08 Ağustos 2020 Cumartesi

şeker

ANAHTAR

Fatih BABAOĞLU

Fatih BABAOĞLU

E-Posta : okmbeysehir@hotmail.com

Özlemek nedir sualinin cevabını bilaistisna herkesin yaşadığı şu günlerde sana bir hikâye anlatacağım cancağızım. Öyle bir hikâye ki bu özlemenin ne olduğunu yeni baştan anlayacaksın.

Vaktiyle bu diyarlarda bir çoban Ali yaşarmış. Kimi kimsesi olmayan gariplerden biriymiş Ali. Günlerden bir gün sürüsünü önüne katıp yaylaya otlatmaya çıkardığında bir kız görmüş. Bu kız öylesine güzel öylesine güzelmiş ki bizim çoban Ali o günden sonra yemekten içmekten kesilmiş. En yakın dostu Hasan’a anlatmış derdini. “Medet” demiş, “O güzeller güzelini gördükten sonra, yemek, içmek, uyumak bana haram oldu. Onun özlemiyle yanıp kül olacağım.” Onun bu sözleri karşısında “Eyvah” demiş Hasan. Çünkü Ali’nin gördüğü kız o diyarın padişahının kızıymış. Ali’yi karşısına alıp anlatmış. “Sen çobansın, o padişahın kızı. Davul bile dengi dengine derler.”  Hasan ne yapıp ne dediyse “Olmaz” demiş diretmiş Ali, “Bu özlem beni yakıp kavuruyor.”

Düşünmüş taşınmış Hasan. Sonunda çareyi o diyarın en ünlü bilgesine gitmekte bulmuş. Ali’yi de yanına katıp doğru bilge kişiye gitmiş. Ali derdini anlatmış bilgeye. Bilge tebessüm etmiş. Sonra cebinden bir tesbih çıkarıp Ali’ye uzatmış, “Senin derdinin anahtarı işte bu” demiş.

Ali tesbihi alıp eline boş gözlerle evirip çevirip bakmış. Anlamamış bilgenin ne dediğini. Bilge gülmüş, “Evlat” demiş “Bu tesbihi alıp doğruca falan dağdaki mağaraya çıkıp kırk gün boyunca ‘Allah’ diyeceksin. Kırkıncı gün bitimi inşallah muradına ereceksin.”

Ali tesbihi alır almaz doğruca bilgenin dediği mağaraya gidip başlamış tesbihi çekmeye. Aradan beş gün geçmiş mağaranın ağzına ışıklar dolmaya başlamış. Elbette bu durumu gören halk arasında konuşmalar da almış başını yürümüş. En yaygın olanı da “mağaraya büyük bir evliyanın geldiği” söylentisiymiş. Ali’nin mağaraya girmesinin üzerinden yirmi gün daha geçmiş ki söylentiler saraya padişaha kadar ulaşmış. Padişah bunu duyar duymaz hemen akıl hocasını yanına çağırtmış. Meğerse Ali’yi mağaraya gönderen bilge aynı zamanda padişahın akıl hocasıymış.

“Ey akıl danem. Buralara büyük bir evliya gelmiş derler bundan haberiniz var mı?”

“Beli sultanım duyduk. Mağaraya kapanıp ibadetle meşgul olurmuş.”

“Bilirsiniz böyle muazzez kişileri sever, sayar ve kollarım. Dileğimiz odur ki böylesi güzel bir insan bizim diyarımıza yerleşsin ve burada yaşasın.”

“Orasını bilemem padişahım. Böyle insanların parayla, pulla, şanla, şöhretle pek işi olmaz.”

“Ne yapmak iktiza eder?”

“Sultanım, böylesi dervişlerin gönlü yufka olur. Yanlış anlamayın ama bu dervişi damadınız yapabilirsiniz.”

Kırk gün olmuş ve Ali son tesbih tanesini de çekip bitirmiş. Ardına döndüğünde bir de ne görsün. Padişah, padişahın kızı, Hasan, halk herkes ama herkes oradaymış. Padişah Ali’nin yanına yaklaşarak, “Efendim” demiş, “Şehrimize hoş geldiniz. Dileyin bizden ne dilersiniz.”

“Sağlığınız dilerim sultanım” diye yanıtlamış onu Ali. Hülasa Padişah Ali’nin o diyarda kalması için ne dediyse Ali’yi ikna edememiş. En sonunda kendisini damadı olmakla şereflendirmesini isteyince Ali bir kıza bir padişaha bakmış, “Olmaz” demiş tebessüm ederek.

Hasan bu konuşmalara şaşkın şaşkın bakıyormuş. Ali’nin bu cevabını duyunca “Ne diyorsun?” demiş. “Sen bunun için kendini buraya kapatmadın mı?”

“Evet”

“Eee şimdi olmaz diyorsun.”

“Doğru diyorsun Hasan. Ben kırk gün bu kız için Allah dedim ve Rabbim benim ayağıma padişahı getirdi. Ya Allah için Allah deseydim kim gelecekti?”

Gerçekten cancağızım Ali Allah için Allah deseydi mağaraya kim gelecekti? Ya senin mağarana kimler geliyor?

Cancağızım özlediğine hayırlarla ulaşman duasıyla.


05 Mayıs 2020 Salı 16:24
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEMDEKİLER

Ortakaraören Mahallesi karantinaya alındı

Seydişehir’in Ortakaraören Mahallesi, 10 kişinin koronavirüs testinin pozitif çıkması üzerine karantinaya

CHP’den ahde vefa toplantısı

CHP İlçe Başkanı Orhan Özel, Seydişehir’de daha önce görev yapmış ilçe başkanları ile kahvaltılı

Bakan Kurum, Seydişehir'de incelemelerde bulundu

Konya'da temaslarına devam eden Kurum, Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal'ı makamında ziyaret etti.

Mahmud Sadi’den Mustafa Kemal’e hitap

Mahmud Sadi’den Mustafa Kemal’e hitap; “Tarih seni Fatih’ler, Yavuz’lar ve Kanuni’lerin yanına koyacak”

YKS sayısal birincisi Güneş Eğitim ve Fen Lisesi’nden

Fen Lisesi ve Güneş Özel Öğretim Kursu öğrencisi Emine Harmancı, YKS Seydişehir sayısal birincisi ve Türkiye

Kaymakam Erdoğan’dan bayram mesajı

Seydişehir İlçe Kaymakamı Aydın Erdoğan Kurban Bayramı mesajı yayınladı.

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA