28 Mayıs 2020 Perşembe

şeker

ÖLÜMÜ GÖR

Fatih BABAOĞLU

Fatih BABAOĞLU

E-Posta : okmbeysehir@hotmail.com

“Ölüm ölüm dediğin nedir ki gülüm…” diye popüler bir sloganla başlamayacak bu satırlarım ama başından sonuna kadar ölümle olacak. Evet, yanlış duymadın: Ölümle. Hani o adını duyunca dizlerinin bağı çözülüp, yüzünü ekşittiğin Ölümü!

Sana hikâye de anlatmayacağım bu yazımda. Yaşanılmış bir şeyleri anlatacağım. Yürekten yüreğe yaşanılanı.

“Öleceğiz müjdeler olsun müjdeler olsun

Ölümü de öldüren Rabbe secdeler olsun!”

Eskilerde mezarlıklar şehrin içerisinde olurdu, dışında değil ve sırf bu yüzden insanlar ölümü hatırlardı mezarlıkların yanından gelip geçerlerken. Mezarlıkları şehrin dışına kovdu görünmeyen bir el. Sırf insanlara ölümü unutturmak için.

“Peki mezarın şehrin dışında olmasında ne sakınca var?” diye sorarsan şöyle derim sana. Ölümü unutmak gibi bir sakıncası var. Çünkü insan ölümü unutunca daha da çok sarılır dünyaya hiç bırakıp gitmeyecek gibi. Dününü unutur sıcacık kaloriferli apartman dairelerinde. Alemlere Rahmet olarak gönderilen En Sevgili’nin (sav): “Akıllı kimse, kendisini hesaba çekip ölüm için hazırlanan kimsedir” buyruğunu unutur. Hesabı tamamen dünya üzerine kurulur. Tatlı olan canlarının kaygısına düşer. Korkar ölümden. Oysa bilmezler: “Kendisinden kaçtığınız ölüme mutlaka yakalanacaksınız!” ayetini.

Mezarlıkları şehrin dışına taşıdılar ve ölümü unutturdular. Oysa Peygamber Efendimizin (sav) dediği gibi: “Ölümü anmak, günahlardan korur… Ölümü anmak sadaka vermek gibi sevaptır… Ölümü çok hatırlayanın kalbi ihya olur, ölümü de kolaylaşır… En akıllınız, ölümü çok hatırlayan, ahiret için azık toplamakta acele edendir. Ölümü çok hatırlayan dünya ve ahiret saadetine kavuşur.”

Bu anlattıklarımı yüreğimde demleyip yazıya dökmeye hazırlanıyordum ki derviş çıkageldi. Selam kelamdan sonra bu hafta dedim ölümü anlatacağım. “Âlâ” dedi. “Maalesef insanlar ölümü unuttular.”

Birer bardak çay söyleyip sıcak çayların dumanında savrulurken tane tane konuşmaya başladı: “Benim bir üstadım vardı. Bir hastalığın eline düştü. Bir gün ziyaretine gittim. Uzun uzun sustuk. Neden sonra: ‘Mehmet’im’ dedi: ‘Sorsana bana ölmeyi istiyor musun diye?’ Sordum: ‘Efendim ölmeyi istiyor musunuz?’ Güldü, ‘Hayır!’ dedi. ‘Neden?’ dedim. ‘Çünkü, iki fazla Allah’a ibadet etmenin keyfini bırakıp gitmek istemiyorum.’  Biraz daha sessiz sessiz oturduk. Tekrar: ‘Mehmet’im’ dedi: ‘Sorsana bana tekrar ölmeyi istiyor musun diye?’ Ben de tekrardan sordum: ‘Efendim ölmeyi istiyor musunuz?’ Bu kez daha çok güldü: ‘Evet!’ dedi gözlerini yumarak. ‘Neden Efendim. Neden istiyorsunuz?’ deyince ‘Sevdiklerime, sevgiliye en sevgiliye bir an evvel kavuşmak için’ dedi.

Sustu sonra Derviş Mehmet. Çayından bir yudum alıp baktı. “Daldın” dedim. Güldü: “Şu anda bir rüyadayız Fatih’im” dedi “Ölünce uyanacağız”

“Ölüm güzel şey, budur perde ardından haber

Ölüm güzel olmasa ölür müydü Peygamber…”

Ölümü unutturdular. Mezarlık ziyaretleri de bayramlarla sınırlandırıldı artık. Sahteden bir hüznü üç İhlas bir Fatiha’ya gömüp, kişisel kaygıyla dünyaya dönüp daha da sarılmak için.

Ölümü unutturdular. Hiç unutmamamız gereken ölümü. Ne diyeyim…

Ne olursun: “Ölümü gör, ölümü unutma!”


25 Ekim 2017 Çarşamba 02:41
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEMDEKİLER

Biz bayramları hoşgörüyle bezer, huzur iklimi ile taçlandırırız

PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, “Biz dini bayramlarımızı, sıradan bir kutlamanın dar kalıplarına

Bayramlar birlik ve beraberliğin yaşandığı günlerdir

Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Ramazan Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

Erdoğan'dan Ramazan Bayramı mesajı

Seydişehir Kaymakamı Aydın Erdoğan, Ramazan Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Camiler açılıyor... Gidenler bu kurallara uymalı

İçişleri Bakanlığı, 'Cami ve Mescitlerde Cemaatle İbadet Edilmesi' hakkında 81 il valiliğine genelge gönderdi.

Bayramda sokağa çıkma yasağı detayları

4 günlük sokağa çıkma kısıtlaması öncesinde 21 Mayıs Perşembe ve 22 Mayıs Cuma günü market, bakkal,

Konya Şeker’den bu yılda üreticiye çifte bayram yaptıracak bayram avansı

Her iki dini bayram öncesinde de üreticisinin bayramları maddi kaygılardan uzak geçirebilmesi için Bayram Avansı

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA