25 Ekim 2020 Pazar

şeker

YAPTIĞIN İŞTE ARTILARIN OLMALI

Arif BİLGİN

Arif BİLGİN

E-Posta : abilgin_yesevi@hotmail.com

İster yöneten, isterse yönetilen olsun; insanların yaptıkları işte artıları olmalı. Oturduğu koltukta sadece mabadının izini bırakmamalı. Siyasetçi ise oyu ve hizmeti, esnafsa ticareti, çiftçi ise ürünü artmalı. Her yapılan işin hakkı verilmeli.

Bugün yazımızın konusu ülkemizde sadece sekiz adet kurulan, birisi de ilçemizde bulunan kısa adı ile Tarım Lisesi. 2011 yılında okulumuz Seydişehir Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi binasında Seydişehir Tarım Meslek Lisesi Hayvan Sağlığı Alanı Veteriner Sağlık Dalı olarak hizmete açılmıştır.

2015-2016 eğitim yılında birçok eksikliğe rağmen kendi binasına taşınmış ve eğitime devam etmektedir. Okul bir başka okul binasında “mülteci” konumunda iken tedrisatı ile ilgili arazi, atölye, alet, cihaz gibi gereksinimlere sahip değildi; devletin gönderdiği ödeneklerde maalesef bina sahibi okulun acil ihtiyaçları için kullanılmış. Mesela halı saha vs…!

Okul kendi binasına taşındıktan bir süre geçtikten sonra okul idaresi de değişmiş ve müdürlüğüne Endüstri Meslek Lisesi Atölye Şefi Ömer Dinçsoy hoca getirilmiştir. Ömer hoca bahçesinde kendiliğinden bitmiş bir ot bile bulunmayan kurum ihtiyaçlarını tamamlama konusunda boş durmamış ve bugün itibarı ile okulumuzun traktör, ekim aletleri ve veteriner tıbbı cihazlarını tamamlamış. Tamamlamakla kalmamış hayvan hastanesini faaliyete geçirip ilçe hayvancılığının hizmetine sunmuş.

Ülkemin ihtiyacı olan ara eleman yetiştirmenin önemi gayet açıktır. Bir meslek uzmanı olarak bunun farkında olan okul yönetimi bu elemanları azami öğrenilmiş meslek bilgisi ile mezun edebilmek, ülkemizde çoğunlukla aile işletmesi olarak yapılan tarım ve hayvancılığa katkı sunabilmek için adeta çırpınmakta.

Geçenlerde sohbet ettiğim birkaç öğrenciden öğrendim ki, bu çocuklar bu okulu mecburiyet değil seçerek gelmiş. Kiminin ailesi ziraat, kimide hayvancılıkla geçinen insanlar. Bu öğrenciler aile işini daha bilinç ve bilgi düzeyi yüksek şekilde yapacaklar ve sonucunda tabi ki ülke tarımı gelişecek. Bu okullar ülkenin her yanına yayılmalı.

Bu hafta gazetemizde yayınlanacak yazı konusunu düşünürken gördüğüm bir haber konunun kaynağı oldu. Haberde ‘tarım meslek lisemiz kendi arazisinde ekime başladı’ deniliyordu. İnşallah bol bereketli bir harman olur.

Bu gerekçelerle ben, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Tahir Kibar hocama, Okul Müdürümüz Ömer Dinçsoy hocama ve kadrosuna şükranlarımı sunuyorum


28 Mart 2017 Salı 19:14
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEMDEKİLER

MÜSİAD’dan Seydişehir’in Sesi’ne ziyaret

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Seydişehir Temsilciliği yöneticileri gazetemize nezaket

Ak Parti’den gazetemize ziyaret

Ak Parti Seydişehir İlçe Yöneticileri 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü münasebetiyle gazetemizi ziyaret etti.

Atıklar geri dönüşüme kazandırılıyor

Seydişehir Belediyesi, ilçedeki kaynakların verimli kullanılması ve israfın önlenmesine yönelik başlatmış

Battâl Gâzî ve Seydişehir

Tarihî kaynaklar, Türklerin gönlünde taht kuran ve gece sohbetlerinde kahramanlıklarını dinlediği Battâl

Cildiye doktoru göreve başladı

Seydişehir Devlet Hastanesi’ne yeni cildiye uzmanı atandı. Bir süredir boş bulunan cildiye polikiliniği,

Seydişehir Belediyesi'nin bütçesi 77 milyon oldu

Seydişehir Belediyesi'nin 2021 yılı bütçesi 77 milyon lira olarak oy birliği ile kabul edildi.

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA