ribo

18 Eylül 2019 Çarşamba

şeker

KİMİN ELİ KİMİN CEBİNDE?

Arif BİLGİN

Arif BİLGİN

E-Posta : abilgin_yesevi@hotmail.com

Bu soruyu sorduran vakıalar yıllardır devam ediyor.

Bir koltuk kapan anında krallığını ilan edip hazır esnek bir kılıf bulup istediğini yapıyor; bazen de biri davulu taşırken uyanığın biri tokmağı eline geçirip istediği makamda çalıyor. Her nedense bu işler MEB bünyesinde daha çok oluyor.

Örneğin sorumlu olduğu okulu .ok götürürken, ödenek üstüne ödenek alıp yurt yapmaya çalışan mı istersiniz, atölyeli fabrika gibi okulun ihtiyacını ya yapmayıp yahut dışarıya ısmarlayan mı istersiniz, asli işlerini bırakıp okulu kozmetik işine bulaştıran mı, ya da lokanta işletmesine öykünen mi istersiniz hepsi mevcut.

Unutmadan tarım okulunda kliniği mahkemelik edenlerin başka okul ve meb okullarını çiftliğe çevirdiklerini görmeyenlerde bu kurumda maalesef…

Yine bugünlerde duyduğum ve doğruluğunu test ettiğim bir olay.

Bir okulumuzun müdüründen bahisle; geçen yıl 60 (yazıyla altmış) defadan fazla program değiştirdiği, bu öğretim yılında kendini aşarak 15 (yazıyla on beş) günde 25 (yazıyla yirmi beş) defa program değiştirerek hem de bunları olmadık saatlerde yaparak öğretmenleri sürmenaj ettiği konuşuluyor. Bu kişinin bir nörolojik, psikiyatrik kontrolden geçmesi gerektiği de konuşulanlar arasında. İşte bu yüzden yukarıdaki başlığı attım. Bu milliliğine pek kanaatimin kalmadığı eğitim işinde kimin davulcu kimin tokmakçı olduğu konusunda artık kafam karışık…

Mesela yine bir eğitim kurumunda kızdığı öğretmeni haber vermeden norm fazlası yapan, tayin dönemi de geçtiği için ortada bırakan idarecilerde var. (Bu konu soruşturma safhasında.)

Davulu taşıyan hamala sorduğumuzda ya haberi yok, ya da davulun tokmağını elinde tutan sendikaya karşı yetersiz kalıyor. Geçen hafta ilçemizde yayınlanan bir gazete okulların kontenjanı yetersiz diye yazmış bu insanları korumak için. Doğru adam gibi yönetilenlerin kontenjanı yetersiz ancak 90-100 kontenjan verilip de 20-30 tercihte kalan çoğunluğa ne demeli?

Bu program yapma yetkisi yönetmelikte yazdığı gibi kurula verilmeli, müdürlerin intikam alma aracı olmaktan çıkarılmalı. Yoksa eğitim esnafının çarşısı karışacak ben söylemiş olayım.


03 Ekim 2018 Çarşamba 11:38
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEMDEKİLER

Seydişehir’de ilköğretim haftası kutlandı

Seydişehir’de, 2019-2020 eğitim öğretim yılı ile birlikte başlayan ilköğretim haftası kutlamaları

Belediye ekipleri çalışmalarına devam ediyor

Seydişehir Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, ilçeye bağlı mahallelerin sokaklarında asfalt kaplama,

Başkan Tutal'dan hastane ziyareti

Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Devlet Hastanesinde tedavi gören hastaları ziyaret etti.

TDV’dan Halep’e 15 tır un yardımı

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Konya Şubesi ve Konya Müftülüğünce başlatılan yardım kampanyası kapsamında

Seydişehir MÜSİAD’dan aşure ikramı

MÜSİAD Seydişehir Şubesi geleneksel aşure etkinliği gerçekleştirildi.

Hürriyet Caddesi esnafından aşure etkinliği

Hürriyet Caddesi esnafları geleneksel hale getirdikleri aşure ikramının bu sene 7’ncisini düzenlediler.

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA