ribo

07 Aralık 2019 Cumartesi

şeker

PROBİYOTİKLER

Elif NERGİZ

Elif NERGİZ

E-Posta : seydisehirinsesi@hotmail.com

             Vücudumuz trilyonlarca bakteri topluluğuna ev sahipliği yapıyor. Bağırsağımızda kötü bakteriler baskın olduğu zaman enfeksiyonlara ve birçok hastalığa karşı savunmasız kalır, kilomuzu sağlıklı bir seviyede koruyamaz, kendimizi sürekli yorgun hisseder ve depresyon ile mücadele etmek zorunda kalırız. Bu sağlık sorunlarını önlemenin yollarından biri bağırsaklarımızda bulunan iyi bakterileri arttırmaktır.

Probiyotikler bağırsaklarımızda yaşayarak bağırsağın doğal dengesini sağlayan, vücudumuzu zararlı bakterilere karşı koruyan, bağışıklığı güçlendiren dost bakterilerdir.

Probiyotikler, bağırsağa dost bakteriler olarak bilinseler de etkileri sadece bağırsaklarla sınırlı değildir ve genel sağlık içinde çok faydalıdır. Probiyotik destekli bir beslenme her yaş grubu için önemlidir ve birçok hastalığa karşıda koruyucudur.

Bu canlı mikroorganizmalar normal sağlığımızı destekler, bağırsak bakterilerini geliştirir ve bağırsak florasını dengelemek için yardım eder. Probiyotikleri kapsüller, tozlar veya gıdalarla vücudumuza alabiliriz. Yoğurt, kefir, lahana turşusu doğal probiyotik kaynaklarıdır.

Probiyotikler, bağırsağımızda iltihaplanmayı azaltır ve iyi bakterileri arttırarak düzenli çalışmasını sağlarlar. Böylece chron hastalığı, ülseratif kolit, irratabl bağırsak sendromu, kabızlık, diyare gibi hastalıkların etkilerini hafifletirler.

 

RUH HALİMİZİ İYİLEŞTİRİRLER

Hepimiz stresle günlük olarak mücadele ediyoruz. Dost bakteriler stres zamanlarında zararlı bakterilerin gelişmesini önleyerek stresi yönetmemize yardımcı olurlar.

 

ENFLAMASYONA KARŞI VÜCUDUMUZU KORURLAR

Enflamasyon, yüksek kan basıncına, yüksek kan şekerine, karın bölgesi yağlara ve sağlıksız kolesterol seviyelerine neden olabilir. İrlanda’da yapılan bir araştırmada, probiyotik bakterilerin alımından sonra enflamasyonda bir azalma olduğu gösterilmiştir. Probiyotikler, bağırsak bariyerini koruyarak sistemik enflamasyona yol açan toksinlerden vücudumuzu korurlar.

HORMONLARIMIZI DENGELERLER

Yapılan bir çalışma, probiyotiklerin insülin duyarlılığını ve sekresyonunu arttırarak sağlıklı kan şekeri düzeylerini desteklediğini gösteriyor. Aynı zamanda probiyotikler, tokluk duygusunu kontrol eden leptin hormonunu etkiliyorlar. Bu da beynimize yemek yemeyi bırakmak için sinyal gönderen leptin duyarlılığını arttırıyor.

 

DİYABET RİSKİNİ AZALTIYOR

Probiyotikler hem Tip 1 hem de Tip 2 diyabet için önem taşıyor. Yapılan çalışmalar bağırsaktaki faydalı bakterileri artırarak diyabet gelişme riskinin azaltılabileceğini söylüyor. Florida Üniversitesi’ndeki araştırmacılar probiyotiklerin Tip 1 diyabetin başlamasını önleyebileceğini veya erteleyebileceğini bildirdi. Henüz daha çok araştırmaya ihtiyaç duyulsa da düzenli probiyotik alımı bağırsaktaki bağışıklık sistemini destekleyen hücrelerin sayısının artmasına yardımcı oluyor ve insülin duyarlılığını artırıyor.


01 Ağustos 2018 Çarşamba 11:13
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEMDEKİLER

Merkez İlkokulu’nda kültür ve miras sergisi

Merkez İlkokulu 4.sınıf öğrencileri tarafından “kültür ve miras” konulu tarihi eser sergisi açılışı

Sebeltaş personeline uygulamalı yangın tatbikatı

Sebeltaş A.Ş. bünyesinde çalışan personele uygulamalı olarak yangın tatbikatı verildi.

İlçemizde hayat boyu öğrenme komisyonu toplandı

Seydişehir Halk Eğitim Merkezi tarafından İlçe Hayat Boyu Öğrenme Komisyonu İş Birliği Toplantısı

Başkan Tutal’dan ziyaretler

Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Yıldız ve Özbakır ailesini ziyaret etti.

Meclis toplantısı canlı verilsin önerisi

Seydişehir Belediyesi Aralık ayı meclis toplantısında CHP ve İyi Parti’li meclis üyeleri, oturumların canlı

Şehit polis son yolculuğuna uğurlandı

Antalya'da görevi esnasında geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden polis memuru Savaş Ünal (46), Boyalı

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA