ribo

18 Eylül 2019 Çarşamba

şeker

ÖNCE BİNDİR SONRA İNDİR

Arif BİLGİN

Arif BİLGİN

E-Posta : abilgin_yesevi@hotmail.com

Ülkenin girdiği daha doğrusu zorla düşürüldüğü ekonomik dar boğazda fırsatçılar eskisi yenisi fıtratlarının gereğini yaptılar. Bırakın temel gıda maddelerini, demiri çimentoyu bir liraya sattıkları kalitesiz tuvalet kâğıdını bile yüzde 300 zamla sattılar.

Ülkemizde faaliyet gösteren yabancı şirket ürünlerinden geçtik, en iyi yerli diye bildiğimiz veya subliminal algı yöntemiyle zihinlere işlenen firmalar bile bu fırsat düşkünlüğünü gösterdi. Devletin ve milletin enflasyonla etkin mücadele kapsamında yaptığı direnişe “elimizi taşın altına koyuyoruz” sloganı ile riyakârca ilanlar beyanatlar gırla gidiyor. Neymiş? Yüzde 10 indirim yapacakmış. Yok ya, yaptığın yüzde 300 fiyat artışını önce bir geri al sonra yüzde 10 indirim yap da inanalım.

Şimdilerde bazı haberlere bakıyorum da görevliler denetim yapıyormuş alış-veriş yerlerinde etiket kontrolü yapıyorlarmış. Bakın denetim yapacaksanız o görevlilerin yanına birer muhasebe uzmanı koyun işletmenin bilgisayarında birkaç ay geriye gitsinler bir bakalım stoklarında olup da rafa çıkmayan mallara. Hem bırakın küçük esnafı büyükleri denetleyin. Toptan gıdacıları, demir-çimento satanları, dolarla satış yapan kömür depolarını, buralarda maalesef milli para geçmiyor.

İthalat ve ihracatta bir takım ülkelerle milli paralar üzerinden ticaret gayretindeki hükümetin yaptığı ne, fırsatçıların yaptığı ne? Hükümetin uyarıları, tebliğleri havada kalıyor. Ya verilen kararlara uymayanlara gereği yapılsın, ya da bu hırsızlara gereği yapılsın, yapılmayacaksa da artık halkla alay edilmesin.

Bir de dalga geçer gibi ithal mallara yerli malı diyerek yeni logoyu koymaları yok mu eşeğin yellendiği an o an işte. Rafa koydukları logo yerli olduğunu söylüyor ama ürünün ambalajında bir başka ülkeden ithal yazıyor.

Enflasyon canavarı ile savaşırken öncelikle canavarın sürücüsü vurulmalı. Kim bu halka ve ülkeye ihanet ediyorsa ki ihanet sadece silahla falan olmaz; stokçuluk ağır suç kapsamına alınıp müsebbibi cezalandırılmalı hatta tüm malı müsadere edilmeli.

Bu meyanda tüm ülkede dolarla alışveriş men edilmeli. Silahla çökertemezler ama “açlık insanların fıtratını değiştirir” ve vurdumduymazlığı hiçbir hamasi nutuk yok edemez.

Yerelde düşünecek olursak; ilçenin en üst yöneticisi sayın kaymakam; belediye, ilçe tarım müdürlüğü, ilçe sağlık müdürlüğü, ticaret odası, esnaf sanatkarlar odası gibi bu konu ile direkt ilgili kurumları bir araya getirip etkin bir denetim mekanizması ile bu yapılanları pekala engelleyebilir.

Tabi bizim burada yazdıklarımız tarihe not düşmek kabilinden olsa da söylediklerimiz kale alınmalı. Hiç kimseye akıl verme ukalalığı hevesinde değiliz ancak aklın yolu birdir. Tüm dünyada nasıl mücadele ediliyorsa o şekilde yapılmalı diye düşünüyorum.

Son olarak konu ile alakası olmayan bir soru; Muhakkikle tahkikata uğrayan memurun tahkikatın dışında bu konu ile saatler süren hem de kamusal alanda muhabbetleri ne ola? Acaba işimi kapatacaklar diye düşünmeden de edemedim.

Takipteyim unutulmasın…

 


17 Ekim 2018 Çarşamba 01:34
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEMDEKİLER

Seydişehir’de ilköğretim haftası kutlandı

Seydişehir’de, 2019-2020 eğitim öğretim yılı ile birlikte başlayan ilköğretim haftası kutlamaları

Belediye ekipleri çalışmalarına devam ediyor

Seydişehir Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, ilçeye bağlı mahallelerin sokaklarında asfalt kaplama,

Başkan Tutal'dan hastane ziyareti

Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Devlet Hastanesinde tedavi gören hastaları ziyaret etti.

TDV’dan Halep’e 15 tır un yardımı

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Konya Şubesi ve Konya Müftülüğünce başlatılan yardım kampanyası kapsamında

Seydişehir MÜSİAD’dan aşure ikramı

MÜSİAD Seydişehir Şubesi geleneksel aşure etkinliği gerçekleştirildi.

Hürriyet Caddesi esnafından aşure etkinliği

Hürriyet Caddesi esnafları geleneksel hale getirdikleri aşure ikramının bu sene 7’ncisini düzenlediler.

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA