23 Şubat 2020 Pazar

şeker

DÜNYA GENELİNDE OBEZİTE VE FİZİKSEL AKTİVİTE

Elif NERGİZ

Elif NERGİZ

E-Posta : seydisehirinsesi@hotmail.com

Ülkemizde durum nasıl?

Fiziksel aktivite, kas ve iskelet yapısının sağlığından, bilişsel işlevlerin korunmasına, depresyonun önlemesinden, ideal kilonun korunmasına kadar birçok konuda bize destek oluyor. Bunun yanı sıra, sedanter yani hareketsiz yaşam tarzı her yıl 5.3 milyon bireyin ölümüne yol açıyor. Bu bilgiler ışığında yola çıkan ABD Stanford Üniversitesi araştırmacıları, kullanımı günümüzde giderek yaygınlaşan akıllı telefonların aktivite ölçerlerinden faydalanarak, 111 ülkeden 717 bin bireyi kapsayan geniş çaplı bir araştırma gerçekleştirdi. İşte bu araştırmanın dünyadan ve ülkemizden fiziksel aktiviteye yönelik bazı çarpıcı sonuçları:

AKTİVİTE DENGESİ OBEZİTE İLE İLİŞKİLİ

Toplumlarda fiziksel aktivite yapan bireyler ve yapmayan bireyler arasındaki fark arttıkça “aktivite eşitsizliği” ortaya çıkıyor. Aktivite eşitsizliği obezitenin önemli sebeplerinden biri. Özellikle kadınlarda yeteriz ve düzensiz fiziksel aktivite obeziteye davetiye çıkarabiliyor. Standford Üniversitesi’nin yürüttüğü bu araştırmanın sonuçları da gün içinde ulaşılan toplam adım sayısı ile obezite görülme sıklığının doğrudan ilişkili olduğuna dikkat çekiyor. Adım sayısındaki artışın, obezite görülme sıklığında azalma sağladığı, aktivite eşitsizliği olan bireylerde ise obezite gelişme riskinin arttığı da belirtiliyor.

Aktivite dengesini sağlayan en başarılı ve başarısız 5’er ülke karşılaştırıldığında aktif olmayan ülkelerde obezite görülme riskinin tam %196 yüksek olduğu bildiriliyor. Fiziksel aktivite dengesinde en başarılı ülke 22.2 puan ile Hong Kong Olduğu, Türkiye 26.4 puan ile 46 ülke arasından 17. sırayı aldığı gösteriliyor.

OBEZİTE RİSKİ KADINLARDA DAHA YÜKSEK

Araştırma, fiziksel aktivite ve obezite görülme sıklığının ilişkisine vurgu yapıyor. Dünya genelinde veriler, fiziksel aktivite oranının azalması ile birlikte obezite görülme sıklığının artışını doğrularken, sonuçlar kadınlarda obezite riskinin daha ivmeli olarak arttığını göstermiştir. Araştırmada en düşük fiziksel aktiviteye sahip erkeklerde obezite görülme sıklığı %67 artarken, kadınlarda %232 artış saptanmıştır. Obezitenin, fiziksel aktivite düzeyi yetersiz kadınlarda, aktif kadınlara kıyasla 2,5 kat daha fazla görüldüğü bildiriliyor.

DÜNYA GÜNDE ORTALAMA 4961 ADIM ATIYOR. BUGÜN, SİZ KAÇ ADIM ATTINIZ?

Toplam 717 bin bireyden elde edilen verilere göre, günlük adım sayısı ortalama 4,961. Ülkelerin fiziksel aktivite düzeyleri incelenirken, bireylerin sahip olduğu yürüme ve fiziksel aktiviteye uygun çevresel koşullar da göz önünde bulundurulmaktadır. Türkiye’de yaşayan bireylerin günlük ortalama adım sayısı 5057 olarak saptanmış ve dünya ortalamasının üzerinde olduğu belirtilmiştir. Ülkemizde T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından sağlıklı yaşamı desteklemek üzere fiziksel aktiviteyi arttırmaya yönelik uygulanan “Her Gün 10 Bin Adım Kampanyası” hedefine ulaşabilmek için günlük ortalamanın arttırılmasının gerekli olduğu da görülmektedir.

ÇOCUKLUKTAN YETİŞKİNLİĞE FİZİKSEL AKTİVİTE

Fiziksel aktivite, yaşam boyunca, hayatımızın ayrılmaz bir parçası olmalıdır. Çünkü kalp-damar ve şeker hastalıkları, kas iskelet sistemi hastalıkları gibi kronik hastalıklardan korunmaya destek olur, ideal ağırlığa ulaşılması ve korunmasında etkilidir. Dünya Sağlık Örgütü’nün fiziksel aktivite önerilerinde, yetişkin bireylerin haftada en az 3 gün ve toplam 150 dakika fiziksel aktivite yapmalarının sağlıklı bir yaşam için önemli olduğu vurgulanmaktadır.

OBEZİTEYİ ÖNLEMEK VE FİZİKSEL AKTİVİTEYİ ARTTIRABİLMEK İÇİN PRATİK ÖNERİLER;

1. Öğle aralarında kısa yürüyüşlere çıkabilirsiniz.

2. Asansör ile çıkmak yerine merdivenleri tercih edebilirsiniz.

3. Bir otoparkta gideceğiniz yere en uzak mesafedeki yere arabanızı park edebilirsiniz.

4. Birlikte yürüyüş yapabileceğiniz bir grup oluşturabilir ve geziler planlayabilirsiniz.

5. Otobüste her zaman indiğiniz duraktan bir önceki durakta inip, geri kalan mesafeyi yürüyebilirsiniz.


04 Eylül 2018 Salı 23:50
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEMDEKİLER

Mahmut Esat Ortaokulu’ndan Kaymakam Erdoğan’a ziyaret

2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı Okullar arası Küçükler Erkek Futbol İl Birinciliği Müsabakalarında şampiyon

2 ayrı kaza, 4 yaralı

Seydişehir'de meydana gelen iki ayrı kazada 4 kişi yaralandı.

Seydi Şifa Termal 29 Şubat'ta açılıyor

Seydişehir'e kazandırılan ve termal sosyal tesisler alanında adından söz ettirecek olan Seydi Şifa Termal

Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nu anma programı düzenlendi

Seydişehir Ülkü Ocakları Başkanlığı tarafından Şehit Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nu anma programı

Seydişehir Millet Bahçesi ihalesi yapıldı

Seydişehir'de Nevzat Bey Tepesinde yapılacak olan Millet Bahçesi ihalesi yapıldı, ihaleye 16 firma teklif verdi.

Gazi Remzi Börekçi’nin madalyası kızı Faika Hanım’a intikal ettirildi

İstiklal Harbi Gazilerinden kırmızı şeritli İstiklal Madalyası sahibi Seydişehirli Remzi Börekçi’nin

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA