23 Şubat 2020 Pazar

şeker

PANCAR

Elif NERGİZ

Elif NERGİZ

E-Posta : seydisehirinsesi@hotmail.com

              Kırmızı pancar hem tezgahlarda hem de sofralarımızda yerini almaya başladı. Kışın en renkli sebzelerinden biri olan pancar, ıspanakgiller familyasından otsu bir bitki.

Kırmızı pancarın yaprakları kahverengimsi kızıl renkte, kökleri genellikle küre şeklinde, şeker pancarına göre küçük, dışı grimsi kırmızı içi ise kan kırmızısıdır.

Bütün bunların yanı sıra içerdiği vitamin, mineral ve antioksidanlarla sağlık için de oldukça faydalı. Kalorisini soracak olursanız, 1 tanesi yaklaşık 35-40 kalori. Potasyum, magnezyum ve çinko minerallerinin yanı sıra A, B6 ve C vitaminlerini de içeriyor. 1 adet pancar günlük folik asit ihtiyacınızın yaklaşık %22’sini karşılamaya da yetiyor.

Pancarın özellikle nitrat içeriği sayesinde kan basıncının dengelenmesine yardımcı olabileceği düşünülüyor. Diyetle aldığımız nitrat, vücutta kan damarlarını genişleten ve kan basıncının düşmesine neden olan bir molekül olan nitrik okside dönüştürülüyor. Yapılan bazı çalışmalar pancar kan basıncını sadece birkaç saat içinde etki edip düşürebileceğini gösteriyor. Üstelik bu etkinin çiğ pancarda, pişmişe oranla daha güçlü olabileceği de düşünülüyor.

Yapılan bazı çalışmalar da, pancar suyunun içindeki nitrat sayesinde tansiyonun yanı sıra ve kalp hastalıklarıyla mücadelede de başarılı olabileceğini gösteriyor. Pancar suyunun beyindeki kan akışında,  dolayısıyla bunama tarzı rahatsızlıklarda etkili olduğunu gösteren araştırmalar var.

Pancar ayrıca betainler olarak bilinen bir grup pigmenti içerir. Bu içeriği sayesinde pancarın anti-enflamatuar özelliğe sahip olabileceği ve osteoartritli bireylerde inflamasyonun azalmasını destekleyebileceği düşünülmektedir. Fakat bu konuda insanlar üzerinde yapılan daha çok sayıda çalışmaya ihtiyaç vardır.

EGZERSİZDE PANCAR SUYU

Pancarın suyunun sıkılması veya konsantre edilmesiyle elde edilen pancar suyunun, yüksek nitrat içeriği sebebiyle sprorcu performansına olumlu etkisi olduğu düşünülmektedir. Pancarın içerdiği nitratın, daha çok oksijenlenen hücreler sayesinde kas gücü ve dayanıklılık süresini artırdığı düşünülmektedir.

Avustralya Spor Enstitüsü (AIS) uygun atletik yarışmalarda spor performansını artırmak için pancar suyu kullanımını desteklemektedir. Pancar suyu tüketiminin sporcular üzerinde ciddi bir yan etkisi gözlenmemiş fakat bazı bireylerde sindirim sistemi problemlerine neden olabilmektedir. Bu sebeple kullanımı her sporcu için bireysel olarak değerlendirilmelidir. Kesin etkisi ve kullanım şekli için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğu da unutulmamalıdır.


02 Ocak 2019 Çarşamba 03:48
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEMDEKİLER

Mahmut Esat Ortaokulu’ndan Kaymakam Erdoğan’a ziyaret

2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı Okullar arası Küçükler Erkek Futbol İl Birinciliği Müsabakalarında şampiyon

2 ayrı kaza, 4 yaralı

Seydişehir'de meydana gelen iki ayrı kazada 4 kişi yaralandı.

Seydi Şifa Termal 29 Şubat'ta açılıyor

Seydişehir'e kazandırılan ve termal sosyal tesisler alanında adından söz ettirecek olan Seydi Şifa Termal

Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nu anma programı düzenlendi

Seydişehir Ülkü Ocakları Başkanlığı tarafından Şehit Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nu anma programı

Seydişehir Millet Bahçesi ihalesi yapıldı

Seydişehir'de Nevzat Bey Tepesinde yapılacak olan Millet Bahçesi ihalesi yapıldı, ihaleye 16 firma teklif verdi.

Gazi Remzi Börekçi’nin madalyası kızı Faika Hanım’a intikal ettirildi

İstiklal Harbi Gazilerinden kırmızı şeritli İstiklal Madalyası sahibi Seydişehirli Remzi Börekçi’nin

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA