ribo

18 Eylül 2019 Çarşamba

şeker

İLM-İ SİYASET, İLM-İ İHANET

Arif BİLGİN

Arif BİLGİN

E-Posta : abilgin_yesevi@hotmail.com

Geçen gün bir dostum, abi sen ilm-i siyaset bilmiyorsun siyaset yapsan herkesi partiden atarsın demişti. Doğru demişti ilm-i siyaset denilen herkese mavi boncuk dağıtma işini bilemiyorum ve zaten siyaset yapmam.

Bilinenin aksine ömrümde hiçbir partiye üye olmadım; hiç partide yönetim hevesim olmadı. Bu güne kadar yaptığımız ne varsa Allah rızası ve Türk’ün bekası davasına hizmet düşüncesinin fiile dönüşmesi hadisesidir.

Bu siyasetin Ankara dışında yapılanı kasaba eşrafının eskiden dernek-barana gibi adlarla isimlendirdiği dost arkadaş refik’lerin bir tür toplanma ve birbirlerini ağırlama işinin yasal yolu olduğuna ve eline imkân geçerde ülke içinde erk sahibi olursa bir iş bulma kurumu olduğuna inanırım.

Bu siyasetin yine Ankara dışında yapılanması eğer yukarıdan müdahale olmazsa sen ben bizim oğlan esprisi ile ellerinde tutulması işidir; ya da şimdiye kadar bir halt olmayanların oturdukları sandalye ile kendilerini önemseme-önemsetme vakasıdır.

Bazen de komedyadır bu ilm-i siyaset. A partisi C partisinden ilhak ettiğini sandığı muhteremin M partisinde üye olduğunu sonradan öğrenir. Maksat hareket olsun ve bu ilm-i siyaset.

Bu ilm-i siyaset, dün ak dediğine bugün kara demektir.

Bu ilm-i siyaset, yenildiğini unutabilmek kendini hep galip sanma gibi olağanüstü beceridir. Bu ilm-i siyaset, başarılar başkasına ait olduğu halde kendine mal etme becerisidir. Bu ilm-i siyaset, Papaz’ın Namaz kılması gibi olmayanı o gibi gösterebilmesidir.

Bu ilm-i siyaset, stada gitmediği halde takım yenilince Başkan istifa diye höykürebilmek, hasbel kader galibiyette ben Başkanı severim en büyük Başkan bizim Başkan diyebilmektir.

Bu ilm-i siyaset, Vefa’yı sadece boza markası kabul etmektir. Bu ilm-i siyaset, dik durmamak, hacı yatmaz oyuncağı gibi her elin karşısında eğilmektir. Bu ilm-i siyaset, el şeyi ile kırıklığa gitmenin diğer adıdır.

Tüm bunlar aslında ilm-i ihanetin cilâlanmış halidir. Keşke ilm-i sadakat gibi bir ilim dalı olaydı. Ne var ki, sadakat duygusu naturada yaradılışta verilen bir duygu.

Hamakat sahibi insanların siyaset yapmaması dileklerimle…


21 Mart 2017 Salı 23:36
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEMDEKİLER

Seydişehir’de ilköğretim haftası kutlandı

Seydişehir’de, 2019-2020 eğitim öğretim yılı ile birlikte başlayan ilköğretim haftası kutlamaları

Belediye ekipleri çalışmalarına devam ediyor

Seydişehir Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, ilçeye bağlı mahallelerin sokaklarında asfalt kaplama,

Başkan Tutal'dan hastane ziyareti

Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Devlet Hastanesinde tedavi gören hastaları ziyaret etti.

TDV’dan Halep’e 15 tır un yardımı

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Konya Şubesi ve Konya Müftülüğünce başlatılan yardım kampanyası kapsamında

Seydişehir MÜSİAD’dan aşure ikramı

MÜSİAD Seydişehir Şubesi geleneksel aşure etkinliği gerçekleştirildi.

Hürriyet Caddesi esnafından aşure etkinliği

Hürriyet Caddesi esnafları geleneksel hale getirdikleri aşure ikramının bu sene 7’ncisini düzenlediler.

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA