ribo

06 Aralık 2019 Cuma

şeker

MERDİVEN ALTI EĞİTİM

Arif BİLGİN

Arif BİLGİN

E-Posta : abilgin_yesevi@hotmail.com

Yeni eğitim yılına az bir zaman kaldı. Gerçi yaz boyunca kurslar dersler devam etti, insanımız evlatlarının geleceği için her türlü fedakârlığı yapıp iyi bir okul kazanmaları amacında. Bu amaçla da TEOG, YGS, LYS, KPSS derken dershane ve etüd merkezi kapılarında ya da ellerinde broşür hangisini seçeyim kaygısında.

Dershaneler kapanıp ya da dönüşüm şartlarına uyup okul yapılma çalışmaları tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de devam etti.

Bazı kurumlar tüm şartları yerine getirip tanınan 4 yıllık zaman içerisinde mevcut binalarını daha uygun hale getirip zaman sonuna yeni bina gayreti ve çaba içerisindeyken veya trilyon harcayıp sıfırdan mükemmel okullar inşa ederken, bazı eğitim esnafı!!! daha uyanık davranıp 3+1 daire evsafında bina kiralayıp kapıya da etüd merkezi veya kanunu delecek bir tabela asıp ticarete başlıyor/ başladı.

Bu uyanık esnafların geçmişten gelen bir dershane veya etüd merkezi tecrübelerine tanık olmadık. İlçemizde olan Fetö terör örgütü dışında yıllardan bu yana eğitim işinde adı geçen değerli hocalarımız ve dershanelerimiz kanun ve yönetmeliklere uyarak bu işi devam ettirme kararlığında belli başarılara da imza atmışken insanımızın da ilçemizde maalesef dibe vuran Devlet Okulu eğitimine kaybettikleri güvenin bunları sevk ettiği arayışın sonucu çocuğuna özel eğitim aldırma arayışları bu uyanıklara yer açtı.

Elime geçen bir broşür bunların yapabileceklerinin sınırının nereye dayanacağına bir örnek. Adam neredeyse çocuğu kreş’ten alıp eğitiminin sonunda KPSS ile sonlandıracak ilan vermiş. Kaç öğretmeni, kaç dersliği olduğu meçhul. Geçmişi olmadığına göre hangi saik ve ruhsatla bu işi yapacak o da meçhul.

Bir vatandaşı dinledim; aslında bana değil yan masadaki arkadaşına anlatıyordu. Çocuğu çok yüksek puanlı bir lisemizde öğrenciymiş. Okulun idarecilerinden birisi bir yeri tavsiye etmiş ve hatta yönlendirmekle kalmamış oraya kadar götürmüş, gittiklerin de o idareci müdür masasına oturup kayıtlara nezaret etmiş. Kayıt için talep edilen ve ödenen para bir yıllık özel okul fiyatına denk. Zaten bu işte cazip olan “para”. Adam müthiş para harcayarak ve yeterli eğitimcileri transfer ederek verdiği eğitime aldığı para ile merdiven altının hiçbir farkı yok.

Acaip olanı o çok puanla girilen okulun idarecisinin davranışı. Adam gibi eğitim ver o çocuklar dışarıya muhtaç olmasın. Ama o zaman bu paraları alamazsın. Ortak veya komisyon karşılığı rantı bölüşemezsin.

Tamam, biz ifrat ve tefrit’te çok ileri giden bir milletiz. Ama kardeşim eğitimde bari bunu yapmayın üç kuruş için. Eğitimi suiistimal bu milletin geleceğine dinamit koymaktır. Ahbap çavuş ilişkileri ve başka bazı bağlantılarla gelip içine ettiğiniz eğitimi birde menfaat için harcamayın.

Hiç kimsenin kazandığı parada gözümüz yok; okuyan çocuğum ve iş arayan öğretmen çocuğum veya yakınımda yok. Ama her zaman dediğim gibi ben bu şehri çok seviyorum…


09 Ağustos 2017 Çarşamba 10:40
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEMDEKİLER

Merkez İlkokulu’nda kültür ve miras sergisi

Merkez İlkokulu 4.sınıf öğrencileri tarafından “kültür ve miras” konulu tarihi eser sergisi açılışı

Sebeltaş personeline uygulamalı yangın tatbikatı

Sebeltaş A.Ş. bünyesinde çalışan personele uygulamalı olarak yangın tatbikatı verildi.

İlçemizde hayat boyu öğrenme komisyonu toplandı

Seydişehir Halk Eğitim Merkezi tarafından İlçe Hayat Boyu Öğrenme Komisyonu İş Birliği Toplantısı

Başkan Tutal’dan ziyaretler

Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Yıldız ve Özbakır ailesini ziyaret etti.

Meclis toplantısı canlı verilsin önerisi

Seydişehir Belediyesi Aralık ayı meclis toplantısında CHP ve İyi Parti’li meclis üyeleri, oturumların canlı

Şehit polis son yolculuğuna uğurlandı

Antalya'da görevi esnasında geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden polis memuru Savaş Ünal (46), Boyalı

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA