ribo

21 Temmuz 2019 Pazar

şeker

ANTİOKSİDANLAR

Elif NERGİZ

Elif NERGİZ

E-Posta : seydisehirinsesi@hotmail.com

Vücudunuzu hiç durmadan çalışan ve sürekli karşı güçlerle savaşan bir askeri ordu gibi hayal edin. Çünkü sigara içmek ve kötü hava solumak gibi olumsuz koşulların yanı sıra nefes almak ve egzersiz yapmak gibi günlük aktiviteler bile vücudumuzda serbest radikallerin oluşumuna sebep olabiliyor. Yani sürekli olarak bir oksidatif stres altındayız diyebiliriz.

Serbest radikaller, hücrelere, proteinlere ve DNA’larımıza zarar veriyor. Bu durum da onların, kanser, ateroskleroz (damar sertliği), alzheimer, parkinson ve diğer birçok rahatsızlık da dahil olmak üzere insan hastalıklarıyla ilişkili olmasını açıklıyor.

Antioksidanlar ise serbest radikalleri temizlemekle görevli doğal maddelerdir ve onları kontrol altında tutar. Hücrelerdeki serbest radikallerin elektron alıp zarar vermesini önler.

Vücudumuz kendi başına bir miktar antioksidan üretir, ancak bu yetersiz kalabilir, diyetle alımı da çok önemlidir. Bilinen en iyi antioksidan maddeler arasında; betakaroten ve diğer karetonoidler, C vitamini, lutein, reveratrol, E vitamini ve likopen sayılabilir.

Beslenmemizde de antioksidanlara yer verebiliriz. Meyve ve sebzelerde, özellikle renkli olanlarında antioksidanlar bol miktarda bulunur. Böğürtlen, çilek, domates, brokoli, ıspanak, fındık ve yeşil çay, en iyi örnekler arasındadır.

KAROTENOİDLER

Besinlerde 600’den fazla karotenoid bulunur. Ama sıklıkla duymaya alıştıklarımız, havuçla bize kendini tanıtan beta-karoten, domatesle özdeşleşen likopen ve bir diğer antioksidan luteindir. Karoteonidler, serbest radikallerin yarattığı hasarı azaltırlar. Bu açıdan zengin besinler belirli kanserlerin önlenmesinde etkili olabilir ve gözle ilgili sorunlardan biri olan makular dejenerasyon riskini azaltabilir. Karotenoid içeren besinler, kırmızı, turuncu, koyu yeşil ve bazı koyu yeşil yapraklı sebzeler gibi düşünülebilir. Domates, havuç, ıspanak, brüksel lahanası, tatlı patates, kış kabağı ve brokoli örnekler arasındadır.

E VİTAMİNİ

En popüler antioksidanlardan  biri olan E vitamini hakkında yapılan araştırmalar, sağlığın geliştirilmesinde onun geniş rol oynadığını gösteriyor. Kansere, kalp hastalıklarına ve katarakta yol açabilen hücre hasarından vücudumuzu korumaya yardımcı olur. E vitamini, bazı kronik hastalıklardan korunmak için C vitamini gibi, diğer antioksidanlarla çalışır. Bitkisel yağlar, buğday tohumu, tahıl ürünleri, fındık ve fıstık gibi yağlı tohumlarda bulunur.

C VİTAMİNİ

Özellikle kış aylarında en çok konuşulan C vitamini, aynı zamanda çok çeşitli sağlık faydaları olan antioksidanlardan biridir. Vücudu enfeksiyonlardan, hücreleri ise hasardan korur. Aynı zamanda kolajen yapımını destekler, demirin ve folatın emiliminde de rol oynar. Bu avantajlardan yararlanmak için, narenciye (portakal, greyfurt ve mandalina dahil), çilek, tatlı biber, domates, brokoli ve patates gibi C vitamini açısından zengin gıdalar tüketebilirsiniz.

 

ORAC DEĞERİNİ DUYDUNUZ MU?

Serbest Radikalleri Emme Kapasitesi yani ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity), değişik besinlerdeki antioksidan kapasitelerini ölçmeye yarayan bir metoddur. Baltimore’da bulunan Ulusal Yaşlanma Enstitüsü (National Institute on Aging) tarafından geliştirilmiştir. Yüksek antioksidan kapasiteli sebze ve meyvelerle, bunların diyete pozitif etkileri incelenmiştir. Boston Tuft Üniversitesi’nde yapılan çalışmalarda, yüksek ORAC değeri olan sebze ve meyvelerin tüketimiyle vücut ve beyinde yaşlanma sürecinin yavaşladığı öne sürülmüştür. ORAC, yiyeceklerin, kan plazmasının ve neredeyse her maddenin test tüpündeki oksijen serbest radikallerini baskılamasını ölçer.

ABD Tarım Bakanlığı (USDA) tarafından antioksidan özelliklerinin zenginliğiyle erken yaşlanma, kanser ve birçok diğer hastalığa karşı koruma kapasitesi sağlayan sebze ve meyvelerden oluşturulan ORAC tablosunun üst sıralarında, barbunya, yaban mersini, böğürtlen, kuru erik, ahududu, çilek ve fındık gibi besinler yer alıyor.


28 Kasım 2018 Çarşamba 02:18
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEMDEKİLER

Trafik değerlendirme toplantısı yapıldı

Kaymakam Aydın Erdoğan başkanlığında trafik değerlendirme toplantısı yapıldı.

ADD yönetiminden İriilter’e teşekkür plaketi

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Seydişehir şubesi, eski başkan Hüseyin İriilter’e teşekkür plaketi

Kaymakam Erdoğan Alüminyum İlkokulu’nu inceledi

Kaymakam Aydın Erdoğan, yaz tatilinde tadilat çalışması devam eden Alüminyum İlkokulu'nda incelemelerde bulundu.

Seydişehir’de bir Rus Casus İvan Bizanof

Tarihçi Ercan Arslan'ın araştırmalarına göre Hariciye Nezaretinden Dâhiliye Nezaretine yazılan 19 Mart 1917

Suğla Ovası'nda karpuz hasadı başladı

İlçemiz Suğla Ovası’nda 15 Temmuz itibariyle karpuz hasadı başladı.

Konya Şeker’e Kızılay’dan ödül

2007 yılında başlatılan ve her yıl periyodik olarak devam eden Kan Bağışı Kampanyasına destek veren Konya

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA
kampüs okul