berat kandili

27 Şubat 2020 Perşembe

şeker

SEÇİM-GEÇİM

Arif BİLGİN

Arif BİLGİN

E-Posta : abilgin_yesevi@hotmail.com

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimlerine iki aydan az bir zaman kaldı. Tüm ülkede olduğu gibi ilçemizde de sakin bir hava hakim.

Eski seçimler gibi canlı cafcaflı bir seçim öncesi yaşamayacağız anlaşılan. Seçim her ne kadar baskın bir seçim gibi görünse de aslında beklenilen bir sonuçtu. Ana muhalefet ve yancılarının meydan okumalarının boş olduğu ve hiçbir hazırlıklarının olmadığı ayan beyan ortada.

Tabidir ki, ülkenin genel hali aynen ilçemize yansıyor. Tek benzemezlik ülkenin her tarafında MHP çok canlı ve ittifak yoğun bir hazırlık halinde ancak Seydişehir MHP son dört yıldır olduğu gibi uykuda. Sadece Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa diyeceğim ki bundan önceki Cumhurbaşkanlığı seçiminde olduğu gibi yatacaklar, ama bu seçimde milletvekilliği seçimi de olduğu için biraz canlanırlar diye umdum ama öyle bir işaret yok.

Yeni yönetim şeklinin yani Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin 2019 Kasım ayına kadar bekletilmeyip 24 Haziran seçimi ile uygulanmaya konması ülkenin önünü açacaktır veya bilinmezliği kaldıracaktır diye düşünüyorum. 2019 Kasımı’na kadar geçecek zamanın ekonomiyi alt üst edeceği beklentilere açıklık getirmeyeceği ortadaydı. Yatırımcı kurumların, banka sisteminin, bürokrasinin yaşanılan belirsizlikte beklemeye geçmesi ekonomiyi kötü etkiliyor ve aşağıda çarşı-pazar ekonomisini de kendine uyduruyordu. Yaşadığımız şu 65 bin nüfuslu ilçede bile hangi esnaf ve iş adamı sızlanmıyordu ki.

Sadece inşaat sektörü canlı, bir ay gibi kısa zamanda konut fiyatları, girdi maliyetlerinin iki katı bir yükselişe geçiyor hiç parası olmayan birisi bile elde ettiği bir arsayı temelden projeden satarak müteahhit oluyor. İnşaat ve konut metrekaresi 2000-3000 bandında müşteriye sunuluyor. Nüfusun artmadığı bu ilçede taşra mahallelerden içeri evrilen vatandaş bu konut işini canlı tutuyor. Ama ne zamana kadar? Zannediyorum çok uzun olmayan bir zaman diliminde birkaç sağlam kişi ve kuruluş dışında kampanyacıların elinde patlayacak bu iş.

Çalışan ve emekliler için bazı adımların atılacağı sağlık ve MEB için eleman alımının atamaların yapılacağı, çiftçi girdileri ve üretimlerine yönelik birkaç iyileştirmenin insanımızı bir nebze rahatlatacağı açık ama ne zamana kadar?

Dönelim seçim işlerine. İktidar partisinin ilçemiz temsilcileri yine çok iyi performans gösteriyor ve çalışıyorlar. İttifak’ın diğer ortağı MHP ilçe teşkilatı uykuda. İktidar partisi için ilçeden dört adayın müracaat ettiği bilgisi var. CHP ve MHP’den henüz bir bilgi yok. MHP’den birkaç gün önce kaybettiğimiz Altan Altıok vardı o da rahmete kavuştu ve AKP dışında Ankara’ya yönelmiş kimse yok.

CHP’nin durumu vahim, onların bırak milletvekilliğini, genel merkezlerinin bir cumhurbaşkanı adayı bile yok. Kılıçtaroğlu’nun boşa peşrev çektiği hodri meydan çağrılarının çocuk kavgası çağrıları gibi olduğu, Cumhurbaşkanı’na karşı yaptığı “benim abim benim ablam seni döver” dayılanmalarının boş olduğu abla ve abinin onu yolda bıraktıkları ortada.

Bu millette karşılığı olmayan buçuk partiler ile terör temsilcileri ile yaptığı ortaklık ve dayanışma sonun başlangıcı olacak Kılıçtaroğlu ve değiştirip dönüştürdüğü CHP için.


02 Mayıs 2018 Çarşamba 02:54
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEMDEKİLER

‘Fen'de Sanat’ projesi gerçekleştirildi

Şehit Muhsin Kiremitçi Fen Lisesi'nde e-Twinning faaliyeti kapsamında "Fen'de Sanat" projesi gerçekleştirildi.

Tarım ve hayvancılık konulu toplantı yapıldı

Seydişehir Kaymakamlığı ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Seyyid Harun Maarif Merkezi’nde

Tutal termal tesislerde gazetecileri ağırladı

29 Şubat Cumartesi günü hizmete girecek olan Seydi Şifa Termal Tesisleri’nin tanıtımlarına devam eden

Küçük, Okullardan yarınlara programına katıldı

Seydişehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cemal Küçük, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Sergi Salonu’nda

Merkez’den öğretmenlere seminerler

Merkez İlkokulu tarafından eğitim yılı başında yapılan planlama doğrultusunda uzmanlar tarafından seminerler

İş pedagojisi kursu müracaatları başladı

Seydişehir Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Erdem Şirin, iş pedagojisi kursu müracaatlarının başladığını

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA