23 Şubat 2020 Pazar

şeker

KARACİĞER YAĞLANMASI

Elif NERGİZ

Elif NERGİZ

E-Posta : seydisehirinsesi@hotmail.com

KARACİĞER YAĞLANMASINI ÖNLEMEK İÇİN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Karaciğer yağlanması dünyada ve ülkemizde yaygın görülen bir sorun. Ülkemizde yaklaşık her 4 kişiden 1’i yağlı karaciğer hastası. Peki yağlı karaciğer hastalığından korunmak için beslenmemizde nelere dikkat etmeliyiz?

Hepatit B ve C gibi karaciğer hastalıkları ile ilaç kullanımı karaciğer yağlanmasına sebep olabilir. Ülkemizde en sık görülen yağlı karaciğer türü ise yanlış beslenme alışkanlıkları ve yetersiz fiziksel aktivite gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan karaciğer yağlanmasıdır. Fazla kilolu, insülin direnci olan veya kan kolesterol düzeyi yüksek veya şeker hastası olan bireylerde karaciğer yağlanması riskinin arttığı da söylenebilir.

Adından da anlaşılacağı gibi, yağlı karaciğer hastalığı, basit bir deyişle karaciğerde normalden fazla bir yağ birikimi demektir. Yağlı karaciğer hastalığı ilerlerse karaciğere zarar verebilir, dikkat edilmediği takdirde siroz ve karaciğer kanserine kadar ilerleyebilir. Yeterli ve dengeli beslenme ile düzenli fiziksel aktiviteyi yaşam tarzı haline getirmek ise yağlı karaciğer hastalığının önlenmesi ve tedavisi için olmazsa olmazdır. Fazla kilolu olan hastaların ideal ağırlıklarına ulaşmaları, ideal ağırlıklarına ulaşırken de kilo kaybının kademeli olmasına dikkat edilmelidir.

İşte yağlı karaciğer hastalığından korunmak için beslenme ve sağlıklı yaşam önerileri;

• Günlük beslenmenizde tam tahıllara yer verin. Beyaz ekmek ve pirinç gibi tahıl ürünlerini daha seyrek, tam buğday ekmeği, kepekli pirinç, tahıllı makarnalar ve bulgur gibi tahıl ürünlerini ise daha sık tüketebilirsiniz. Bu besinler hem kan şekeri kontrolünüzü sağlayarak çabuk acıkmanızı engelleyecek hem de günlük posa ve B vitaminleri ihtiyacınızı karşılamaya destek olacaktır.

• Günde 5 porsiyon sebze ve meyve tüketmeye çalışın. Farklı sebze ve meyveler, içerdikleri farklı besin ögeleri ve antioksidan etki gösteren bileşenlerle sağlığı geliştirmeye destek olduğundan, gün içerisinde tükettiğiniz sebze ve meyveleri çeşitlendirmeye çalışın.

• Doymuş yağ içeriği kırmızı ete göre daha düşük tavuk, hindi, balık gibi beyaz etleri daha sık tüketin. Kırmızı eti haftanın 1-2 günü tercih ederek doymuş yağ ve kolesterol alımınızı kontrol altına alabilirsiniz.

• Posa/liften zengin bitkisel protein kaynağı baklagilleri haftada 2 kez tüketmeye özen gösterin, baklagilleri yemek olarak tercih edebilir, çorbalarınıza ve salatalarınıza da ekleyebilirsiniz.

• Doymamış yağ asidi kaynağı olan sıvı yemeklik yağları tercih edin, doymuş yağları sınırlayın.

Sakatat, kaymak, krema, mayonez gibi yağ içeriği yüksek besinlerin tüketimini sınırlandırın.

• Yoğurt veya kefir gibi probiyotik besinlere beslenmenizde düzenli olarak yer verebilirsiniz. Probiyotik besinler kolesterol ve kötü huylu kolesterol düzeylerini azaltmaya ve karaciğerde yağ sentezini önlemeye yardımcı olabilir.

• Besinleri kızartmak yerine ızgara, haşlama, buharda pişirme veya fırında pişirme yöntemlerini tercih edin.

• İdeal ağırlığınızı koruyun ve kilo kaybının kademeli olmasına dikkat edin, çünkü vücut ağırlığındaki hızlı değişimler karaciğer yağlanmasını ve hasarını artırabilir. Bunun için beslenme uzmanından yardım alabilirsiniz.

• Fiziksel aktiviteyi yaşam tarzı haline getirin. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yetişkinlerin haftada en az 2 kez ve toplam en az 150 dakika olacak şekilde hafif ve orta şiddetli egzersiz veya en az 75 dakika olacak şekilde orta veya yüksek şiddette egzersiz yapmalarını öneriyor.


20 Şubat 2019 Çarşamba 00:09
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEMDEKİLER

Mahmut Esat Ortaokulu’ndan Kaymakam Erdoğan’a ziyaret

2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı Okullar arası Küçükler Erkek Futbol İl Birinciliği Müsabakalarında şampiyon

2 ayrı kaza, 4 yaralı

Seydişehir'de meydana gelen iki ayrı kazada 4 kişi yaralandı.

Seydi Şifa Termal 29 Şubat'ta açılıyor

Seydişehir'e kazandırılan ve termal sosyal tesisler alanında adından söz ettirecek olan Seydi Şifa Termal

Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nu anma programı düzenlendi

Seydişehir Ülkü Ocakları Başkanlığı tarafından Şehit Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nu anma programı

Seydişehir Millet Bahçesi ihalesi yapıldı

Seydişehir'de Nevzat Bey Tepesinde yapılacak olan Millet Bahçesi ihalesi yapıldı, ihaleye 16 firma teklif verdi.

Gazi Remzi Börekçi’nin madalyası kızı Faika Hanım’a intikal ettirildi

İstiklal Harbi Gazilerinden kırmızı şeritli İstiklal Madalyası sahibi Seydişehirli Remzi Börekçi’nin

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA