ribo

18 Eylül 2019 Çarşamba

şeker

TARIM LİSESİNE TEHDİT

Arif BİLGİN

Arif BİLGİN

E-Posta : abilgin_yesevi@hotmail.com

Geçtiğimiz hafta yayınlanan yazımızda ilçemizin güzide bir okulundan, hızla gelişen ve son teknoloji ile mücehhez hale gelen Tarım Lisesi’nden bahsetmiştik. Zaman içerisinde başarılarından bahsetmeye devam edecektik; ancak yeni gelişmeler bizi bu haftada bu okulumuz ile ilgili yazmaya nerede ise mecbur etti.

Okul idaresinden aldığımız bilgiler ışığında okulda bir hayvan hastanesi diyebileceğimiz bir ünitenin kurulduğunu yazmış teferruata girmemiştik. Türkiye’de sadece İstanbul’da Selimiye Tarım Meslek Lisesi’nde bulunan bu ünite ikinci olarak Suğla Tarım Lisesi’nde kurulmaktadır.

Bu meyanda; röntgen, Cr görüntüleme, anestezi ünitesi, mikrobiyoloji ünitesi, idrar test cihazı, tam kan test cihazı, kan ölçüm cihazı, ultrasyon cihazı, ameliyat setleri ve birçok cihaz alınmış ve şu anda deneme aşamasındadır. Mayıs ayında tam faal olacaktır.

Bu çalışmalar devam ederken Okul Müdürü Ömer Dinçsoy Hoca’ya bir telefon gelir; telefon açan şahıs kendisinin Baytarlar Odası Başkanı olduğunu, Prof olduğunu filan söyledikten sonra tehdide başlar. Seydişehir’de bulunan birkaç baytarın kendilerine şikâyette bulunduğunu böyle bir ünite açamayacaklarını vs. bahsettikten sonra okula ceza keseceklerini bunun on altı (16.000) TL olduğunu tehditkâr bir üslupla tekrar eder durur.

Müdürde bunun bir deneme aşaması olduğunu gelen hayvanlara ücretsiz bakıldığını Mayıs ayından sonra tam hizmete geçileceğini söyler ama Prof beyimiz tehdidi kesmez.

Şimdi bu Prof. baytar gerçek bir bilim adamı olsaydı telefonu açınca önce bir tebrik eder, sonra yapabilecekleri bir yardımın olup olmadığını sorar, ondan sonra ruhsat vs. gibi eksiklerin olduğunu söyler ve bunu bir akademisyen, bir hoca olarak yakışır bir üslupla ifade ederdi. Üniversitede bir bilim adamının bir lisede yapılan bu çalışmadan neden rahatsız olduğunu anlamak mümkün değil.

Gelelim gerçeğe, kimse rahatsız olmasın ama; bu ilçede hangi baytar da röntgen ve benzeri bir görüntüleme cihazı var?  Hangi baytar açtığı yazıhaneyi bu işe uygun yaptı? Bir kere şahit olmuştum bir baytar el dedektörü ile gömü arar gibi hayvanın içinde yuttuğu varsayılan metali arıyordu. Kaldı ki, test cihazları olsun baytarlarımız maalesef geleneksel yöntemlerle hayvan tedavisi yaparlar; yani el ve gözle veya hayvan sahibinin anlatımlarına göre.

Biz bir garip yazıcıyız. Bu Prof baytara cevabı önce İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, sonra Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Seydişehir’de iktidar partisi temsilcisi siyasiler vermeli. Bu Prof baytarın görev yaptığı üniversitenin rektörü hemşerimiz Mustafa Şahin Hoca vermeli. Bu işe ya sahip çıkarsınız; ya da bu Prof baytar gibileri yüzünden kimse bir daha eğitim kalitesi için uğraşmaz alır maaşı yatar.

Şimdi yapılacak işi âcizane söyleyelim;

Kaymakamımız Aydın Erdoğan Bey, İlçe Tarım Müdürü Yavuz Ünüvar Kardeşim, İlçe Milli Eğitim Müdürü Tahir Kibar Hocam ve Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Harun Tüfekçi Bey bu yetersizlere inat en hızlı nasıl olacaksa bu ruhsat işini halledecekler. Okulda bulunan ünitenin eksiği yok fazlası var.

Bu odanın engel düşüncesine rağmen bu okula; Tarım Bakanlığı Müsteşarlığı, TİGEM, Orman Bölge Müdürlüğü, Büyükşehir Belediye, İl-İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün destekleri ile üç yüz bin lira hibe malzeme kazandırıldığını da mutlulukla öğrenmiş bulunuyoruz.

Seydişehir vefalıdır ama; tepkisi de kimselere benzemez. Bizden hatırlatması…


04 Nisan 2017 Salı 18:08
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Üslüp !!

    Misafir 27 Nisan 2017 19:33 Peki bu yazıyı yazarken sizin uslubünüz çok mu doğru!! Baytarlar odası değil Veteriner Hekimler Odası !! Prof baytar değil Prof. Dr. !!! Öncelikle mesktaşı olduğum ve okulda hocamız olan bizlere değer katan insanlarada bizler laf getirtmeyiz !!! Batın Gümüşcan

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEMDEKİLER

Seydişehir’de ilköğretim haftası kutlandı

Seydişehir’de, 2019-2020 eğitim öğretim yılı ile birlikte başlayan ilköğretim haftası kutlamaları

Belediye ekipleri çalışmalarına devam ediyor

Seydişehir Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, ilçeye bağlı mahallelerin sokaklarında asfalt kaplama,

Başkan Tutal'dan hastane ziyareti

Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Devlet Hastanesinde tedavi gören hastaları ziyaret etti.

TDV’dan Halep’e 15 tır un yardımı

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Konya Şubesi ve Konya Müftülüğünce başlatılan yardım kampanyası kapsamında

Seydişehir MÜSİAD’dan aşure ikramı

MÜSİAD Seydişehir Şubesi geleneksel aşure etkinliği gerçekleştirildi.

Hürriyet Caddesi esnafından aşure etkinliği

Hürriyet Caddesi esnafları geleneksel hale getirdikleri aşure ikramının bu sene 7’ncisini düzenlediler.

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA