berat kandili

27 Şubat 2020 Perşembe

şeker

SEYDİŞEHİR’DE SEÇİM; AKP-MHP-CHP

Arif BİLGİN

Arif BİLGİN

E-Posta : abilgin_yesevi@hotmail.com

Yerel seçime yaklaştıkça hareketlenmeler yoğunlaştı. İlçemizde belediye başkanlığı için yarışacak önemli iki parti henüz net bir açıklama yapmadılar ama ben gelinen süreci bu hafta genişçe bir irdelemek istiyorum.

AKP

İktidar partisi henüz bir açıklama yapmamakla beraber beklentileri ikileme soktu. Mevcut belediye başkanımı aday, yoksa aday olmak için parti genel merkezinin isteği ve işaretiyle yola çıkan İlçe Başkanı Konurer’mi aday olacak?

Konurer en yakın aday olarak görülse de Konya il başkanının husumeti Konurer’in adaylığı önünde engeldi. Malumunuz geçen yıl Konya AKP İl Başkanı Hasan Angı sebebi bilinmeyen bir düşmanlık göstererek Konurer’i ilçe başkanlığından kongre arifesinde aldı. Ancak parti genel merkezi Angı’ya rağmen Konurer’in ilçe başkanlığına devam etmesi yönünde irade gösterdi. Tabi Angı bu yenilgiyi unutmadı ve yerel seçimlere gidilen bu süreçte intikam almak için Konurer aleyhinde çalıştı çalışıyor. Seydişehir’in ne iktidar ne de muhalefette vekili olmayınca bu süreçte başka bölge vekilleri Seydişehir’i kazan kendilerini de kepçe yaparak karıştırdılar…

Her ne kadar Ankara’da vekillerden daha güçlü bir yerde olan H.Tüfekçi varsa da Tüfekçi Konurer’i istemez. Sebebi ise Seydişehir’de partisinden birisini hem de Konurer gibi halkta karşılığı olan bir ismi hiç istemez. Tüfekçi üç dönem yapmasına rağmen halen doymuş değil vekilliğe; Konurer’in yükselişi onu rahatsız etti ve AKP Seydişehir teşkilatını isyan etmeye kadar getirdi ve nihayetinde toplu istifa geldi.

AKP sonun başlangıcında artık; son seçimlerde 153 bin oy kaybetti Konya’da; bunun nedenlerinden birisi de Hasan Angı ve bazı vekiller… Son olarak Angı’nın Cumhur ittifakı üzerine ettiği gereksiz söylem ve beyanatlar MHP İl Teşkilatını ve Genel Merkezi son derece rahatsız etmiş ve ittifak ağacının dibine adeta balta vurmuştur. Bu söylemler ittifak ruhuna sahip AKP seçmenini de son derece rahatsız etmiştir. Bir gerçek var ki Konya’da MHP birçok ilçede yükseliş trendini sürdürmektedir.

Bazılarının umduğu ve beklediği gibi şayet Abbas göreve devam ederse Seydişehir’de zaten yıkılır. Şimdide istifa edenlerin yerine eski ilçe başkanını atamışlar. Sattığın arabayı tekrar almış gibi olmuş…

MHP

Henüz parti tarafından bir açıklama yapılmasa da tek aday adayı olması hasebiyle Abdulkadir Çat aday ve yerel seçimlerin en şanslı ve karşılığı olan adayı. Abdulkadir Çat başkanlığı kötü yaptığından değil iktidarın rüzgarı ile bir seçim kaybetti ancak beş yıl gösterdi ki daha iyisi yokmuş ve halkımızın değişik dünya görüşüne sahip insanları bu görüşte birleşiyorlar.

Başkanlığı sürecinde hiç partizanlık yapmaması, hiç kimsenin ekmeği ile oynamaması ve Ankara’da edindiği tecrübe ve dostlukları ile kendisine gelen her bireye yardımcı olması unutulmamış. Bunun yanında halkın ihtiyaçlarına cevaben yaptığı hizmetler ortada. Muhalif bir başkan olarak Seydişehir’i kendi yağıyla hizmete gark etti. Yaptıkları ortada. 1 Nisan’da zannederim Abdulkadir Çat ile ikinci beş yıla yürüyecek belediyemiz.

CHP

Yarışın bir diğer adayı CHP. 1994 yılından bu yana pek bir varlık gösteremedi şehrimizde. Bu seçimlerde Mehmet Katlav ismi ile sahada. Uzun yıllardır İzmir’de ikamet eden bir mühendis, daha önce Seydişehir Belediyesi’nde mühendis ve makine parkı amiri olarak çalıştı.

Şaibesi ve falsosu olmayan bir isim ancak CHP’nin bölücü temsilcisi HDP ile yan yana can cana olması Seydişehir’de şansını kırıyor Katlav’ın…


19 Aralık 2018 Çarşamba 03:11
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEMDEKİLER

‘Fen'de Sanat’ projesi gerçekleştirildi

Şehit Muhsin Kiremitçi Fen Lisesi'nde e-Twinning faaliyeti kapsamında "Fen'de Sanat" projesi gerçekleştirildi.

Tarım ve hayvancılık konulu toplantı yapıldı

Seydişehir Kaymakamlığı ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Seyyid Harun Maarif Merkezi’nde

Tutal termal tesislerde gazetecileri ağırladı

29 Şubat Cumartesi günü hizmete girecek olan Seydi Şifa Termal Tesisleri’nin tanıtımlarına devam eden

Küçük, Okullardan yarınlara programına katıldı

Seydişehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cemal Küçük, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Sergi Salonu’nda

Merkez’den öğretmenlere seminerler

Merkez İlkokulu tarafından eğitim yılı başında yapılan planlama doğrultusunda uzmanlar tarafından seminerler

İş pedagojisi kursu müracaatları başladı

Seydişehir Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Erdem Şirin, iş pedagojisi kursu müracaatlarının başladığını

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA