulaşamaz.

UVA: ciltte kızarıklık yapar. Güneşe bağlı alerjik hastalıklardan sorumludur. UVA ışınları cam, kum ve sudan kolaylıklar geçer. Bundan dolayı pencere camları, deniz kenarında şemsiye altı ve suyun içi güneşten cildimizi korumaz.

UVB: ciltte bronzlaşmadan sorumludur, cilt kanseri yapar ve cilt yaşlanmasını hızlandırır. Güneş yanığı yapar. UVB ışınları camdan geçemez.

UVC: ozon tabakasından dolayı yeryüzüne ulaşamaz. Ancak son yıllarda ozon tabakasındaki incelmeden dolayı önem kazanmıştır. UVC ışınları kanser oluşumuna neden olmaktadır.

Güneşin ciltteki zararlı etkileri nelerdir?

A. Kısa zamanda oluşan;

 Güneş yanığı. Allerjik reaksiyonlar (ekzemalar, kurdeşen benzeri kabarıklıklar),

B. Uzun dönemde meydana gelen (defalarca güneşe maruz kalma sonrasında);

Ciltte yaşlanma (kırışıklıklarda artış, lekelenme, damarsal oluşumlarda artış, ciltte düzensiz kalınlaşmalar), Kanser riski yüksek cilt lezyonları (solar keratoz), Cilt kanseri (bazal hücreli karsinom, skuamöz hücreli karsinom, malin melanom)

Güneş ışınlarına bağlı nasıl cilt kanseri oluşur?

Güneş ışınlarının deri kanseri oluşumuna yol açtığı 1920’li yıllardan beri bilinmektedir. Güneş ışınlarının deri kanseri oluşturması deneysel olarak ispat edilmiştir. Kanser oluşumuna hem zemin hazırlamakta hemde direkt kanser oluşumuna yol açmaktadır. Güneşe maruz kalınmasıyla deriye gelen ışınlar ciltte bazı kimyasal olayların başlamasına neden olur. Bu olaylar cildin savunma mekanizmasını bozabilir, cilt için bazı zararlı maddelerin yapımına yol açar. Bu etki en çok UVB ’ye bağlı oluşmaktadır. Özellikle açık tenli kişilerde bu risk daha fazladır. Genetik faktörlerin de önemli olduğu bilinmektedir. Güneş ışınlarının şiddeti, güneş altında kalınan süre önemlidir. Bazı meslek grupları (inşaat işçileri, balıkçılar, denizciler, çiftçiler) ve sürekli solaryuma giren kişilerde cilt kanseri oluşma riski fazladır.


10 Temmuz 2019 Çarşamba 02:34
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

GÜNDEMDEKİLER

Trafik değerlendirme toplantısı yapıldı

Kaymakam Aydın Erdoğan başkanlığında trafik değerlendirme toplantısı yapıldı.

ADD yönetiminden İriilter’e teşekkür plaketi

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Seydişehir şubesi, eski başkan Hüseyin İriilter’e teşekkür plaketi

Kaymakam Erdoğan Alüminyum İlkokulu’nu inceledi

Kaymakam Aydın Erdoğan, yaz tatilinde tadilat çalışması devam eden Alüminyum İlkokulu'nda incelemelerde bulundu.

Seydişehir’de bir Rus Casus İvan Bizanof

Tarihçi Ercan Arslan'ın araştırmalarına göre Hariciye Nezaretinden Dâhiliye Nezaretine yazılan 19 Mart 1917

Suğla Ovası'nda karpuz hasadı başladı

İlçemiz Suğla Ovası’nda 15 Temmuz itibariyle karpuz hasadı başladı.

Konya Şeker’e Kızılay’dan ödül

2007 yılında başlatılan ve her yıl periyodik olarak devam eden Kan Bağışı Kampanyasına destek veren Konya

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA
kampüs okul