ribo

06 Aralık 2019 Cuma

şeker

LİYAKAT

Arif BİLGİN

Arif BİLGİN

E-Posta : abilgin_yesevi@hotmail.com

           Türk milleti insanlığın kâdim unsurudur. Binlerce yıllık devlet tecrübesi, yönetim kabiliyeti olan bir millettir. Ancak nedense bir işin başına birisini getireceğimiz zaman kabile kuralları geçerlidir.

Adamcılık, klancılık ön plana geçer, bu adamın!! kabiliyeti nedir var mıdır? düşünülmez ya da yalama yaltaklanma kabiliyeti ölçüsünde değerlendirilir, hani fıkradaki ibrikçi gibi…

Adamın biri yabancı olduğu bir kasabada dolaşırken büyük abdesti gelir. Fena halde sıkışmıştır. Oraya-buraya seyirtir. Tuvalet arar, bulamaz.

Sonra aklına gelir. Burası bir Müslüman kentidir ve her caminin müştemilatında mutlaka bir umumi tuvalet olması gerekir. Gözlerini havaya çevirir ve bir minare görür. O yana doğru seyirtir ve tuvaleti bulur. Boş iki kabin; kapılarında birer suibriği ve çubuğunu tüttüren; bir sandalyenin üstüne adeta tünemiş bir tuvaletçi görür.

İbriklerden birini kaptığı gibi kabinlerden birine dalar. İbrikçi arkasından var gücüyle bağırır.

“- Bırak o ibriği, ötekini al...”

Adamın tartışacak hali yoktur. Bırakır aldığı ibriği, ötekini alır ve içeri girer...

Rahatlamıştır, dışarı çıkar, ellerini yıkar, parasını da verdikten sonra ibrikçiye sorar...

“- Yahu arkadaş içeride merak ettim, düşündüm. Bu ibriği değil de ötekini alsaydım ne olurdu?”

İbrikçi mağrur bir ifadeyle çubuğundan iki nefes daha çeker; sandalyesine iyice gömülür ve soruyu yanıtlar...

“- BIRAK!... BİZİM DE BU KADAR FORSUMUZ OLSUN...”

İşte bu minvalde gelen bir mektubu sizlerle paylaşayım. Deniliyor ki mektupta; ……. okulunun 12 dairelik 30 yıllık eski lojmanları sözde kız öğrenci yurdu yapılmak için Milli Eğitim İl Müdürlüğü ve Bakanlıktan onay alınmadan tadilata sokuluyor yaklaşık 500.000 (beşyüzbin) harcanıyor. Bina eskidir diyerek onaylanmıyor ve çürümeye terk ediliyor.

Bir başka binasına esnafa PVC pencere yaptırılıyor ama bina yıkılacağı için sökülüp çöpe atılıyor.(bu arada bölgemizde bulunmayan modern PVC makinaları okulda mevcut ve çürüyor) Bir hevesle alınan Kimya ile ilgili cihazlar kutusunda beklemede ve bu bölümden hiç üniversiteye öğrenci gönderildiği duyulmadı. Öğrenci sayısı her yıl düşmekte, tezgahlar atıl vaziyette ama okulda etkinlik çok maşallah. MEB memurları için lokanta, okçuluk dersleri vs.. Veliler şikayetçi okulda muhatap müdür bulamıyoruz diyerek…

Sayın Kaymakamın eğitime öncelik verdiğini okullarımızla olağanüstü ilgilendiğini sosyal medyadan izliyoruz; ancak tavsiyemiz görünmeyen yerlere de dikkat buyurması. Yine bir okulumuzun zemin katında bulunan mutfağına kanalizasyon bastığı ve idarecilerinin pek önemsemediği söylentileri gündemde. Tabi ki “İBRİKÇİLER” sadece bu kurumda değil. Belediyelerde ve siyasilerin !!! müdahale ettiği edebildiği diğer kurumlarda mebzul miktarda bulunuyor. Ya partilimdir, ya sendikamızdandır diyerek bir basit formla üye olup asgari müşterekleri oluşmuş. Davaları, idealleri yoktur.

Geleceğimiz; okullarımızın, eğitimimizin kalitesi kalibresi ölçüsünde şekillenir. Bu meyanda eğitimde “yönetici-insan” unsuru önemlidir. Çocuklarımızı hiç kimsenin heva ve heveslerine kurban edemeyiz. Eğitimin özelleşmesi konusunda çekimser olmama rağmen 657 sayılı memurun muhakemat kanunu ile korunan bu insanları gördükçe özelleşme taraftarı oldum neredeyse…


10 Ocak 2018 Çarşamba 01:33
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEMDEKİLER

Merkez İlkokulu’nda kültür ve miras sergisi

Merkez İlkokulu 4.sınıf öğrencileri tarafından “kültür ve miras” konulu tarihi eser sergisi açılışı

Sebeltaş personeline uygulamalı yangın tatbikatı

Sebeltaş A.Ş. bünyesinde çalışan personele uygulamalı olarak yangın tatbikatı verildi.

İlçemizde hayat boyu öğrenme komisyonu toplandı

Seydişehir Halk Eğitim Merkezi tarafından İlçe Hayat Boyu Öğrenme Komisyonu İş Birliği Toplantısı

Başkan Tutal’dan ziyaretler

Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Yıldız ve Özbakır ailesini ziyaret etti.

Meclis toplantısı canlı verilsin önerisi

Seydişehir Belediyesi Aralık ayı meclis toplantısında CHP ve İyi Parti’li meclis üyeleri, oturumların canlı

Şehit polis son yolculuğuna uğurlandı

Antalya'da görevi esnasında geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden polis memuru Savaş Ünal (46), Boyalı

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA