ribo

18 Eylül 2019 Çarşamba

şeker

MEDRESETÜ’L DANDİKİYE

Arif BİLGİN

Arif BİLGİN

E-Posta : abilgin_yesevi@hotmail.com

Mübarek Kurban Bayramı’nı idrak ettik. Kurban Bayramı iki şekilde idrak edilir bildiğiniz gibi. Birincisi bir dini vecibe olarak, ikincisi kavurma bayramı olarak.

Nasıl Ramazan Bayramı’nı şeker bayramı olarak adlandıran varsa buna da kavurma bayramı denilebilir. Bayrama bir birkaç gün kala medyamızda bile kavurmanın fazileti ve zararları, ete nasıl muamele çekeceğimize dair bilimsel !!! açıklamalar gırla gider. Demek ki kavurma önemli. Neyse bitti.

Bayramın ardından vatandaş yeni gailelerle boğuşacak. Özellikle ortaokul ve sonrası telaşı bir başka. Minikleri ilk defa okula başlayacak gençlerin tatlı telaşı bunlarda değişik oluyor. Hangi okul sorusu TEOG’la falan halledildi de sanki mecburiyetmiş gibi dershane kurs telaşı var. Velilere diyecek hiçbir sözüm yok, insanlar haklı. Devletin okulunda eğitim veren orada vasat dışarıda (özel ders veya merdiven altında) cevahir olunca vatandaşta çocuğunu oraya yönlendiriyor tabi bunu yaparken de desteyi kasaya havale ediyor.

Geçenlerde bahsetmiştim, kanun hiçbir öğretmene, öğrencisine bir yayın tavsiye etme hakkı vermezken bazı okul yöneticileri kurs, etüd merkezi adı altında faaliyet yürüten merdiven altına öğrenci taşıma gayreti içinde.

Başlıktaki ifade nerede ise aynı ile vaki. Adamlar medrese gibi. Kanun ancak tek ders için açabilirsin dediği merkezi medreseye çevirmiş. Her ne kadar bu medresenin müderrisleri kavuklu cübbeli değil çağa uygun giyim içindeler ama kafalar …!

Hoca efendiler maşallah, Riyaziye, Hendese, Felekiyat, İlm-i Tabiat-i Umran, Fizik, Simya, Fıkıh,…….. bütün ilim, bilim çeşitlerinde ders verecek. Yahu vatandaş senin çocuğunu emanet ettiğin bu insanlar işin parasal tarafında.

Kanun koyucunun vaz ettiği yasalar, icranın yönetmeliklerine bakarsak bu işler Fetö ile bitmiş, eğitim alanındaki kurumlar bir düzene adapte olacaktı ama ıııhh. Bu işe kim engel olacak bilemem ama Fetö boşluğunu doldurma çabasındaki Medresetü’l Dandikiye’ler engellenmeli vatandaşın çocuğuna başarılı bir eğitim aldırma çabası bu insanlar tarafından nakit e çevrilmemeli.

Not: Bu yazıda geçen kurumların gerçek dünya ile ilgisi yoktur, hepsi kurgudur. Hele hele Seydişehir’le hiç ilgisi yoktur. Yersen…


06 Eylül 2017 Çarşamba 02:43
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEMDEKİLER

Seydişehir’de ilköğretim haftası kutlandı

Seydişehir’de, 2019-2020 eğitim öğretim yılı ile birlikte başlayan ilköğretim haftası kutlamaları

Belediye ekipleri çalışmalarına devam ediyor

Seydişehir Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, ilçeye bağlı mahallelerin sokaklarında asfalt kaplama,

Başkan Tutal'dan hastane ziyareti

Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Devlet Hastanesinde tedavi gören hastaları ziyaret etti.

TDV’dan Halep’e 15 tır un yardımı

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Konya Şubesi ve Konya Müftülüğünce başlatılan yardım kampanyası kapsamında

Seydişehir MÜSİAD’dan aşure ikramı

MÜSİAD Seydişehir Şubesi geleneksel aşure etkinliği gerçekleştirildi.

Hürriyet Caddesi esnafından aşure etkinliği

Hürriyet Caddesi esnafları geleneksel hale getirdikleri aşure ikramının bu sene 7’ncisini düzenlediler.

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA