23 Şubat 2020 Pazar

şeker

KALİTELİ PROTEİN; YUMURTA

Elif NERGİZ

Elif NERGİZ

E-Posta : seydisehirinsesi@hotmail.com

Sağlıklı yaşam, büyüme, gelişme, zihinsel ve bedensel fonksiyonların sürekliliği, yeterli ve dengeli beslenme ile yakından ilgilidir. Yeterli ve dengeli beslenme için vücudumuzun ihtiyaç duyduğu karbonhidrat, protein, lipid, vitamin ve mineraller hayvansal ve bitkisel kaynaklı besin maddelerinden elde edilmektedir. Et, süt ve yumurta gibi hayvansal kaynaklı besin maddeleri, bitkisel kökenli olanlara göre besin öğelerini daha çok, dengeli ve daha fazla yararlanabilir şekilde içermelerinden dolayı, ön sıralarda yer almaktadırlar.

Yumurta et gurubu içinde değerlendirdiğimiz kaliteli bir protein kaynağıdır. Anne sütünden sonra protein örüntüsü en zengin olan besin yumurtadır. Bu yüzden örnek protein olarak gösterilir.

Ortalama 50-60 g ağırlığındaki bir tavuk yumurtasında 6 g kadar protein bulunmaktadır. Böylelikle bir tavuk yumurtası, yetişkin bir insanın günlük hayvansal protein ihtiyacının yaklaşık % 10’unu tek başına karşılayabilmektedir.

Yumurta, çok düşük düzeylerde karbonhidrat içermektedir. Bir tavuk yumurtası, oldukça düşük, yaklaşık 75-80 kkal enerji değerine sahiptir ve böylelikle kilo sorunu olan ve özel diyet ile beslenen kişiler için tavsiye edilmektedir.

Yumurta herkes tarafından tüketilebilir. Özellikle çocukların, hamilelerin, sporcuların hergün, yetişkin ve yaşlıların ise hergün olmasa da haftada en 2-3 kere yumurta tüketmesi kaliteli protein alımını sağlayarak metabolizmanın daha düzenli çalışmasına yardımcı olur.

Yumurta, iyi bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Yumurta sarısında ve akında farklı miktarlarda olmak üzere, Vitamin A, D, E, ve B kompleks vitaminleri ile demir, kalsiyum, fosfor, çinko, sodyum, potasyum, klor, kükürt ve magnezyum mineralleri bulunmaktadır. Yumurtada vitamin C bulunmamaktadır.

Yumurta sarısı, beyin ve sinir dokusunun normal gelişimi ve sürekliliği için gerekli olan ve doğal antioksidan özellikteki fosfolipidleri içermektedir. Bunlar arasında yer alan kolin, Alzhiemer hastalığının önlenmesinde önemli yer tutmaktadır.

Yumurta,  biyolojik değeri çok yüksek protein, kolay sindirilebilir ve dengeli yağ asidi kompozisyonu, zengin vitamin, mineral ve fosfolipid içeriği ile yüksek besin değerine sahip mükemmel bir hayvansal besin maddesi olmasına rağmen, içermiş olduğu kolesterol seviyesinin yüksek olduğu ve kalp-damar hastalıklarına sebep olduğu şeklindeki yanlış düşünceler nedeniyle yumurta tüketim oranı düşük düzeyde kalmıştır. Son yıllarda yapılan çalışmalarla bu düşüncenin yanlışlığı ispatlanarak tüketim oranının giderek artışı sağlanmıştır.

Önemli bir protein kaynağı olan yumurtanın üretim tesisinden satış noktalarına ve evlerde tüketimine kadar geçen süreçte, hijyen koşullarına önem verilmesi halk sağlığı açısından önemli bir konudur.

Yumurta, eğer hemen tüketilmeyecekse yıkanmamalıdır. Eğer yıkanırsa, kabuk üzerinde bulunan kutikula adı verilen zar uzaklaştırıldığı için kabuk üzerindeki delikler açılarak mikroorganizmaların yumurta içine geçmelerine izin verilmiş olur. Yumurtalar, evlerde mutlaka + 4 derecenin atında buzdolabında muhafaza edilmelidir. Gerektiği kadar yumurta kullanılmadan önce yıkanarak kırılmalı ve hemen kullanılmalıdır. Bu arada eller derhal yıkanmalıdır.


02 Mayıs 2018 Çarşamba 02:53
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEMDEKİLER

Mahmut Esat Ortaokulu’ndan Kaymakam Erdoğan’a ziyaret

2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı Okullar arası Küçükler Erkek Futbol İl Birinciliği Müsabakalarında şampiyon

2 ayrı kaza, 4 yaralı

Seydişehir'de meydana gelen iki ayrı kazada 4 kişi yaralandı.

Seydi Şifa Termal 29 Şubat'ta açılıyor

Seydişehir'e kazandırılan ve termal sosyal tesisler alanında adından söz ettirecek olan Seydi Şifa Termal

Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nu anma programı düzenlendi

Seydişehir Ülkü Ocakları Başkanlığı tarafından Şehit Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nu anma programı

Seydişehir Millet Bahçesi ihalesi yapıldı

Seydişehir'de Nevzat Bey Tepesinde yapılacak olan Millet Bahçesi ihalesi yapıldı, ihaleye 16 firma teklif verdi.

Gazi Remzi Börekçi’nin madalyası kızı Faika Hanım’a intikal ettirildi

İstiklal Harbi Gazilerinden kırmızı şeritli İstiklal Madalyası sahibi Seydişehirli Remzi Börekçi’nin

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA