27 Eylül 2020 Pazar

şeker

KARDEŞİM

Fatih BABAOĞLU

Fatih BABAOĞLU

E-Posta : okmbeysehir@hotmail.com

             Geçen haftaki yazımın karşılığında bir hayli dönüşler oldu cancağızım. Bunların geneli olumlu olduğu kadar olumsuzları da hatırı sayılır kadar çoktu.

Bu olumsuz dönüşlerin bilaistisna hepsi ticaret yapanların, esnaf kimlikleriyle alakalıydı ve bunların en başında “Esnaflarımız gerçekten hakkıyla esnaflık yapıyor mu?” sorusu geliyordu. Bu dönüşleri özellikle son zamanlarda yazılarımı büyük bir sabırla okuyup daha da okunası bir hale getiren editörüm, kardeşim, Ömer Şahin’le paylaştığımda bana direk “Ahilik töresi unutulsa gerek” diye bir yanıt verdi.

Bu söz üstüne düşündüm. Ömer sonuna kadar haklıydı. Ahilik unutulmuştu. Ahilik yani “KARDEŞLİK!”

Evet, Ahi kelimesi kardeşin tam manasını karşılamakla birlikte Dîvânu Lugâti't-Türk’e bakıldığında eli açık, koçak, selek, cömert, yiğit, delikanlı manalarını da taşımaktadır.

Elbette burada Ahiliğin ne olduğu hakkında, sosyal misyonu hakkında kitabi bilgiler vermeyeceğim. Zira bu ciltler dolusu kitapla eşdeğer demektir. İşin özünü anlatabilirsek ne âlâ…

İşin özü dediysem çoğu insanların sanki sözleşmişçesine dil birliği ettiği konu, “bizleri biraz da AVM’lere sizler itmiyor musunuz?” ciheti. İnce düşününce çok haklı olduklarını görürüz. Hatta yine Ömer’in; “Elektrik kesildiğinde 1 liralık mumu 5 liraya satan esnaf bizim medeniyetimizin esnafı olabilir mi?” tespitiyle daha dün dünyaya medeniyeti götüren ataların yarınları olduğumuzu görmek…

Gel o günlere geriye giderek neleri yitirdiğimize bir bakalım.

Dönem Fatih’in dönemi… Yani çağ açıp kapattığımız dönem.

Sultan Mehmed Han bir gün yiyeceklerin kalitelerini kontrol etmek amacıyla tebdil-i kıyafet eyleyip çarşıya gitmiş. Önüne gelen ilk dükkana girerek sıradan bir vatandaş gibi selamını verip; “Yarım okka yağ, bir okka peynir ve yarım okka bal” istediğini söylemiş.

Esnaf ise yarım okka yağı tartıp, “Ağam” demiş, “Diğer istedikleriniz de yan komşumdan alınız. Onun malı daha iyidir.”

Bu duyduklarının karşılığında şaşıran Fatih Sultan “Eyvallah” diyerek hemen yandaki dükkana girip istediklerini sıralamış. Bu esnaf da tıpkı komşusu gibi yalnızca peyniri tartıp uzatmış: “Buyur ağam. Balınızı da karşı komşumuzdan alın. Zira onun balı çok iyidir.”

İyiden iyiye şaşıran sultan “Neden?” diye sorar. Bu sual üstüne esnaf “Ağam” demiş “Rabbime şükürler olsun siftahımı ettim ve çorun çocuğun nafakasını çıkardım. Karşı komşum daha siftah etmedi. Onun için sizi oraya yoracağım.”

Fatih Sultan Mehmed Han bütün bunların üzerine elini kaldırıp bir dua etmiş: “Bu milletteki ahlâkî istikamet yok mu, ona dünyaları fethettirir. Milletin ahlâk-ı sâfiyetine halel getirenleri Allah kahretsin”

Bırakın esnaf ve halk arasındaki olan diyaloğunu, toplumsal fonksiyonunu falanı filanı da esnafın komşu esnafa bile tahammülü kalmadığı günümüzde o medeniyeti tekrar görecek miyiz?

O medeniyetten geldiğimiz duruma bak. Şimdi bırak esnafın toplumla olan ilişkisine, sosyal işlevine. Esnaf komşu esnafa giren müşterileri gözetleyip tehdit eder hâl almış.

Ne diyelim. Bize demek yakışmaz diyeceği zaten Fatih Sultan Mehmed Han o zamandan söylemiş: “Milletin ahlâk-ı sâfiyetine halel getirenleri Allah kahretsin…”


15 Eylül 2020 Salı 15:51
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEMDEKİLER

Konuk: Türk çiftçisi de Konya çiftçisi de mevcutla yetinecek kadar zengin değil

Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi genel kurulunda üreticileri kahramanlar diye niteleyen Recep Konuk, salgının

Menâkıb-ı Dervîş Hâkî’de Seydişehir

“Makalat-ı Seyyid Harun”dan (Abdülkerim Bin Şeyh Musa,1554-55) yaklaşık altmış yıl sonra yazılmış

Su sorunu şehrin gündeminden çıksın

CHP İlçe Başkanı Orhan Özel, Belediye Başkanı Mehmet Tutal’a seslenerek Seydişehir’de yaşanan su sorunun

Çevre düzenlemesi 120 günde tamamlanacak

Proje çalışmalarını yerinde inceleyerek bilgi alan Belediye Başkanı Mehmet Tutal, çevre düzenleme

Özgüven ‘Okulum Temiz’ belgesi aldı

İlçemizin önde gelen eğitim kurumlarından Özgüven Sistem Koleji, Seydişehir’de bir ilki gerçekleştirerek

Konya Şeker, 2020-2021 Pancar Alım Kampanyasını başlattı

Konya Şeker, 2020-2021 kampanya döneminde, fireli 3 Milyon 600 Bin ton pancar işleyecek ve işlenen pancardan da 460

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA