02 Nisan 2020 Perşembe

şeker

SUYUN ÖNEMİ

Elif NERGİZ

Elif NERGİZ

E-Posta : seydisehirinsesi@hotmail.com

İnsan vücudunda bulunan su miktarı ortalama olarak bireyin vücut ağırlığının yarısı ile üçte ikisi arasında bir değerdedir.

70 kilogram ağırlığında bir kişide bu değer yaklaşık olarak 42 litredir. Vücudun sıvı gereksinimi yaşa, cinsiyete, vücut ağırlığına veya yapılan fiziksel aktivite durumuna göre değişebilmektedir.

Ciltten ve akciğerlerden fark edilmeyen sıvı kaybı günlük sıvı döngüsünün yarısını oluşturur. Fark edilmeden kaybolan sıvı miktarı çevre şartlarına göre değişir. Yüksek sıcaklık, yüksek rakım ve düşük nem miktarlarında bu miktar artar.

Erkeklerin vücut ağırlığı ve vücutlarındaki sıvı miktarı kadınlardan daha fazladır. Her iki cinsiyet içinde bu miktar yaşla birlikte azalır. Bunun nedeni yaşlanma ile vücutta yağ dokusu yüzdesinin giderek artmasıdır.

NEDEN SU TÜKETMELİYİZ?

Sıvı tüketimi ile ilgili vücuda alınan sıvı miktarı ile tüketim dengesinin sağlanması önemlidir. Bu dengeyi sağlamak ve dehidratasyon, böbrek taşı ve daha birçok önemli sağlık sorunundan kaçınmak için sağlıklı erişkinler günde en az 2-2,5 litre sıvı tüketmelidirler. Yeterli sıvı alımı için ortalama sedanter bir erkek günde en az 2900 ml sıvı tüketmelidir. Bu rakam ortalama sedanter bir kadın için en az 2200 ml dir.

Su ve sıvı tüketimi hastalık durumu ve mevsime göre değişiklik gösterebilir. Örneğin; yaz ayları, özellikle gün içinde aktif olarak çalışan insanlar için yoğun bir su kaybı nedeni olabilir. Günlük su alımı, vücudun su kaybı ile bir denge içinde olmalıdır.

BU YANLIŞLARDAN KAÇININ!

Toplumda yanlış bir algılama ve bilgilenme sonucu olarak çay, kahve, kolalı içecekler, vb su yerine tüketilmektedirler. Ancak bu içeceklerin diüretik özelliği olduğundan vücuttaki suyun atılmasına yol açmaktadırlar. Bu nedenle bu gibi içecekler asla su yerine tüketilmemelidirler.

Sıvı gereksinimiyle ilgili özellikle dikkat edilmesi gereken dönem; yaşlılık, gebelik ve bebeklik-çocukluk dönemleridir. Yaşlılık döneminde bireylerin susama ile ilgili mekanizmalarında gerilemeler görülebilir ve buna bağlı olarak da susama hissi zayıflayabilir. Gebelik döneminde sıvı gereksinimi artar. Emziren kadınlar ise ayrıca sütle kaybettiği sıvıyı yerine koymalıdır.

 


14 Şubat 2018 Çarşamba 02:27
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEMDEKİLER

Esence’de karantina uygulaması

Beyşehir’e bağlı Aşağı Esence Mahallesi'nde Covit 19 salgını sebebiyle karantina uygulaması başlatıldı.

Kibar, ‘Okulum evimde’ derslerine katıldı

Seydişehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Tahir Kibar ‘Okulum evimde’ canlı derslerine katıldı.

Vefa destek gurubu her yerde

Seydişehir Kaymakamlığı öncülüğünde oluşturulan Vefa ve Sosyal Destek Grubu hizmet vermeye devam ediyor.

Belediyede hizmetler aksatılmıyor

Seydişehir Belediyesi tarafından ilçe genelinde hem koronavirüs ile mücadele sürüyor hem de hizmetler

Büyükşehir işsiz kalandan su parası almayacak

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, su fiyatlarını 2019 yılı rakamlarına geri

Koronavirüsten can kaybı 168'e yükseldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, corona virüsünde hayatını kaybedenlerin sayısının 168'e ulaştığını

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA