27 Şubat 2020 Perşembe

şeker

SEYYİD HARUN VELİ - 3

Arif BİLGİN

Arif BİLGİN

E-Posta : abilgin_yesevi@hotmail.com

Seyyid Harun Veli ve bu topraklara geliş amacını anlamak için Makalatında geçen isimleri takip etmek gerek. Makalat’ta Horasan’dan ayrılan kafilenin içinde dört Seyyid zikredilmekte. Seyyid Harun, Seyyid Bedrettin, Seyyid Hasan ve Seyyid Mahmut. Bu yazımızda Seyyid Mahmut’u ve hakkında şimdilik bildiklerimizi yazacağım.

Seyyid Mahmut büyük bir ihtimâl dahilin de Harun-u Veli’nin yakını akrabası. Yakınlık ölçüsü şimdilik bilgilerimiz içinde değil. Ancak “oğlum” hitabı bu ihtimali güçlendiriyor. Seyyid Harun yanında bulunan tüm Dede ve Baba’ları, diğer önde gelen müritlerini Akdeniz ve Ege kıyıları, iç Anadolu’nun güney kesimlerine dağıtırken Seyyid Mahmudu Alaiye’ye gönderir.

Seyyid Mahmud Alaiye’ye gitmeden Hadim Dedemli’de medfun Seyyid Bayram Veli’nin kızı ile evlenir. Alaiye-Alanya civarında bir yayla olan ve halen adı ile bilinen Mahmut Seydi köyünün olduğu yerde Dergâh ve Camisini yapar ve o bölgenin iskan ve irşadı ile meşgul olur. Köyün Camisi kitabesinin 1252 yılı tarihli olduğu bazı kaynaklarda yazılı ise de ben görmedim. Ancak 1460-1471 yılları arasında bölgede hüküm süren Karamanoğlu Kılıçaslan beyin Seyyid Mahmud’a hayranlığından onun türbe, dergâh ve camisini onardığını ve adına 1461 tarihli vakfiyesi ile o köyü Seyyid Mahmud dergâhına vakfettiği kayıtlarda mevcut.

Yine Mahmut Seydi köyünden olan Hamdullah Emin Paşa ( 1852-1939) Türbe-Dergâh’ı Tamir ve bakımını yaptırmış. Seyyid Mahmud türbesi Dergahı’nın içerisinde yüksek bir sandukası olan bir odadan ibaret. Dergâh bölümünden içine girilen aydınlık bir mekân. Mahmut Seydi’liler türbe çevresinde su kaynağı-deposu yapmış, biraz aşağıda ziyaretçilerin kullanımı için abdesthaneler inşa etmişler.

Dergâh içinde namaz kılacak bölüm mevcut. Mahmud Seydi köyüne giderken yol üzerinde birçok tabelasız sapak var ve biz gideceğimiz yönü bilemedik. Yol üzerinde bir amca el kaldırdı durduk. Nereye gideceğimizi sordu, Mahmud Seydi deyince bende oraya gidiyorum alır mısınız dedi. Bize de rehber lazım sevinerek beraber gittik. Bize dergâha kadar eşlik etti Ali Çınar amca. Gariptir Mahmud Seydi’nin geçmişi hakkında hiçbir bilgiye sahip değiller. Sadece bir Horasan ereni Seyyid ve o köyün kurucusu olduğu bilgisinden başka bir bilgi yok onlarda. Bilgimiz dâhilinde anlattık. Kim olduğu, nereden geldiği geliş amacı nedir.

Hoş şeylerde dinledik Ali Çınar amcadan. Asırlardır o köy ve çevre mahallelerin insanları bayramlaşmayı dergâhta yaparmış. Zaman içerisinde köy ve çevresi başka köy ve mahallerle genişler nüfus artar. Birkaç köy daha çıkar oradan.

Yakın bir mahallede Seyyid Mahmud’un kardeşi olduğu söylenen bir türbe daha olduğunu çok sonra öğrendim. Makalat böyle bir kardeşten bahsetmese de bu konuyu oraya gidip araştıracağım. Belki de beraber gittiği Seyyid Harun müritlerinden birinin kabridir.

Seyyid Mahmud, Seyyid Harun Veli’nin kendisine tevdi ettiği görevi yani irşad ve iskan görevini yerine getirmiş ve günümüze kadar adını yaşatmış. Anadolu’nun Türkleştirilme İslamlaştırmasında en büyük etkenlerden biride Cennet mekân Seyyid Harun Veli ve onun aziz arkadaşları sevenleridir. Zaman zaman diğer Seyyid, Baba ve Dedelerin yerlerini buldukça yayınlayacağım.

Ulu Atamız Seyyid Harun Veli’nin merkezi burası idi ancak müritlerinin kurduğu beldeleri de, varsa kabir ve türbelerini bilmemiz gerekir diye düşünüyorum. Bize bu yurdu vatan eyleyen bu Yesevi dervişlerinin ruhlarını şad etmek, onları anmak bilmekle mümkün olur.


12 Temmuz 2017 Çarşamba 05:23
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEMDEKİLER

‘Fen'de Sanat’ projesi gerçekleştirildi

Şehit Muhsin Kiremitçi Fen Lisesi'nde e-Twinning faaliyeti kapsamında "Fen'de Sanat" projesi gerçekleştirildi.

Tarım ve hayvancılık konulu toplantı yapıldı

Seydişehir Kaymakamlığı ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Seyyid Harun Maarif Merkezi’nde

Tutal termal tesislerde gazetecileri ağırladı

29 Şubat Cumartesi günü hizmete girecek olan Seydi Şifa Termal Tesisleri’nin tanıtımlarına devam eden

Küçük, Okullardan yarınlara programına katıldı

Seydişehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cemal Küçük, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Sergi Salonu’nda

Merkez’den öğretmenlere seminerler

Merkez İlkokulu tarafından eğitim yılı başında yapılan planlama doğrultusunda uzmanlar tarafından seminerler

İş pedagojisi kursu müracaatları başladı

Seydişehir Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Erdem Şirin, iş pedagojisi kursu müracaatlarının başladığını

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA