05 Temmuz 2020 Pazar

şeker

İNSANLARDAN MEMLEKET MANZARASI

Fatih BABAOĞLU

Fatih BABAOĞLU

E-Posta : okmbeysehir@hotmail.com

Başlığa bakıp da yanılma cancağızım. Bu yazımda sana bir parça spor, bir parça siyaset ve bir parça ekonomiden mürekkep bir laf salatası sunmayacağım…

Ne mi söyleyeceğim? Geçen hafta boyunca kıyısından köşesinden dâhil olduğum birkaç muhabbetin kısa bir muhasebesini ortaya koyacağım. Malum herkesin her konuda ahkâm kestiği ama hüküm verdiği konunun ne olduğunu bilmediği bir zamanın içinden geçiyoruz. Onun için hükmetmeden derdimi sana anlatayım istedim.  

İnsanız malum. Yani Allah’ın “ahsen-i takvim- en güzel şekilde” diye nitelendirdiği insan. Bir o kadar da garabet bir haldeyiz. Garipliğimiz de görünenle meşgul oluşumuzdan. Maddeye gereğinden fazla anlam verip onu kişiselleştirdiğimizden –putlaştırma da diyebiliriz buna – yaşadığımız bunca dert.  El âlem ne der kaygısı içinde yanlışları bile doğru addedip yaşayıp gidiyoruz. Yaşamak buysa tabi…

El âlem ne derse desin sen bir de benim diyeceklerimi dinle!

İlk olarak ilginç bir muhabbetti anlatacağım sana… Muhabbetin faili kadim dostum kardeşim Murat Kuru. Kardeşim deyince Sezai Karakoç ustanın “Kardeşiz demek yetmez. Habil mi Kabil mi? Onu netleştirmek gerek” sözü geldi aklıma onu da söylemeden geçmeyeyim. Önce havadan sudan konuştuk Habil yürekli kardeşim Murat’la. Havadan sudan dediysem öyle çiftçi kardeşlerimiz gibi ekinleri aklına gelince yağmuru, rüzgarı ve güneşi andıkları gibi değil, bilakis küresel ısınmayı, yağmurun neden yağmadığını ve tabiatı, bilimsel açıdan masaya yatırdığımızı söylüyorum. Her neyse konuşulanlar bize mazruf, Murat zurnanın zırt dediği yerde bir laf etti; “Ne tuhaf değil mi biz insanlar hayvanları koruma kanunu yaptık. Hayvanları insanlardan korumak için bir kanun…”  Haklıydı… Çünkü biz kulluğun hemen ardından, mahlûkata şefkati dünyaya duyuran bir dünün yarınlarıydık. Mekke’nin fethine giderken yolda yavrulayan bir köpek zarar görmesin diye nöbetçi diken bir peygamberin ümmetiydik. Haklıydı Murat. Koruma kanununu tersten okudum o gece, meğerse kanun hayvanları koruma değil insanlığımızdan çıktığımızı kanıtlayan bir vesikaymış.

Başka bir gün öğrenci arkadaşlarımızdan Merve isminde bir hanım kızımız hiç gereği yokken gereksiz genellemede bulunup biraz ortalığı karıştırmasıyla başka bir muhabbetin kapısı açıldı. Her ne kadar sinirleri geren bir konuşma olsa da tatlıya bağladık. O muhabbetin ardından ki bizim ağız münakaşamız bile muhabbet tadında elhamdülillah aklıma Serdar Tuncer’in kendi kendine yaptığı nasihatler geldi. Bu iki muhabbet içinde uygundu Serdar’ın kendine ettiği nasihatler.

“Nasihat etme nasihat ol. Söylemeyi bırak eyleme bak. Söz başkasına söylediğindir hâl ise kendine sustuğun. Kendine dinletemediğini başkasına söylesen ne fayda? … Anlattın anlamadı diye anlamayana kızma; niçin anlatamadım diye kendini sorgula. Sana her söyleneni hakkıyla anlayacağın güne kadar, hiç kimseden her söylediğini hakkıyla anlamasını bekleme. …Her yola çıkan menzile varamaz belki ama unutma ki yola çıkmadan da menzile varılmaz.” Ha bu arada bir de romantizm konusu var ki onun için ayrı bir yazı yazacağımı söylemeden geçmeyim.

Bir de dua meselesi var tabi. Çok dinliyorum bunu kızımdan. Söyleme de dinliyorum. Derdi duasının kabul olmaması… Bilinmelidir ki duanın kabul olmaması insanı hüzünlendirecek bir şey değildir. Önemli olan dua edebilenlerden olduğu için insanın sevinmesi gerekir.

Neyse cancağızım çok söz Kur’an-a yakışır vesselam.

Sevgiler kere sevgiler…

Unutma gerçek sevgi tebessüm güneşini doğurur. Zemherinin ortasında bile.

 

 


12 Kasım 2019 Salı 17:32
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEMDEKİLER

Seydişehir bisiklet festivali başladı

3-5 Temmuz tarihleri arası devam edecek Bisiklet Festivali'ne Türkiye’nin değişik illerinden kayıt yaptıran 150

Konuk, Kooperatifler bir seçenek değil, mecburiyettir

Konuk: “Kooperatifçilikte başarının formülü; halis niyet, kesintisiz gayret ama en önemlisi ben değil, biz

Adres işlemleri artık internetten yapılacak

İnternet üzerinden verilen hizmetlerine bir yenisini daha ekleyen Konya Büyükşehir Belediyesi, e- Adres

Didiği Sultan Menakıbı Ve Seyyid Harun

Tarihçi Ercan Arslan Seydişehir’in kurucusu Seyyid Harun Veli hakkında bilgi veren ikinci kaynak olan “Didiği

Tutal’dan kadı sicilleri hediyesi

Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Seydişehir Kadı Sicilleri’ni Eğitimci Ercan Arslan ve Gazeteci Ali Saylam’a

Bisiklet festivali yarın başlıyor

Seydişehir Belediyesi ve Seydişehir Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği tarafından düzenlenecek Bisiklet

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA