07 Nisan 2020 Salı

şeker

SORULARIN CEVABI SENSİN

Fatih BABAOĞLU

Fatih BABAOĞLU

E-Posta : okmbeysehir@hotmail.com

İhtiyar dünya ağır ağır dönerken bizler de aynı ağırlıkta dönüyoruz cancağızım. Ama bu dönüşün nereye olduğunu bilmeden.

Öyle bir dönüştü ki bu; dil, din, renk vs. farkı gözetmeden fasit bir hayatı bahşediyordu biz insanlığa.

Lakin bu dönüş yoruyordu bizi elbet. Bu yüzdendir ki baharın ve kışın yorulan bedenlerimizi dindirmek için, güneş kendini iyiden iyiye hissettirdi mi ya tatil beldesine ya da ne bileyim uzaktaki bir akrabamızın yanına kaçıveriyorduk şöyle bir hafta on günlüğüne. Gidişte kalışta ve dönüşte yaşananları boy boy sosyal medya hesaplarımızda afişe etmek ise bu işin en fiyakalı tarafıydı elbet.

Sıkça olmasa da ayda üç dört kez çoluk çocuk çıkıp bir restoranda felekten bir gün bile çalıyorduk bu dönüşün içinde. Karnımızı doyurur doyurmaz “Allah’ım olmayana da ver!” duasının kutsallığınca Rabbimize şükrümüzü de ifade ediyorduk elbet. Komşularımızın açlığı tokluğu bizleri ırgalamıyordu bile.

Maaş günü gelip çattığında soluğu bir büyükçe bir markette alıyorduk. Kıtlığa “maşşallah” çekecek bir biçimde ama asla stok yapmadan (!) eciğinden cücüğüne market arabalarını doldurup evlerimize dönmek ibadetle eşdeğerdi.

Televizyonlarda şehit haberlerini duyunca hüzünlenen birer vatan millet aşığıydık. Hatta dilimizin döndüğünce beddua ediyor, üstüne üstlük sosyal medya hesaplarından heriflenerek dünyaya bile kafa tutuyorduk. Taş üstünde taş gövde üstünde baş koymayan bizler iletilerimizi paylaşır paylaşmaz gaza mahmurluğunda nutuk atacak kadar askeri dehaydık…

Yılda bir kitabı okumayı bile zül addetmiş ebeveynlerdik ammaaaa çocuklarımıza “okumazsan şöyle olur böyle olur” diye nasihatten geri durmuyorduk. Öyle değil mi “oku” diyen bir dinin mensubu olarak gazetelerin spor sayfalarını okuyan birer allameydik.

Gazete derken üçüncü sayfanın da sıkı takipçileriydik. Ucuz cinayetlerin, kader kurbanlarının hayatları dikkatimizi cezbediyordu. Tüyler ürpertici hikayeler evimizin konforunda korku nedir bilmeden, içimiz ürpermeden okumanın tadı “oku” emrini ifa etmenin tesellisi giydi. Bu tesellinin içerisinde kendi kaderimizi konforumuzla yaşarken kaderine mahkum kişilerin acısı ancak sosyal medyamıza baharatlık tat katacak kadardı.

Elhasıl rahattık cancağızım, sıcacık yuvalarımızın metrekare hesabınca. Başımızı sokacak sığınağımızdı evlerimiz. Korkusuz kalemizde, sevdiklerimizle yaşamak…

Lakin gün geldi dünya durdu… Tarih yirmi mart iki bin yirmi… Haftalık da olsa ilk kez insanlar Cuma namazını kılamadı. Ne oldu demeden üst üste gelmeye başladı her şey… Dünya durdu. Durdu ki bizler düşünelim diye. İlk ses Filistin’den yükseldi: “Seyahat yasağı nasılmış?”

Sonra Yemen’den bir çocuk acı acı tebessüm etti: “En çok sevdiğin yemeği yediğin restoranın kapandı mı?”

Afrikalılar feryatlarıyla bu sorulara dahil oldular: “Yiyeceklerinizi stoklamaya devam ediyor musunuz?”

Korku nedir bilmeyen bizler evlerimizin hapsindeyken Kaşmir’den bir soru çarptı yüzümüze: “Kilitlenmek nasıl anladın mı?” ardından Uygur Türklüğü haykırdı yürekleri titretircesine: “Ey insanlar korkuyor musunuz?”

DÜNYA DURDU CANCAĞIZIM

BU SORULARA CEVAP VERME YERİNE CEVAP OLDUĞUMUZ AN YENİDEN DÖNMEYE BAŞLAYACAĞINI SÖYLEYİP DURDU.

DÜNYA DURDU CANCAĞIZIM…

 


24 Mart 2020 Salı 18:29
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEMDEKİLER

Koronavirüs vaka sayısı Konya'da neden fazla?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın ülkede en çok koronavirüs vakalarının görüldüğü şehirleri

Konya’ya giriş ve çıkışlar kapatıldı

Korona virüsü (Covid-19) salgınının yayılmasını azaltmak için Türkiye genelinde 30 büyükşehir ve Zonguldak

Vaka sayısı 20 bin 921'e yükseldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulunuyor. Bakan Koca,

Bulgar komitacılarına karşı Seydişehir taburu

Manastırda, Ferik (Korgeneral) Nasır Paşa’nın 9 Ekim 1903 tarihinde baş kitabete yazdığı üç sayfalık

Özgüven Sistem okulu eve taşıdı

Özgüven Sistem Koleji tüm kademelerde eğitime devam ediyor.

Ekmek kese kağıdında satılacak

Seydişehir’de ekmeklerin kese kağıdında satılması kararı alındı.

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA