31 Mayıs 2020 Pazar

şeker

BU YILIN ZAYIFLAMA YALANI; AMAZON CEVİZİ

Hasan Yasir ACAR

Hasan Yasir ACAR

E-Posta :

Her yıl olduğu gibi yine tropiklerden seçilen bitkiler “zayıflama ümidi” olarak bu yıl da pazara çıkmaya başladı. Önce yeşil çaydan fermentasyon ile hazırlanan “Ma-cha”, zayıflatıcı çay olarak pazarlanmaya başladı. Ma-cha’nın yeşil çaydan farklı bir yağ yakıcı etkisi bulunmuyor. Yani zayıflamak için o kadar para vermeye gerek yok. Ardından Hindistan’da yetişen bir Nilüfer türü olan Euryale ferox bitkisinin meyvesi olan “Makhana” zayıflatıcı diye ortaya çıktı. Tabi zayıflatıcı etkisi ile ilgili yine hiçbir bilimsel kanıt yok. Yetmedi, şimdi de “Amazon cevizi veya Brezilya fındığı” ismi ortalarda dolaşıyor. Bilimsel adı ile Bertholletia excelsa ağacının tohumları. Adı Brezilya fındığı ama temel kaynağı Bolivya. Pazarlama amacı herkesin hassas olduğu bir konu; Göbeği eritiyormuş! Düşünün bolca ceviz, fındık, fıstık yiyerek göbeği eritebilir misiniz? Yoksa göbeğe bir kat daha mı eklenir?

Sabit yağ (%66), proteinler (%14), selenyum, E ve B1 vitamini gibi besleyici öğeler taşıyor. Ancak beklendiği şekilde zayıflatması, göbeği eritmesi tamamen bir kandırmaca; bu konuda bırakın bir klinik çalışma, destekleyecek deneysel bir çalışma bile bulunmuyor. Sabit yağ içeriği linoleik asit ve oleik asit temel bileşenler.

  Yararı bir yana kayıtlarda önemli riskler söz konusu. Tohumlar herhangi bir besine göre 100 kat daha fazla radyoaktivite içeriyor. Bunun nedeni ağacın 50 metreye ulaşan dev gövdesinin yanı sıra çok geniş alana yayılan kök sistemi olduğu ifade ediliyor. Dünya Sağlık Örgütü raporuna göre günde iki tohum yenilmesinin bu konuda bir risk oluşturabileceği bildiriliyor. Dolayısıyla hücrelerimizde DNA hasarı oluşturabilir.

      EFSA (Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu) kayıtlarında tohumların proteinlerine karşı alerjik risk uyarısı yapılıyor. Nitekim Brezilya’da tohumların fazla tüketilmesi ile nefesin sarımsak kokması, ağızda metalik tat, diyare, dişlerde sararma, ciltte kaşıntı gibi şikâyetler görülebildiği kayıtlı. Tohumları tüketenlerin yaptığı bildirimlere rastladım. Bunlardan biri 15 tohum yedikten bir gün sonra üşüme, titreme ve sık idrar şikâyetlerinin 4 gün sürdüğü belirtiliyor. Bir diğeri bir hafta boyunca günde 3-4 tohum yediğini ve aniden kusmaya başladığını yazmış. Diğerleri de algısının kapandığını, mide ve vücut ağrısı gibi belirtiler ifade etmişler.

            Diğer taraftan, selenyum insan sağlığı bakımından önemli bir element, tiroit işlevleri, üreme sistemi, sinir sistemi, DNA sentezinde rol oynar. Önerilen günlük miktar 70-100 mikrogram gibi düşük bir miktar. Ancak fazlasının olumsuz etkileri söz konusu. Bir tek tohum yenilmesi bile günlük olarak alınması önerilen selenyum miktarının yüzde 165 fazlası. Yani selenyum toksisitesi riskine yol açabilir. Yürütülen bazı çalışmalarda; yüksek selenyum tüketiminin şeker hastalığı (tip-2), yüksek kolesterol ve kalp hastalığı riskini artırabileceği sonucuna varılmış. Amerikan Milli Sağlık Enstitüsü (NIH) tarafından bildirilen diğer uyarılar arasında tırnak, saç ve diğer tüylerin kuru-kırılgan hale geçerek kaybı, kas ağrısı, böbrek hasarı, yorgunluk, duygu durumu bozuklukları yer alıyor.

   Ayrıca Avrupa Birliği tohumların kabuklarının yüksek oranda aflatoksin bulunduğu için Avrupa’ya girişini yasaklamış. Aflatoksin bilindiği gibi kanser etkenlerinden biri olarak kabul edilen tehlikeli bir mantar toksini.

   Elhasıl konunun uzmanı bir eczacıya danışmadan kullanmayın…


22 Mayıs 2019 Çarşamba 19:35
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

GÜNDEMDEKİLER

Seydişehir’de ilk cuma namazı kılındı

Seydişehir’de koronavirüs tedbirleri kapsamında 16 Mart'tan bu yana toplu ibadete kapalı olan camilerde

Maske takmayanlara tutanak tanzim edildi

Seydişehir'de Kovid-19 tedbirlerine uymayan kişilere tutanak tanzim edildi.

Yeni kredi destek paketi açıklanacak

Vatandaşların birçok alandaki ihtiyaçları için finansman sağlayacak kredi paketleri hazırlandı.

Müftülükten namaz açıklaması

Seydişehir İlçe Müftülüğü’nden Cuma ve vakit namazları ile ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada namaz

Tutal, ‘Panik yok tedbir var’

Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Değirmenci Mahallesi’nde aynı aileden 3 kişide görülen koronavirüs

Biz bayramları hoşgörüyle bezer, huzur iklimi ile taçlandırırız

PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, “Biz dini bayramlarımızı, sıradan bir kutlamanın dar kalıplarına

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA