ribo

07 Aralık 2019 Cumartesi

şeker

KOLESTEROLÜNÜZÜ KONTROL ETMEYE YARDIMCI 5 BESİN!

Elif NERGİZ

Elif NERGİZ

E-Posta : seydisehirinsesi@hotmail.com

Kolesterolle başınız dertte ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmiyor musunuz? Gelin, kolesterol neden yükselir, kaynakları nelerdir, iyi ve kötü kolesterol ne demektir birlikte bakalım!

Yüksek kolesterolün en temel nedenlerinden biri genlerdir, yani bu durum size anne ve babanızdan miras kalmış olabilir. Genler dışında yanlış beslenme alışkanlıkları ve yetersiz aktivite kolesterolün yükselmesine yol açabilir. Kolesterol hücre duvarının yapısına katıldığı için vücudumuz zaten ihtiyacı kadar kolesterolü kendisi üretir, bunun dışında tükettiğimiz hayvansal kaynaklı besinlerle de dışarıdan kolesterol almış oluruz. Kandaki kolesterol iyi ve kötü kolesterol olmak üzere ikiye ayrılır. Kötü kolesterol olarak adlandırılan LDL kalp ve damar sağlımızı tehdit ederken, iyi kolesterol olarak adlandırılan HDL kalp hastalığı riskini azaltır. Dengeli beslenme ve aktif yaşam tarzı LDL kolesterolünü azaltmaya, HDL’yi ise arttırmaya yardımcı olabilir.

Peki, kolesterolü kontrol etmek için diyetimizde ne gibi değişiklikler yapmalıyız? İşte kolesterol düzeyini kontrol etmenize yardımcı olabilecek 5 besin!

1-Balık: Haftada iki kez balık tüketin! Özellikle somon, uskumru gibi yağlı balıkları tercih etmek, kalp ve damar sağlığını korumaya yardımcı omega-3 yağ asidi alımını destekleyecek ve LDL düzeyini azaltacaktır.

2-Tam tahıllar: Tam buğday, arpa, çavdar, yulaf, mısır, pirinç, bulgur gibi tahılları ve onlardan yapılmış tam tahıllı ekmek, un ve makarnaları tercih edin. Rafine edilmemiş yani kabuk ve öz kısmı ayrılmamış tahılların lif içeriği yüksektir. Tam tahıllar lif içeriğinin yanında bağırsaklarda kolesterol ile yarışarak kolesterolün emilimini azaltan bitkisel sterollerin de kaynağıdır. Tam tahıllar, lif ve sterol içeriğiyle kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu etki gösterir

3-Sebzeler ve meyveler: Sebze ve meyveler iyi birer lif ve bitkisel sterol kaynağıdır. Her gün 5 porsiyon ve farklı renklerde sebze ve meyve tüketmek kolesterol düzeylerini azaltmaya yardımcı olabilir. Günlük 2 gram bitkisel sterol alımının LDL kolesterolü yaklaşık %10 düşürdüğü bildirilmektedir.

4- Yağlı tohumlar: Fındık, ceviz, badem, yer fıstığı, keten tohumu, chia tohumu gibi besinler doymamış yağların kaynağıdır ve LDL düzeyini düşürmeye yardımcı olur. Günde 50-60 gram kadar yağlı tohum tüketiminin LDL düzeyini %5 azaltabileceği bildirilmektedir. Yağlı tohumları tüketirken porsiyon kontrolüne dikkat etmeyi unutmayın

5-Kurubaklagiller: Kurubaklagiller bitkisel protein ve lifin özellikle de çözünür lifin iyi kaynağıdır. Haftada en az 2 kez kurubaklagil tüketmek lif alımınızı destekler ve kolesterol düzeyini düşürmeye yardımcı olur.

Ve tüm bunlara ek olarak aktif yaşam: Kolesterolün kontrolünde yeterli ve dengeli beslenme kadar, fiziksel aktivite de oldukça önemlidir. Fiziksel aktivite HDL kolesterolü arttırmaya, LDL kolesterolü ise düşürmeye yardımcı olur. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), yetişkinlerin haftada en az 2 kez ve toplam en az 150 dakika olacak şekilde hafif ve orta şiddetli egzersiz veya en az 75 dakika olacak şekilde orta veya yüksek şiddette egzersiz yapmalarını öneriyor. Haftada 300 dakika hafif ve orta düzey egzersiz yapmanın ise daha sağlıklı bir yaşamı desteklediği belirtiliyor.


13 Şubat 2019 Çarşamba 00:25
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEMDEKİLER

Merkez İlkokulu’nda kültür ve miras sergisi

Merkez İlkokulu 4.sınıf öğrencileri tarafından “kültür ve miras” konulu tarihi eser sergisi açılışı

Sebeltaş personeline uygulamalı yangın tatbikatı

Sebeltaş A.Ş. bünyesinde çalışan personele uygulamalı olarak yangın tatbikatı verildi.

İlçemizde hayat boyu öğrenme komisyonu toplandı

Seydişehir Halk Eğitim Merkezi tarafından İlçe Hayat Boyu Öğrenme Komisyonu İş Birliği Toplantısı

Başkan Tutal’dan ziyaretler

Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Yıldız ve Özbakır ailesini ziyaret etti.

Meclis toplantısı canlı verilsin önerisi

Seydişehir Belediyesi Aralık ayı meclis toplantısında CHP ve İyi Parti’li meclis üyeleri, oturumların canlı

Şehit polis son yolculuğuna uğurlandı

Antalya'da görevi esnasında geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden polis memuru Savaş Ünal (46), Boyalı

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA