ribo

18 Ağustos 2019 Pazar

şeker

KALİTELİ PROTEİN; YUMURTA

Elif NERGİZ

Elif NERGİZ

E-Posta : seydisehirinsesi@hotmail.com

Sağlıklı yaşam, büyüme, gelişme, zihinsel ve bedensel fonksiyonların sürekliliği, yeterli ve dengeli beslenme ile yakından ilgilidir. Yeterli ve dengeli beslenme için vücudumuzun ihtiyaç duyduğu karbonhidrat, protein, lipid, vitamin ve mineraller hayvansal ve bitkisel kaynaklı besin maddelerinden elde edilmektedir. Et, süt ve yumurta gibi hayvansal kaynaklı besin maddeleri, bitkisel kökenli olanlara göre besin öğelerini daha çok, dengeli ve daha fazla yararlanabilir şekilde içermelerinden dolayı, ön sıralarda yer almaktadırlar.

Yumurta et gurubu içinde değerlendirdiğimiz kaliteli bir protein kaynağıdır. Anne sütünden sonra protein örüntüsü en zengin olan besin yumurtadır. Bu yüzden örnek protein olarak gösterilir.

Ortalama 50-60 g ağırlığındaki bir tavuk yumurtasında 6 g kadar protein bulunmaktadır. Böylelikle bir tavuk yumurtası, yetişkin bir insanın günlük hayvansal protein ihtiyacının yaklaşık % 10’unu tek başına karşılayabilmektedir.

Yumurta, çok düşük düzeylerde karbonhidrat içermektedir. Bir tavuk yumurtası, oldukça düşük, yaklaşık 75-80 kkal enerji değerine sahiptir ve böylelikle kilo sorunu olan ve özel diyet ile beslenen kişiler için tavsiye edilmektedir.

Yumurta herkes tarafından tüketilebilir. Özellikle çocukların, hamilelerin, sporcuların hergün, yetişkin ve yaşlıların ise hergün olmasa da haftada en 2-3 kere yumurta tüketmesi kaliteli protein alımını sağlayarak metabolizmanın daha düzenli çalışmasına yardımcı olur.

Yumurta, iyi bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Yumurta sarısında ve akında farklı miktarlarda olmak üzere, Vitamin A, D, E, ve B kompleks vitaminleri ile demir, kalsiyum, fosfor, çinko, sodyum, potasyum, klor, kükürt ve magnezyum mineralleri bulunmaktadır. Yumurtada vitamin C bulunmamaktadır.

Yumurta sarısı, beyin ve sinir dokusunun normal gelişimi ve sürekliliği için gerekli olan ve doğal antioksidan özellikteki fosfolipidleri içermektedir. Bunlar arasında yer alan kolin, Alzhiemer hastalığının önlenmesinde önemli yer tutmaktadır.

Yumurta,  biyolojik değeri çok yüksek protein, kolay sindirilebilir ve dengeli yağ asidi kompozisyonu, zengin vitamin, mineral ve fosfolipid içeriği ile yüksek besin değerine sahip mükemmel bir hayvansal besin maddesi olmasına rağmen, içermiş olduğu kolesterol seviyesinin yüksek olduğu ve kalp-damar hastalıklarına sebep olduğu şeklindeki yanlış düşünceler nedeniyle yumurta tüketim oranı düşük düzeyde kalmıştır. Son yıllarda yapılan çalışmalarla bu düşüncenin yanlışlığı ispatlanarak tüketim oranının giderek artışı sağlanmıştır.

Önemli bir protein kaynağı olan yumurtanın üretim tesisinden satış noktalarına ve evlerde tüketimine kadar geçen süreçte, hijyen koşullarına önem verilmesi halk sağlığı açısından önemli bir konudur.

Yumurta, eğer hemen tüketilmeyecekse yıkanmamalıdır. Eğer yıkanırsa, kabuk üzerinde bulunan kutikula adı verilen zar uzaklaştırıldığı için kabuk üzerindeki delikler açılarak mikroorganizmaların yumurta içine geçmelerine izin verilmiş olur. Yumurtalar, evlerde mutlaka + 4 derecenin atında buzdolabında muhafaza edilmelidir. Gerektiği kadar yumurta kullanılmadan önce yıkanarak kırılmalı ve hemen kullanılmalıdır. Bu arada eller derhal yıkanmalıdır.


02 Mayıs 2018 Çarşamba 02:53
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEMDEKİLER

İlçemizde vahşi çöp depolama tarih olacak

Konya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı ve Seydişehir Belediyesinin daha temiz,

Yaşlı kadının çifte bayram sevinci

Seydişehir Akçalar Mahallesi’nde bacaklarındaki ve belindeki rahatsızlıktan dolayı koltuk değnekleri ile

Başkan Tutal personelle bayramlaştı

Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Seydişehir Belediyesi personeliyle bayramlaştı.

Konya-Antalya yolunda trafik tedbirleri artırıldı

Emniyet Müdürlüğü ekipleri, kente bağlantı yollarında Kurban Bayramı öncesi denetimlerini sıklaştırdı.

Seydişehir sağlığı için yeni projeler hazır

Konya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç, hizmet başkan ve yardımcıları ile birlikte Seydişehir’de

Belediye Kurban Bayramı’na hazır

Seydişehir Belediyesi Kurban Bayramı münasebetiyle, canlı hayvan pazarında çalışmalarını tamamladı.

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA
kampüs okul