ribo

06 Aralık 2019 Cuma

şeker

FOBİ- HOBİ ve SOKAĞIN SAKİNLERİ

Fatih BABAOĞLU

Fatih BABAOĞLU

E-Posta : okmbeysehir@hotmail.com

Bende onulmaz bir fobi var. Yani bastırılamayan güçlü bir korku… Fobimin ise merkezinde yer alan köpeklerden başkası değil vesselam.

Bu fobimin mimarı ise dayıoğlu Muhlis Bey… İstanbul’da bir adres ararken akşamın bir vakti Karacaahmet Mezarlığı’nda beni köpeklerin arasında koyup kaçmasından sonra başladı korkularım. Öyle onulmaz ki bu vaziyet, hani ya evde otururken dışarıdan bir köpek havlasa evin içinde bile yüreğime ateş düşüyor desem yeridir.

Bu korkuyla yaşarken geçenlerde dükkânda otururken inceden inceye bir inleme sesi duydum. Dışarıya çıkıp baktım ki bizim yan komşu Tamer depoların olduğu arka tarafta bembeyaz bir yavru köpekle uğraşıyor. Uzaktan seslendim “hayrola” diye.

Sabahtan kapının önüne gelmiş yavru. Bizim Tamer yufka yüreklidir. Kıyamamış, deponun birini boşaltıp ona güzel bir yer yapmış, en iyi marka köpek maması, süt vs. toplamış gelmiş. Ardından veteriner kontrolleri vs. İlginç olanı ise sokak köpeği deyip geçtiğimiz bu yavrunun cins bir köpek çıkması. Akbaş cinsiymiş, şu akıllı Anadolu’ya has koruma ve bekçi ırkı olan köpeklerden. E ne demişler niyet halis olunca akıbet hayır olurmuş. Elbette daha yaklaşamadım bizim küçük beyin yanına ama o şirin haliyle gönlümü de çalmadı değil. O kadar tatlı ki şu anda uzaktan uzağa flört ediyoruz. Kim bilir belki fobimi yenerim.

Gelelim asıl konumuza. Yani sokaklarda başıboş gözen ve potansiyel olarak bir tehlike olarak görülen sokak hayvanlarına… Elbette onlara eziyet eden hayvanlardan daha aşağı yaratıkları da unutmadan(!).

Âlemlere rahmet olarak gönderilen Habib-i Zişan Peygamber Efendimiz (sav): “Merhamet edenlere Allah da merhamet eder. Siz yerdekilere merhamet ediniz ki göktekiler de size merhamet etsinler. ” buyurmuşlardır. Bu kutlu sözü aklımıza değil yüreğimize nakşettikten sonra gelelim bize. Tarih aynasında kendimize bir bakalım. Daha dün kadar yakın koca Osmanlının hayvanlar hakkında yapmış olduğu  – lafta – medeniyet abidesi olan Batılıların bile şaşkınlıktan dudaklarını uçuklatacak faaliyetlerden bir kaçına yer verecek olursak;

Hayvan ve ağaçlar yararına oluşturulan vakıflardan tutun da kediler için yapılmış binalara kadar ince düşünmüş bir güneş parlar aynanın ortasında. Bununla da kalmaz hayvanların beslenmesi için tahsis edilmiş uşaklar kucaklar. Dünyada eşi benzeri bulunmayan Bursa'daki bir hayvan hastanesi (Gurabahane-i Laklakan), Dolmabahçe'deki kuş ve Üsküdar'daki kedi hastaneleri, Cami ve mezarlıklardaki suluklar, kuş evleri, hatta mimari açıdan eşi ve benzeri bulunmayan kuş köşkleri birer yıldızlardır aynada yansıyan manzarada.

Bununla da yetinmez ecdadımız. Bazıları yüklü miras bırakır hayvanların bakımı için. Bazıları sokak hayvanları için düzenlenen şiş kebap günleri düzenler. Hatta o kadar ileri giderler ki bu sokakların dilsiz misafirlerinin hakkını ararlar. Öyle ki yük hayvanlarına aşırı yük yükleyen merhametsizlere karşı fetva bile çıkartıp aynı yükü taşıtarak ceza bile keserler.

İmdi! Gelelim günümüze. Günümüzdeki manzara belli… Başıboş köpeklerin başını çektiği potansiyel bir tehlike kol geziyor ve hatta zaman zaman üzücü hadiselerde yaşanıyor. Elbette bu durum iki taraflı… Hayvanlara eziyet eden hayvanlardan daha aşağıdakiler de var.

Burada ahkâm kesip birilerine akıl vermek değil derdimiz. Şehrimizin yöneticilerine âcizane bir hatırlatma. Tarihten notlar alarak yaşanabilir güzel şehirler adına sokaklardaki tehlikeler silinir diye düşünüyorum.

Değil mi ki tarih bir tekerrürden ibaret. Değerli büyüklerim dünü bugüne ve hatta yarınlara taşıyıverin gitsin, böylelikle bu tehlike de bir an evvel bitsin.

Ne dersiniz? Kim bilir belki yeni fobilere yakalanmaz insanlar vesselam.

Saygı ve muhabbetle.

 

 

 

 


30 Nisan 2019 Salı 12:30
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEMDEKİLER

Merkez İlkokulu’nda kültür ve miras sergisi

Merkez İlkokulu 4.sınıf öğrencileri tarafından “kültür ve miras” konulu tarihi eser sergisi açılışı

Sebeltaş personeline uygulamalı yangın tatbikatı

Sebeltaş A.Ş. bünyesinde çalışan personele uygulamalı olarak yangın tatbikatı verildi.

İlçemizde hayat boyu öğrenme komisyonu toplandı

Seydişehir Halk Eğitim Merkezi tarafından İlçe Hayat Boyu Öğrenme Komisyonu İş Birliği Toplantısı

Başkan Tutal’dan ziyaretler

Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Yıldız ve Özbakır ailesini ziyaret etti.

Meclis toplantısı canlı verilsin önerisi

Seydişehir Belediyesi Aralık ayı meclis toplantısında CHP ve İyi Parti’li meclis üyeleri, oturumların canlı

Şehit polis son yolculuğuna uğurlandı

Antalya'da görevi esnasında geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden polis memuru Savaş Ünal (46), Boyalı

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA