ribo

23 Ekim 2019 Çarşamba

şeker

BULANDI

Fatih BABAOĞLU

Fatih BABAOĞLU

E-Posta : okmbeysehir@hotmail.com

Bu bulantı vücudumun rahatsızlığından değil cancağızım ruhumun acımasından. Bizzat insan olmaktan utandığım için bulanıyor midem ve insanlık namına ne varsa öğürüyorum… En güzel surette yaratılan ve hayvandan daha aşağıda olan insanlığı(mı) öğürüyorum…

“Eskiden…” diye başlanan muhabbetler ilgimi çekmez pek ama ne varsa “eskide” varmış. Anladım ki – maalesef – eski denilen her dem kendini yenileyenmiş, eskimeyenmiş, eskimeyecek olan kadimmiş.

Gelelim bu acı satırları sana aktarmama neden olan olaylara… İki olay yaşadım ve ikisi yetti de arttı bile. Bunlardan biri ölüm diğeri düğün…

İlk olarak ölüme gelelim. Eskiden (!) mahalleden bir cenaze çıktımı tüm mahalle seferber olur cenaze yakınlarının acılarını paylaşmak adına elinden geleni yapardı. Neler mi yapılırdı o (!) zamanlarda. Mahalle kadınları yemekler hazırlar, acılı ailenin yiyeceğinden içeceğine kadar tüm ihtiyaçlarını karşılarlardı. Erkekler mevtanın – şayet vasiyeti yoksa – defnedileceği mezardan tutun da, yıkanmasına, kefenlenmesine, hocasına değin tekmili birden tüm işleri ayarlarlardı.

Ya şimdi? Şimdi ise cenaze yakınları – maalesef – cenazeden önce taziyeye geleceklere vereceği etliekmeği hangi lokantaya kaç adet yaptırmanın telaşına düşüyor. Gelenleri en iyi şekilde ağırlamanın telaşı acıları dindirir mi dindirmez mi bilemem ama burada büyük bir yanlışlık olduğu kesin değil mi?

Bu konuda Diyanet İşleri yetkilileri, müftüler ve hocalarımız daha duyarlı hareket eder ve halkı bilinçlendirirse sorun ortadan kalkar sanırım.

Gelelim ikinci hususa yani düğüne. Şahit olduğum bir olay bardağı taşıran son damla oldu. Olayı bizzat görüp işittiğim için utandım. Öyle bir utandım ki benimle birlikte arş ve arz dahi utandı ve tekrar içimdeki insanlığı öğürdüm!

Olay bir tanıdığıma düğünde hediye edilen takının geri istenmesi. Evet, yanlış duymadın maalesef tam da böyle. Eski düğünleri hatırlarım. Haftalar, aylar önce tatlı bir telaş başlar hısım akraba, konu komşu yine seferber olur yuva kuracak çiftlere yardım eli uzanırdı. Eli yatkın olanlar çeyiz hazırlığı yaparlardı. Erkekler bir araya toplanır yeni kurulacak yuvanın eksiklerini tespit eder aralarında toplayıp bu eksikliği giderirdi. Düğün günü gelip çattığında ise karınca kararınca herkes kesesine uygun hediyesini takdim eder ve bunun esamisini bile ağzına almazdı.

Şimdi ise her şey ama her şeyin değiştiği günümüzde niye böyle oldu?

Hediyeleşmenin sünnet olduğunu tüm dünyaya duyuran ataların hata yapan torunu olan bizler, hatalarımızı ve yanlış bellediğimiz insanlığımızı kusunca rahatlayacağız. 


17 Eylül 2019 Salı 18:57
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEMDEKİLER

Geleneksel Ata Sporları Derneği’nde Arslan dönemi

Seydişehir'de Nisan 2019'da kurulan Seydişehir Geleneksel Ata Sporları Kültür Yardımlaşma Dayanışma

Belediyespor mağlup, S.Gücü galip

Konya Amatör Kümede mücadele eden Seydişehir Belediyespor ile Seydişehir Gücü rakiplerini Seydişehir’de

Konya Şeker’den çiftçiye motorin avansı

Konya Şeker ekim-söküm için ihtiyacı olan çiftçiye verdiği 31,1 milyon motorinle toplam finansal desteği 557,8

Konya, Kitap Günleri’nde buluşuyor

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Konya Kitap Günleri’nde gerçekleştirilen söyleşiler, imza

Başkan Altay Muhtarlar Günü buluşması düzenledi

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Muhtarlar Günü dolayısıyla düzenlediği Muhtarlar Buluşması, 31 ilçeden

Devlet Hastanesi’nde dijital arşiv dönemi

Seydişehir Devlet Hastanesinde "Dijital Arşiv Dönemi" başladı.

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA