ribo

22 Kasım 2019 Cuma

şeker

KIRMIZIBİBER ZAYIFLATIR MI?

Elif NERGİZ

Elif NERGİZ

E-Posta : seydisehirinsesi@hotmail.com

Kırmızıbiber yıllardır sofralarımızda kullandığımız baharatlardan biri. Özellikle bazı bölgelerde acı olmadan yemek de olmuyor.

Solanaceae familyasının Capsicum cinsinden olan acı kırmızıbiberin anavatanı Güney Amerika olmakla birlikte Güney Asya ülkeleri, ülkemizin Güney Doğu Anadolu Bölgesi gibi dünyanın çeşitli bölgelerinde 7000 yıldır yetiştiriliyor. Acı biberde 200’ün üzerinde aktif bileşen belirlenmiş ve aktif bileşenlerden bazıları vücudun tümünde birden fazla rol oynamaktadır. Bunlardan en çok konuşulanı da kırmızıbiberin içinde bulunan kapsaisin isimli bileşen…

Kapsaisin nedir?

Kapsaisin aslında kırmızıbibere acı özelliğini veren maddedir. Acı biberde bulunan kapsaisin, büyük aktif bir bileşik olup; ağrılı iltihap, romatoid artrit, vazomotor rinit, alzheimer hastalığı gibi nörodejeneratif hastalıkların tedavisi de dahil olmak üzere bir çok fayda sağlar. Ayrıca, kapsaisinin etkili bir anti-kanser ajanı olduğunu kanıtlanmıştır. Bununla birlikle kilo kaybına olan faydaları da birçok araştırmaya konu oluyor. Kilo kaybına yardımcı oluyor! Yapılan çalışmalar, kapsaisin içeren yiyeceklerin tüketiminin obezite görülme oranını azaltabileceğini gösteriyor. Yapılan çalışmalar sonucunda kırmızıbiberde bulunan aktif bileşen maddesi kapsaisinin; yağ depolanmasını da azaltabileceğini söylüyor. Bu da kırmızıbiberin kilo kaybetme potansiyeli ile ilişkilendirebileceğini ortaya koyuyor.

Diyetteki kırmızıbiber, enerji alımını baskılayabilir ve açlık-tokluk dengesinde makro besin alımını değiştirebilir. Yapılan çalışmalar; diyetle alınan kapsaisin ilavesinin tokluk artışına neden olduğu ve yemek yeme isteğini azalttığını gösterdi. Ayrıca acı biberin termogenez yoluyla vücut sıcaklığını artırdığı ve böylece enerji tüketiminin artmasına neden olduğu görüldü. Kırmızı acı biberler antioksidan, A ve C vitamini de içerir..

Daha çok çalışmaya ihtiyaç olsa da Kanser Araştırmaları Amerikan Derneğine göre, kapsaisin bazı kanser türlerinde tedaviye yardımcı olabilir. Kanserli hücrelerin büyümesini engeller ve onlarla savaşır. Çoğu çalışmada kapsaisinin günlük tüketim dozlarıyla herhangi bir yan etkisi gözlenmemiştir, bu nedenle biber ve kapsaisin günlük hayatımıza güvenle ve kolayca uygulanabilir.

Eğer acıya özel bir hassasiyetiniz ya da mide ve bağırsaklarla ilgili rahatsızlığınız varsa tüketmeden önce mutlaka bir uzmana danışın.  


06 Mart 2019 Çarşamba 13:41
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEMDEKİLER

Muay Thaı takımı 17 madalya kazandı

Alanya’da 15-17 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilen Hasan Karlı İller arası Muay Thai kupasına 24 spocu

Kaymakam Erdoğan öğretmenlerle kahvaltıda buluştu

Kaymakam Aydın Erdoğan, okul idarecileri ve öğretmenler ile kahvaltıda buluştu.

Şehit eşine ‘Devlet Övünç Madalyası ve Beratı’

Terör saldırısında şehit olan polis memuru Emre Horoz’un eşi Nazife Horoz’a Devlet Övünç Madalyası ve

Otomobille hafif ticari araç çarpıştı: 1 ölü, 2 yaralı

Beyşehir’de, otomobille hafif ticari aracın çarpışması sonucu meydana gelen trafik kazasında 1 kişi öldü, 2

112 çalışanları ‘Paşa’ için ağladı

Seydişehir ilçesinde görevli 112 acil yardım ambulansı bir hastayı hastaneye yetiştirmeye çalışırken 'Paşa'

MÜSİAD 'İş Geliştirme Toplantısı' yapıldı

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Konya Şubesi'nde 'İş Geliştirme Toplantısı'

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA