25 Ocak 2020 Cumartesi

şeker

ZENCEFİL

Elif NERGİZ

Elif NERGİZ

E-Posta : seydisehirinsesi@hotmail.com

Baharatlar, yemeklerin ve sofraların vazgeçilmezidir. Her birinin yeri farklıdır ve kullanım amacı da ona göre değişir. Hazımsızlık için kimyon, ilk sıralarda yer alır. Ferahlık vermesi için de yaz aylarında nane favorilerdendir. Kış geldikçe ve havalar soğudukça da zencefilin popülerliği artmaya başlar. Zencefil, hem rengiyle hem de faydalarıyla aslında yaz-kış sofralarda olması gereken besinlerden ve baharatlardan... İster tazesini, isterseniz de kuru veya toz halini tüketebilirsiniz. Ama her besinde olduğu gibi zencefilde de dikkatli olmanız gereken bazı noktalar var.

Yararları nelerdir?

Zencefilin, mis gibi ama bir o kadar da keskin kokusu ve aroması, içinde bulunan gingerol isimli bir bileşenden gelir. Gingerol, zencefilin faydalarının birçoğundan sorumlu olan zencefildeki ana biyoaktif bileşiktir. Güçlü anti-inflamatuar ve antioksidan özellikleri vardır. Anti-inflamatuar özelliği sayesinde osteoartriti olan bireylerin eklem ağrılarına iyi geldiği bilinir. Egzersize bağlı kas ağrılarını azaltabildiğine dair çalışmalar da vardır.

Zencefilin faydalarını konuşurken, ilk aklımıza gelenlerden biri de mide bulantısı.. Evet, zencefil çok eski yıllardan beri mide bulantısının doğal bir ilacı olarak kullanılmış. Çalışmalar da bunu destekliyor ve bu etkisinin de anti-inflamatuar özelliğinden kaynaklanabileceğini söylüyor. Özellikle hamilelik dönemi veya bir tedavi sebebiyle yaşanan bulantıların çözümünde zencefilin doğal etkisinden yararlanmak mümkün.  Bunun yanı sıra zencefil ve migren arasında da bir ilişki olduğu düşünülüyor. Kronik migreni olan 100 kişiyle yapılan bir çalışmada, 250 mg. zencefil tozunun migren ağrısını azaltmada bir ilaç kadar etkili olduğu bulunmuş. 

Ne kadar tüketmeli?

Bir fındık büyüklüğünde kök zencefil, ortalama dört gramdır. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’nin raporlarına göre, günde dört gramdan daha fazla zencefil önerilmiyor.

Özellikle iki yaşın altındaki çocuklara zencefil kökü verilmemeli. Eğer safra taşlarınız varsa, zencefil kökü tüketmeden önce doktorunuza danışın, çünkü şikayetlerinizi şiddetlendirebilir. Ayrıca kalp, tiroid, kanama bozukluğu veya şeker gibi kronik bir rahatsızlığınız varsa, tüketmeden önce hekiminize sormanızda fayda var.

Hamilelik dönemine dikkat!

Zencefilin hamilelik dönemindeki bulantılara iyi geldiği biliniyor ama anne adayları tarafından dikkatli kullanılması önemli. Michigan Üniversitesi sağlık sistemi raporları, gebe kadınların günde bir gramdan daha fazla zencefil kökü tüketmemesi gerektiğini söylüyor. Yani hamilelerin, gebeliğe bağlı bulantıları azaltmak için günde dört kez 250 mg. zencefil kökü tüketmelerinin yeterli olacağını söylüyor.

Zencefilin diyabet ve şeker hastalığına etkisi

Zencefil kan şekerini düşürmekte ve kalp hastalığı riskini azaltmaktadır. Tip 2 diyabetli 41 kişi ile yapılan (2015) bir çalışmada günde 2 gram zencefil tozu alanlarda açlık kan şekerinin %12 azaldığı görülmüştür.  Aynı zamanda, HbA1c’yi (kan şekeri düzeyi belirteci) çarpıcı bir şekilde iyileştirerek 12 haftalık bir sürede %10 düşmüştür.


19 Aralık 2018 Çarşamba 03:11
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEMDEKİLER

CHP İlçe Başkanı Özel’den basın açıklaması

Cumhuriyet Halk Partisi Seydişehir İlçe Başkanı Orhan Özel, gazeteci yazar Uğur Mumcu ve şehit polis Gaffar

YİKOP'tan Arasta Çarşısı’na ödenek

Seydişehir Belediyesi tarafından tarihi Arasta Çarşısı içerisinde yer alan iş yerleri restore ve cephe giydirme

Kırsal ve merkez mahallelerde hizmete devam

Seydişehir Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğüne bağlı ekipler merkez ve kırsal mahallelerde yolların bakım,

Seydişehir’e tam donanımlı yeni ambulans

Sağlık Bakanlığı tarafından Konya İl Sağlık Müdürlüğü’ne tahsis edilen 9 tam donanımlı ambulansın 1

Muaythai sporcuları Konya'dan birincilikle döndü

Muaythai İl Şampiyonası'nda 47 kulüp arasında en fazla madalyayı Seydişehir Belediyesi Muaythai spor kulübü

Öğrenciler hayvanlar için doğaya yem bıraktı

Seydişehir’de öğrenciler soğuk kış günlerinde aç kalan hayvanlar için doğaya yem bıraktı.

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA