ribo

18 Eylül 2019 Çarşamba

şeker

KIZIL ELMA

Arif BİLGİN

Arif BİLGİN

E-Posta : abilgin_yesevi@hotmail.com

İki gündür devletin en tepesinden ülkenin en ücra beldelerine kadar yayılan, sosyal medyada fenomen hale gelen “Kızıl elma”; adını bile bilmediğimiz bir asker evladımız tarafından gündeme oturdu.

Türk- İslam literatürüne uzak insanların bugüne kadar üstünde düşünmediği ya da bir kısım insanların ütopyası olarak gördüğü bu kavram Türk’ün binlerce yıllık fetih pusulasıdır. Türk İslam olduktan sonra “i’lâ’yı kelimetullah” yani Allah’ın adını yüceltme yayma şeklinde telaffuz edilmiş bir kutlu kavram.

Fatih’in İstanbul’u, Kanuni’nin Viyana’sı bu minvalde değerlendirilir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sağlığında Hatay’ı alma düşüncesi ve yerine getirmesi de Türk genlerine işlenmiş bu pusulanın varlığıdır.

Yüce milletimin üç gün önce başlayan; düşmanlarını tedip, takip, yok etme harekâtı başlar başlamaz Kuran-ı Kerim’den “Fetih” suresini okumaya başlamaları ve “Kızıl elma” beyanlarının ülke semalarında uçmaya başlaması tesadüf veya sıradan olgular zinciri değildir.

Türk’ün Anadolu Feth’ini hazırlayan, gönderdiği Alperen dervişleri (ki Divane’lerdir) ile olgunlaştıran ve gerçekleştiren Pir-i Türkistan, Hace-i Sultan Hz. Ahmet YESEVİ “Kızıl elma” ülküsünü Türk’ün şuur altına işlemiş ve divanını Fetih Suresi tefsiri ile başlamak sureti ile pekiştirmiştir.

Bugüne kadar beyinleri bir yerlerden! kurgulanmış aydın denilen zevatın bir ütopya, bir hayal olarak nitelendirip görmezden geldikleri veya ağa babalarının sahiplerinin işine gelmediği için ironi ile bahsettikleri bu “ülkü” inşallah artık Türk milletinin hafızasında yeniden küllerinden doğacak, dirilecektir.

Cumhuriyet devrinde Atatürk ve Başbuğ Türkeş tarafından doktrinleşen bu kavram kim ne yaparsa yapsın Milli hafızadan zayi olmamıştır. Zamanımızda önceliği;

1-Türkiye’nin tam bağımsızlığı

2-Türk ülkelerinin bu bağlamda özgürlüğü

3-Türk birliği

olarak sistemleşen bu ideal tabi ki; Kızıl elma’ya,  i’lâ’yı kelimetullaha ve yüce Türk milletinden olma şerefini özümseyen yöneticiler tarafından gerçekleştirilecektir.

Yoksa yüce dinimi sadece bir Arap dini gibi gören, milli gayelerden uzak veya o gayeleri ve inançları kendi istikballeri için bir araç kabul eden; bir meydana Atatürk anıtını ölsem de koymam diyebilecek kadar, Türkeş anmasına salon vermeyecek kadar gayr-ı ıslahı kabil, ama Fetö şerefsizinin bankasının ATM’sini koyacak kadar riyakâr insanlar tarafından değil…


24 Ocak 2018 Çarşamba 00:31
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEMDEKİLER

Seydişehir’de ilköğretim haftası kutlandı

Seydişehir’de, 2019-2020 eğitim öğretim yılı ile birlikte başlayan ilköğretim haftası kutlamaları

Belediye ekipleri çalışmalarına devam ediyor

Seydişehir Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, ilçeye bağlı mahallelerin sokaklarında asfalt kaplama,

Başkan Tutal'dan hastane ziyareti

Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Devlet Hastanesinde tedavi gören hastaları ziyaret etti.

TDV’dan Halep’e 15 tır un yardımı

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Konya Şubesi ve Konya Müftülüğünce başlatılan yardım kampanyası kapsamında

Seydişehir MÜSİAD’dan aşure ikramı

MÜSİAD Seydişehir Şubesi geleneksel aşure etkinliği gerçekleştirildi.

Hürriyet Caddesi esnafından aşure etkinliği

Hürriyet Caddesi esnafları geleneksel hale getirdikleri aşure ikramının bu sene 7’ncisini düzenlediler.

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA