17 Şubat 2020 Pazartesi

şeker

EGZERSİZ DEMANS RİSKİNİ AZALTIYOR!

Elif NERGİZ

Elif NERGİZ

E-Posta : seydisehirinsesi@hotmail.com

Demans, halk arasında bilinen adıyla bunama, zihinsel becerilerin bazı hastalıklar nedeniyle zayıflaması durumudur. Demans, ilerleyen bir süreçtir ve zaman geçtikçe hastalığa yeni bulgu ve semptomlar eklenebilir. Aslında 50’den fazla hastalık türü için kullanılan ortak bir komplikasyon ve terimdir. Demansın en yaygın türleri, Alzheimer ve vasküler demanstır.

Yeni bir çalışma, egzersiz ve demans arasında bir ilişki olabileceğine işaret ediyor.Bu araştırmada uzmanlar, 1968’den 2012’ye kadar yani 44 yıl boyunca, 191 kadını izledi. Başlangıçta katılımcılara kardiyovasküler fitness testi yapıldı. Ve psikiyatri uzmanları demansın belirtilerini ve semptomlarını araştırdı.

Sonuçlara ve hastane kayıtlarına göre, katılanların 44’ünde demans gelişti. Orta yaşta yüksek kardiyovasküler egzersiz yapan kadınların, orta düzeyde kardiyovasküler egzersiz yapanlara oranla demans geliştirme olasılığı yüzde 88 daha az bulundu. En düşük yoğunlukta egzersiz yapan kadınların yaklaşık yüzde 32’si demans hastası olurken, yüksek yoğunlukta egzersiz yapanların sadece yüzde 5’inde demans gelişti.

DİĞER ARAŞTIRMALARI DESTEKLEDİ

Sonuç olarak, daha fazla egzersiz yapanların daha düşük demans riski taşıdığı ortaya çıktı. Çalışma, fiziksel uygunluk, kalp sağlığı ve beyin gücü, bilişsel işlev arasındaki ilişkileri gösteren diğer araştırmalara katkıda bulundu. Çalışma,  bu konuda bize bir örnek sunmuş olsa da elbette demans riskini azaltmada egzersiz tek başına yeterli değildir. Diğer değişkenlerin de belirlenmesi gerekir ve insanlar üzerinde yapılacak daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

Nihayetinde, bu çalışma bize egzersizin bir faydasının daha olabileceğini gösterdi. Özellikle ısınan havayla birlikte artık dışarıda egzersiz yapmamak için bahanelerimiz azaldı diye düşünüyorum. Gün içinde daha aktif olmak ve egzersize vakit ayırmak, sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmek için çok önemli.

HAFTADA İKİ KEZ BALIK

Protein içeriğiyle en iyi beyin dostu gıdalar arasında yer alan balık, omega-3 içeriğiyle anahtar rol oynuyor. Bu sağlıklı yağ, beyin gücünü artırmaya yardımcı oluyor. Omega-3 içeriği yüksek seviyedeki bir diyet, düşük demans ve inme riskleriyle ilişkilidir. Ayrıca, özellikle yaşlandıkça hafızayı arttırmada etkilidir. Beyin ve kalp sağlığı için haftada iki kez balık tüketin.

KIRMIZI MEYVELERİ UNUTMAYIN!

Ortalama yaşları 70 olan 16 bin kadın üzerinde yapılan araştırmalar, haftada iki porsiyon çilek veya bir porsiyon yaban mersini tüketmenin, beyni desteklediğini gösteriyor. Bu meyvelerin içeriğinde bulunan antosiyaninler, öğrenme ve hafızayı etkiliyor. Çalışmalar, yaban mersininin beyin hücrelerini serbest radikallerin hasarından koruduğunu, yaşa bağlı Alzheimer ve demans riskini azalttığını gösteriyor. Önceki araştırmalarda, yaban mersini bakımından zengin diyetlerin, yaşlanan farelerin öğrenme ve kas fonksiyonlarını geliştirdiği, bunları zihinsel olarak daha genç farelerle eşit hale getirdiği ortaya çıktı.


28 Haziran 2018 Perşembe 15:30
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEMDEKİLER

Sinema salonu yeniden açıldı

Belediye Başkanı Mehmet Tutal'ın girişimleri sonucu uzun yıllar sonra ilçede yeniden sinema salonu açıldı.

Bölgesel kalkınma ve güç birliği toplantısı yapıldı

Bölgesel kalkınma ve güç birliğinin daha da kuvvetlendirilmesi için komşu ilçe yetkilileriyle yapılan

Mahmut Esat Ortaokulu Fen Laboratuvarı açıldı

İlçemiz Mahmut Esat Ortaokulu’nda kurulan Fen Laboratuvarının açılışı gerçekleştirildi.

Meşrutiyet yıllarında Seydişehir’de faal olan kulüpler

Meşrutiyet yıllarında Seydişehir’de faal olan kulüplerden biri de Seydişehir İttihad ve Terakki Kulübü idi.

Muaythai takımı madalya ile döndü

Seydişehir Belediyespor Kulubü Muaythai takımı 3-8 Şubat tarihleri arasında Nevşehir'in Kozaklı ilçesi ev

Temsilcilerimizden 1 galibiyet, 1 mağlubiyet

Temsilcilerimizden Seydişehir Belediyespor galip gelirken, Seydişehir Gücü ise haftayı mağlubiyetle kapattı.

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA