26 Ekim 2020 Pazartesi

şeker

AŞK ERİ

Fatih BABAOĞLU

Fatih BABAOĞLU

E-Posta : okmbeysehir@hotmail.com

Nice insanlar gelmiş geçmiş bu köhnemiş dünyada. Şahlar, sultanlar, krallar, imparatorlar, köleler, cariyeler, erler, kadınlar, çocuklar… Nice insan dönmüş bu dönme dolabın içinde.

Kendi döneminde bastığı yerleri tir tir titreten çoğunun esamisi bile okunmuyor artık. Bilinenler kimler mi? Onlar kıyamete kadar sürecek olan bir aşkın erleri. Dünya döndükçe bu aşk erleri de insanların yüreklerinde dönecek.

Sana bu isimlerden birisinin hikmetli hayatından birkaç kesit sunacağım. Benim için yaşantısı ve sözleriyle aşk ordusunun en başlarında koşan bu yiğit Behlül Dânâ Hazretleridir.

Halife Harun Reşit döneminde yaşamış. Öyle ki dönemin halifesine bile doğru bildiğini söylemekten geri durmamış Behlül. Zaten Harun Reşit’te onu yanından hiç ayırmamış. Kiminin deli dediği bir dervişmiş Behlül. Kim ne derse desin bilinir ki deli olmadan veli olunmaz.

Neyse sözü uzatmadan Behlül Hazretlerine kulak verelim. O çağlar öncesinden çağlar sonrasına neler söylemiş bir bakalım.

Behlül Dânâ Hazretleri bir gün saray avlusunda gezinirken Halife Harun Reşit’le karşılaşır. Halife “Nereden geliyorsun ey Behlül?” diye sorunca beklemeden cevap verir: “Cehennemden.”

Halife bu cevap karşısında şaşırır ama yine de sorar: “Ne işin vardı cehennemde?”

“Ateş almaya gitmiştim de.”

“E hani ateşin yok elinde?”

“Dediler ki, burada ateş olmaz. Herkes ateşini dünyadan kendi getirir”

Bu konuşmanın üzerinden günler geçer elbet. Yine bir gün Behlül sarayda Halife’nin tahtını boş bulunca geçip oturur. Sarayın görevlileri bu hali görünce başlamışlar Behlül’ü dövmeye. Behlül dayak yedikçe gülüyormuş. O sırada Harun Reşit çıkagelmiş. Behlül onu görünce başlamış ağlamaya. Herkes şaşırmış tabi. Az önce dayak yerken gülen adam Harun Reşit gelince neden ağlar? Halife bu hali sorunca:

“Ben yediğim dayak için ağlamam bilirsin. Bu tahtta birkaç dakika oturmakla bu kadar dayak yedim, sen yıllarca oturuyorsun halifem sonun ne olacak ona ağlıyorum.”

Behlül’ün böylesine deyim yerindeyse nokta atışı tespitlerini bilen Halife bir gün yanına çağırıp ona vezirlik teklif etmiş. Bunun üzerine Behlül: “Danışmam gerek” diyerek Halifenin huzurundan ayrılmış. Bu durumu merak eden halife “Git bak bakalım kime danışacak” diyerek Behlül’ün peşine adam göndermiş.

Çok geçmeden Behlül yine huzura gelmiş. “Yok” demiş, “Ben danıştım. Kabul etmiyorum.” Oysa Behlül yalnızca tuvalete kadar gidip gelmiştir. Halife’de bunu bildiği için hafif kızıp “Be adam yalnızca tuvalete gidip geldin. Neye kime danıştın da böyle bir ikbali kabul etmezsin” deyince Behlül cevabı yapıştırmış:

“Haklısın Halifem. Yalnızca tuvalete gittim. İşte orada danıştım. Bana dediler ki aman ha. Bak bize. Bizler insan içine karışmadan çok güzel yiyeceklerdik. İnsan içine girince bu hale geldik.”

Çok söze gerek yok. Aşk erleri bu dünyada yaşayıp gittiler. Daha doğrusu yaşadılar ama gitmediler. Çünkü

Ölürse ten ölür.

Canlar, 

Ölesi değil… 

 

 

 

 


23 Eylül 2020 Çarşamba 00:00
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEMDEKİLER

MÜSİAD’dan Seydişehir’in Sesi’ne ziyaret

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Seydişehir Temsilciliği yöneticileri gazetemize nezaket

Ak Parti’den gazetemize ziyaret

Ak Parti Seydişehir İlçe Yöneticileri 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü münasebetiyle gazetemizi ziyaret etti.

Atıklar geri dönüşüme kazandırılıyor

Seydişehir Belediyesi, ilçedeki kaynakların verimli kullanılması ve israfın önlenmesine yönelik başlatmış

Battâl Gâzî ve Seydişehir

Tarihî kaynaklar, Türklerin gönlünde taht kuran ve gece sohbetlerinde kahramanlıklarını dinlediği Battâl

Cildiye doktoru göreve başladı

Seydişehir Devlet Hastanesi’ne yeni cildiye uzmanı atandı. Bir süredir boş bulunan cildiye polikiliniği,

Seydişehir Belediyesi'nin bütçesi 77 milyon oldu

Seydişehir Belediyesi'nin 2021 yılı bütçesi 77 milyon lira olarak oy birliği ile kabul edildi.

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA