23 Şubat 2020 Pazar

şeker

KOLESTEROLÜNÜZÜ KONTROL ETMEYE YARDIMCI 5 BESİN!

Elif NERGİZ

Elif NERGİZ

E-Posta : seydisehirinsesi@hotmail.com

Kolesterolle başınız dertte ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmiyor musunuz? Gelin, kolesterol neden yükselir, kaynakları nelerdir, iyi ve kötü kolesterol ne demektir birlikte bakalım!

Yüksek kolesterolün en temel nedenlerinden biri genlerdir, yani bu durum size anne ve babanızdan miras kalmış olabilir. Genler dışında yanlış beslenme alışkanlıkları ve yetersiz aktivite kolesterolün yükselmesine yol açabilir. Kolesterol hücre duvarının yapısına katıldığı için vücudumuz zaten ihtiyacı kadar kolesterolü kendisi üretir, bunun dışında tükettiğimiz hayvansal kaynaklı besinlerle de dışarıdan kolesterol almış oluruz. Kandaki kolesterol iyi ve kötü kolesterol olmak üzere ikiye ayrılır. Kötü kolesterol olarak adlandırılan LDL kalp ve damar sağlımızı tehdit ederken, iyi kolesterol olarak adlandırılan HDL kalp hastalığı riskini azaltır. Dengeli beslenme ve aktif yaşam tarzı LDL kolesterolünü azaltmaya, HDL’yi ise arttırmaya yardımcı olabilir.

Peki, kolesterolü kontrol etmek için diyetimizde ne gibi değişiklikler yapmalıyız? İşte kolesterol düzeyini kontrol etmenize yardımcı olabilecek 5 besin!

1-Balık: Haftada iki kez balık tüketin! Özellikle somon, uskumru gibi yağlı balıkları tercih etmek, kalp ve damar sağlığını korumaya yardımcı omega-3 yağ asidi alımını destekleyecek ve LDL düzeyini azaltacaktır.

2-Tam tahıllar: Tam buğday, arpa, çavdar, yulaf, mısır, pirinç, bulgur gibi tahılları ve onlardan yapılmış tam tahıllı ekmek, un ve makarnaları tercih edin. Rafine edilmemiş yani kabuk ve öz kısmı ayrılmamış tahılların lif içeriği yüksektir. Tam tahıllar lif içeriğinin yanında bağırsaklarda kolesterol ile yarışarak kolesterolün emilimini azaltan bitkisel sterollerin de kaynağıdır. Tam tahıllar, lif ve sterol içeriğiyle kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu etki gösterir

3-Sebzeler ve meyveler: Sebze ve meyveler iyi birer lif ve bitkisel sterol kaynağıdır. Her gün 5 porsiyon ve farklı renklerde sebze ve meyve tüketmek kolesterol düzeylerini azaltmaya yardımcı olabilir. Günlük 2 gram bitkisel sterol alımının LDL kolesterolü yaklaşık %10 düşürdüğü bildirilmektedir.

4- Yağlı tohumlar: Fındık, ceviz, badem, yer fıstığı, keten tohumu, chia tohumu gibi besinler doymamış yağların kaynağıdır ve LDL düzeyini düşürmeye yardımcı olur. Günde 50-60 gram kadar yağlı tohum tüketiminin LDL düzeyini %5 azaltabileceği bildirilmektedir. Yağlı tohumları tüketirken porsiyon kontrolüne dikkat etmeyi unutmayın

5-Kurubaklagiller: Kurubaklagiller bitkisel protein ve lifin özellikle de çözünür lifin iyi kaynağıdır. Haftada en az 2 kez kurubaklagil tüketmek lif alımınızı destekler ve kolesterol düzeyini düşürmeye yardımcı olur.

Ve tüm bunlara ek olarak aktif yaşam: Kolesterolün kontrolünde yeterli ve dengeli beslenme kadar, fiziksel aktivite de oldukça önemlidir. Fiziksel aktivite HDL kolesterolü arttırmaya, LDL kolesterolü ise düşürmeye yardımcı olur. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), yetişkinlerin haftada en az 2 kez ve toplam en az 150 dakika olacak şekilde hafif ve orta şiddetli egzersiz veya en az 75 dakika olacak şekilde orta veya yüksek şiddette egzersiz yapmalarını öneriyor. Haftada 300 dakika hafif ve orta düzey egzersiz yapmanın ise daha sağlıklı bir yaşamı desteklediği belirtiliyor.


13 Şubat 2019 Çarşamba 00:25
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEMDEKİLER

Mahmut Esat Ortaokulu’ndan Kaymakam Erdoğan’a ziyaret

2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı Okullar arası Küçükler Erkek Futbol İl Birinciliği Müsabakalarında şampiyon

2 ayrı kaza, 4 yaralı

Seydişehir'de meydana gelen iki ayrı kazada 4 kişi yaralandı.

Seydi Şifa Termal 29 Şubat'ta açılıyor

Seydişehir'e kazandırılan ve termal sosyal tesisler alanında adından söz ettirecek olan Seydi Şifa Termal

Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nu anma programı düzenlendi

Seydişehir Ülkü Ocakları Başkanlığı tarafından Şehit Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nu anma programı

Seydişehir Millet Bahçesi ihalesi yapıldı

Seydişehir'de Nevzat Bey Tepesinde yapılacak olan Millet Bahçesi ihalesi yapıldı, ihaleye 16 firma teklif verdi.

Gazi Remzi Börekçi’nin madalyası kızı Faika Hanım’a intikal ettirildi

İstiklal Harbi Gazilerinden kırmızı şeritli İstiklal Madalyası sahibi Seydişehirli Remzi Börekçi’nin

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA