ribo

23 Temmuz 2019 Salı

şeker

BOZAR MI BOZMAZ MI (?)

Fatih BABAOĞLU

Fatih BABAOĞLU

E-Posta : okmbeysehir@hotmail.com

Eski Ramazanlardan dem vuracaktım bu haftaki yazımda. Eskiler çok güzeldi ile başlayıp maziyi anlattığımız günler…  

Güzeldi elbet o günler. Öğleye kadar süren tekne oruçları tutardı küçükler. Üstüne üstlük tuttukları bu oruçları ihtiyarlara satarlardı. İhtiyarlar üç beş liraya cenneti alırlardı cennet kokulu çocuklardan.

Ama…

Bunları uzun uzadıya anlatamayacağım maalesef. Anlatamayacağım değil daha doğrusu anlatmayacağım. Neden mi? Çünkü ilk sahurla birlikte gerek sosyal medyadan gerekse telefondan soru yağmuruna tutulduğum için.

Neler neler sormuyorlardı ki… En basiti: “Sahurda ezanın sonuna kadar yenilir içilir mi?”

Şimdi diyeceksiniz hayırdır hocalığa mı soyundunuz (?) diye. Yok, tövbe öyle bir niyetim yok elbette. Herhalde ekranımızın hocalarına ulaşamayanlar nasıl olsa cevaplar deyip yüklenmiş olacaklar diye düşünüyorum… Neyse. Yukarıda ki ilk sorunun cevabını: “İftarda ezanın bitişine kadar bekleyip orucunu öyle açıyorsan, sahurda da ezan bitesiye kadar yer içersin” dedim sorun çözüldü.

Bu satırlarım size şaka gibi gelse de maalesef hal vaziyet böyle. Her sene canım Ramazan’ın gelişiyle başlıyor şaka gibi böylesi sorular. Bilimin ve medeniyetin manasını dünyaya duyuran şanlı bir tarihin bigâne mirasçıları olan bizler, böylesine sorularla kendimize bile yabancılaşıyoruz farkında olmadan. Neden bu hale düştüğümüz ayrı bir mevzu elbette. Ömrümüz vefa ederse ilerleyen zamanlarda bu konu üzerinde de hep beraber yazarız. Biz asıl konumuza dönelim. Mübarek dokuz ay – Recep ve Şaban Ayını da ekledik mi on bir eder – nedense aklımıza gelmeyen sorular Ramazan Ayı’nın bereketiyle coşuyor ha coşuyor.

Yanılmıyorsam Dücane Cündioğlu Ağabeyden duymuştum. O davudi sesiyle; “Ey talip!” demişti “İbadetin amacı kendisi değildir!”

Bu satırlarımızın da özünü teşkil eden bu sözüyle yerden göğe kadar haklıydı Dücane Ağabey. Çünkü insanlar orucu yeme içme ekseninde aç kalmaya indirgemek demek, namazları yatıp kalkmak, hacları turistik bir seyahate çevirmek ve kurbanları gastronomi şenliğine çevirmekle eş tutmak demektir.

Düşünsenize. İftara dakikalar kalmış. Masada buz gibi bir bardak su duruyor. Tamamen size ait. Ama içemiyorsunuz. Neden?

Neden biliyor musun? Çünkü ibadet yapmakla biten bir eylem değil bizzat başlayan eylemlerin bütünüdür de ondan. Dediğimiz gibi, belli saatler arasında aç kalmak demek değildir oruç. Oruç gıybet etmemenin, öfkelenmemenin, haset etmemenin, kinlenmemenin bir bütünüdür. Yılın bir ayına hapsedemeyiz Ramazan’ı. Ne zaman Ramazan Bayramı ile elimize, dilimize, belimize oruç tutturmaya başlarsak o zaman özüne gireriz kulluğun.

Ne zaman ihramdan soyununca Haccın ve Hacılığın başladığının farkına varırsak o zaman arınırız bu dünyanın günahlarından ve kirlerinden. Sen seni tutarsan bozmaz orucunu hiçbir şey. Bozmaz bozamaz seni bu dünya.  

Unutma (!) “İbadetin amacı kendisi değil!”

Kudema der ki: “Yapmış olduğu ibadetlere karşılık bekleyen mükâfat bekleyen insanlara şaşarım. Çünkü ibaret edebilenlerden olmak karşılığın ve mükâfatın bizzat kendisidir.”

Boşverin orucu bozan şeylerin çetelesini tutmayı… Ekran hocalarına soru yetiştirmeyi de atın bir kenara. “Adaletin zıddı adaletsizlik değil zulümdür!”

Ne olur kendinize karşı dürüst ve adil olun. Zulmetmeyin.

Meleklerin bile sizinle iftihar edeceği hayırlı iftarlar sizinle olsun… 


14 Mayıs 2019 Salı 18:06
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

GÜNDEMDEKİLER

Trafik değerlendirme toplantısı yapıldı

Kaymakam Aydın Erdoğan başkanlığında trafik değerlendirme toplantısı yapıldı.

ADD yönetiminden İriilter’e teşekkür plaketi

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Seydişehir şubesi, eski başkan Hüseyin İriilter’e teşekkür plaketi

Kaymakam Erdoğan Alüminyum İlkokulu’nu inceledi

Kaymakam Aydın Erdoğan, yaz tatilinde tadilat çalışması devam eden Alüminyum İlkokulu'nda incelemelerde bulundu.

Seydişehir’de bir Rus Casus İvan Bizanof

Tarihçi Ercan Arslan'ın araştırmalarına göre Hariciye Nezaretinden Dâhiliye Nezaretine yazılan 19 Mart 1917

Suğla Ovası'nda karpuz hasadı başladı

İlçemiz Suğla Ovası’nda 15 Temmuz itibariyle karpuz hasadı başladı.

Konya Şeker’e Kızılay’dan ödül

2007 yılında başlatılan ve her yıl periyodik olarak devam eden Kan Bağışı Kampanyasına destek veren Konya

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA
kampüs okul