berat kandili

27 Şubat 2020 Perşembe

şeker

KIZIL ELMA

Arif BİLGİN

Arif BİLGİN

E-Posta : abilgin_yesevi@hotmail.com

İki gündür devletin en tepesinden ülkenin en ücra beldelerine kadar yayılan, sosyal medyada fenomen hale gelen “Kızıl elma”; adını bile bilmediğimiz bir asker evladımız tarafından gündeme oturdu.

Türk- İslam literatürüne uzak insanların bugüne kadar üstünde düşünmediği ya da bir kısım insanların ütopyası olarak gördüğü bu kavram Türk’ün binlerce yıllık fetih pusulasıdır. Türk İslam olduktan sonra “i’lâ’yı kelimetullah” yani Allah’ın adını yüceltme yayma şeklinde telaffuz edilmiş bir kutlu kavram.

Fatih’in İstanbul’u, Kanuni’nin Viyana’sı bu minvalde değerlendirilir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sağlığında Hatay’ı alma düşüncesi ve yerine getirmesi de Türk genlerine işlenmiş bu pusulanın varlığıdır.

Yüce milletimin üç gün önce başlayan; düşmanlarını tedip, takip, yok etme harekâtı başlar başlamaz Kuran-ı Kerim’den “Fetih” suresini okumaya başlamaları ve “Kızıl elma” beyanlarının ülke semalarında uçmaya başlaması tesadüf veya sıradan olgular zinciri değildir.

Türk’ün Anadolu Feth’ini hazırlayan, gönderdiği Alperen dervişleri (ki Divane’lerdir) ile olgunlaştıran ve gerçekleştiren Pir-i Türkistan, Hace-i Sultan Hz. Ahmet YESEVİ “Kızıl elma” ülküsünü Türk’ün şuur altına işlemiş ve divanını Fetih Suresi tefsiri ile başlamak sureti ile pekiştirmiştir.

Bugüne kadar beyinleri bir yerlerden! kurgulanmış aydın denilen zevatın bir ütopya, bir hayal olarak nitelendirip görmezden geldikleri veya ağa babalarının sahiplerinin işine gelmediği için ironi ile bahsettikleri bu “ülkü” inşallah artık Türk milletinin hafızasında yeniden küllerinden doğacak, dirilecektir.

Cumhuriyet devrinde Atatürk ve Başbuğ Türkeş tarafından doktrinleşen bu kavram kim ne yaparsa yapsın Milli hafızadan zayi olmamıştır. Zamanımızda önceliği;

1-Türkiye’nin tam bağımsızlığı

2-Türk ülkelerinin bu bağlamda özgürlüğü

3-Türk birliği

olarak sistemleşen bu ideal tabi ki; Kızıl elma’ya,  i’lâ’yı kelimetullaha ve yüce Türk milletinden olma şerefini özümseyen yöneticiler tarafından gerçekleştirilecektir.

Yoksa yüce dinimi sadece bir Arap dini gibi gören, milli gayelerden uzak veya o gayeleri ve inançları kendi istikballeri için bir araç kabul eden; bir meydana Atatürk anıtını ölsem de koymam diyebilecek kadar, Türkeş anmasına salon vermeyecek kadar gayr-ı ıslahı kabil, ama Fetö şerefsizinin bankasının ATM’sini koyacak kadar riyakâr insanlar tarafından değil…


24 Ocak 2018 Çarşamba 00:31
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEMDEKİLER

‘Fen'de Sanat’ projesi gerçekleştirildi

Şehit Muhsin Kiremitçi Fen Lisesi'nde e-Twinning faaliyeti kapsamında "Fen'de Sanat" projesi gerçekleştirildi.

Tarım ve hayvancılık konulu toplantı yapıldı

Seydişehir Kaymakamlığı ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Seyyid Harun Maarif Merkezi’nde

Tutal termal tesislerde gazetecileri ağırladı

29 Şubat Cumartesi günü hizmete girecek olan Seydi Şifa Termal Tesisleri’nin tanıtımlarına devam eden

Küçük, Okullardan yarınlara programına katıldı

Seydişehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cemal Küçük, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Sergi Salonu’nda

Merkez’den öğretmenlere seminerler

Merkez İlkokulu tarafından eğitim yılı başında yapılan planlama doğrultusunda uzmanlar tarafından seminerler

İş pedagojisi kursu müracaatları başladı

Seydişehir Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Erdem Şirin, iş pedagojisi kursu müracaatlarının başladığını

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA