06 Temmuz 2020 Pazartesi

şeker

ZENCEFİL

Elif NERGİZ

Elif NERGİZ

E-Posta : seydisehirinsesi@hotmail.com

Baharatlar, yemeklerin ve sofraların vazgeçilmezidir. Her birinin yeri farklıdır ve kullanım amacı da ona göre değişir. Hazımsızlık için kimyon, ilk sıralarda yer alır. Ferahlık vermesi için de yaz aylarında nane favorilerdendir. Kış geldikçe ve havalar soğudukça da zencefilin popülerliği artmaya başlar. Zencefil, hem rengiyle hem de faydalarıyla aslında yaz-kış sofralarda olması gereken besinlerden ve baharatlardan... İster tazesini, isterseniz de kuru veya toz halini tüketebilirsiniz. Ama her besinde olduğu gibi zencefilde de dikkatli olmanız gereken bazı noktalar var.

Yararları nelerdir?

Zencefilin, mis gibi ama bir o kadar da keskin kokusu ve aroması, içinde bulunan gingerol isimli bir bileşenden gelir. Gingerol, zencefilin faydalarının birçoğundan sorumlu olan zencefildeki ana biyoaktif bileşiktir. Güçlü anti-inflamatuar ve antioksidan özellikleri vardır. Anti-inflamatuar özelliği sayesinde osteoartriti olan bireylerin eklem ağrılarına iyi geldiği bilinir. Egzersize bağlı kas ağrılarını azaltabildiğine dair çalışmalar da vardır.

Zencefilin faydalarını konuşurken, ilk aklımıza gelenlerden biri de mide bulantısı.. Evet, zencefil çok eski yıllardan beri mide bulantısının doğal bir ilacı olarak kullanılmış. Çalışmalar da bunu destekliyor ve bu etkisinin de anti-inflamatuar özelliğinden kaynaklanabileceğini söylüyor. Özellikle hamilelik dönemi veya bir tedavi sebebiyle yaşanan bulantıların çözümünde zencefilin doğal etkisinden yararlanmak mümkün.  Bunun yanı sıra zencefil ve migren arasında da bir ilişki olduğu düşünülüyor. Kronik migreni olan 100 kişiyle yapılan bir çalışmada, 250 mg. zencefil tozunun migren ağrısını azaltmada bir ilaç kadar etkili olduğu bulunmuş. 

Ne kadar tüketmeli?

Bir fındık büyüklüğünde kök zencefil, ortalama dört gramdır. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’nin raporlarına göre, günde dört gramdan daha fazla zencefil önerilmiyor.

Özellikle iki yaşın altındaki çocuklara zencefil kökü verilmemeli. Eğer safra taşlarınız varsa, zencefil kökü tüketmeden önce doktorunuza danışın, çünkü şikayetlerinizi şiddetlendirebilir. Ayrıca kalp, tiroid, kanama bozukluğu veya şeker gibi kronik bir rahatsızlığınız varsa, tüketmeden önce hekiminize sormanızda fayda var.

Hamilelik dönemine dikkat!

Zencefilin hamilelik dönemindeki bulantılara iyi geldiği biliniyor ama anne adayları tarafından dikkatli kullanılması önemli. Michigan Üniversitesi sağlık sistemi raporları, gebe kadınların günde bir gramdan daha fazla zencefil kökü tüketmemesi gerektiğini söylüyor. Yani hamilelerin, gebeliğe bağlı bulantıları azaltmak için günde dört kez 250 mg. zencefil kökü tüketmelerinin yeterli olacağını söylüyor.

Zencefilin diyabet ve şeker hastalığına etkisi

Zencefil kan şekerini düşürmekte ve kalp hastalığı riskini azaltmaktadır. Tip 2 diyabetli 41 kişi ile yapılan (2015) bir çalışmada günde 2 gram zencefil tozu alanlarda açlık kan şekerinin %12 azaldığı görülmüştür.  Aynı zamanda, HbA1c’yi (kan şekeri düzeyi belirteci) çarpıcı bir şekilde iyileştirerek 12 haftalık bir sürede %10 düşmüştür.


19 Aralık 2018 Çarşamba 03:11
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEMDEKİLER

Seydişehir bisiklet festivali sona erdi

Seydişehir Belediyesi ve Seydişehir Doğa Sporları ve Bisiklet Derneği’nin bu yıl ilkini düzenlediği Bisiklet

Esnaf ve sanatkarın sesine kulak verilmeli

Esnaf ve Sanatkârlar Odası, normalleşme sürecinde devlet ve halktan destek bekliyor. Oda Başkanı İbrahim Aypar

Karikatürist Öztürklevent’e ziyaret

Belediye Başkanı Mehmet Tutal, hemşehrisi karikatür dünyasının önemli isimlerinden biri olan ulusal ve

Bisikletseverler 73 kilometre pedalladı

Türkiye'nin değişik illerinden kayıt yaptıran 150 bisikletçi festivalin ikinci gününü de sorunsuz ve mutlu bir

Seydişehir bisiklet festivali başladı

3-5 Temmuz tarihleri arası devam edecek Bisiklet Festivali'ne Türkiye’nin değişik illerinden kayıt yaptıran 150

Konuk, Kooperatifler bir seçenek değil, mecburiyettir

Konuk: “Kooperatifçilikte başarının formülü; halis niyet, kesintisiz gayret ama en önemlisi ben değil, biz

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA