17 Şubat 2020 Pazartesi

şeker

PİLLİ EĞİTİM

Arif BİLGİN

Arif BİLGİN

E-Posta : abilgin_yesevi@hotmail.com

Eğitim camiasının içerisinde saygı duyduğum, sevdiğim birçok insan olmasına rağmen yine de yanlışa yanlış demeyi görev addediyoruz.

Mesele şu; veliye veya öğrenciye adres göstermek. Malum okullar yarıyıl tatiline girdi, çocuklar dinlenecek. Özellikle ilköğretimde öğretmenlerimiz çocukların kitap okumalarını istiyor, istemeli.

Ancak bu işi vur deyince öldürmeye vardıran eğitimcilerimiz var. Mesela bir okulun bir sınıfında bulunan öğrencilere öğretmen kitap ismi veriyor ama kimi kitapçı adresini de veriyor. Aslında adres vermesine gerek yok; o kitap sadece bir kitapçıda var. Dahası burada verilen fiyat ile internetten alınmanın arasında yüzde 100 fark var.

Zaman sınırlı almak zorundasınız bir yerde, çocuğunuza almadım diyemezsiniz ama rekabet şansı yok. Kitap okumanın çok düşük olduğu günümüzde birde böyle soğutmanın manası nedir? Çocuk psikolojisine uygun, yaşları oranında anlayabilecekleri her türlü kitabı edinebilecekleri başka kitapçılarda var ama bu eş, dost, akraba kayırma huyumuzdan nedense vazgeçemiyoruz bir türlü.

Tavsiye edilen kitabın bir kitapçıda neredeyse sınıf mevcuduna yetecek kadar bulunması da tuhaf. Öğretmen sadece verdiği dersi değil, ülkenin insanlarımızın içinde bulunduğu durumu hele hele öğrencisinin ailesinin gelir durumunu da bilmek zorundadır, yoksa sınıfa gir-çık şunu al bunu al de git. Yok böyle bir lüksünüz. O çocukların ailelerinin çoğu asgari ücrete talim ediyor, neredeyse senin ek ders ücretine!..

Çocukların sırtından kırtasiyeci şeyine su dökmenin manası yok. Hükümet bedava kitap veriyoruz diye övünür ama öğretmen ve buna izin veren idare, bakanlık ne bilir deyip yüzlerce liralık setler aldırır.

Bu konu ile alakalı olarak başta mülki idare amirimiz olmak üzere, ilçe milli eğitim müdürlüğüne de görev düştüğü kanaatindeyim. Ümit ediyorum adrese teslim sipariş veren eğitimcilerimizi uyararak ekonomik olarak zor günler geçirdiğimiz şu günlerde bir nebze de olsa öğrenci velilerimizi rahatlatırlar.   

Bu öğretmenlerin işi zenginin kızına dediğine döndü;

Zengin komşu ve karısı konuşuyorlarmış, komşumuz çok fakir çok yoksul diyerek, o arada zenginin kızı lafa dalar, “Nasıl babacığım bir teneke altınlarıda mı yok”.

Yok hocam yok; bazılarının 2 bin 324 lira maaştan kalan çay parası bile yok. Sende olduğuna bakma…

Vesselam…


21 Ocak 2020 Salı 19:53
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEMDEKİLER

Sinema salonu yeniden açıldı

Belediye Başkanı Mehmet Tutal'ın girişimleri sonucu uzun yıllar sonra ilçede yeniden sinema salonu açıldı.

Bölgesel kalkınma ve güç birliği toplantısı yapıldı

Bölgesel kalkınma ve güç birliğinin daha da kuvvetlendirilmesi için komşu ilçe yetkilileriyle yapılan

Mahmut Esat Ortaokulu Fen Laboratuvarı açıldı

İlçemiz Mahmut Esat Ortaokulu’nda kurulan Fen Laboratuvarının açılışı gerçekleştirildi.

Meşrutiyet yıllarında Seydişehir’de faal olan kulüpler

Meşrutiyet yıllarında Seydişehir’de faal olan kulüplerden biri de Seydişehir İttihad ve Terakki Kulübü idi.

Muaythai takımı madalya ile döndü

Seydişehir Belediyespor Kulubü Muaythai takımı 3-8 Şubat tarihleri arasında Nevşehir'in Kozaklı ilçesi ev

Temsilcilerimizden 1 galibiyet, 1 mağlubiyet

Temsilcilerimizden Seydişehir Belediyespor galip gelirken, Seydişehir Gücü ise haftayı mağlubiyetle kapattı.

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA