12 Temmuz 2020 Pazar

şeker

İDARE-İ MASLAHAT

Arif BİLGİN

Arif BİLGİN

E-Posta : abilgin_yesevi@hotmail.com

Şair Eşref’in Kaymakamlık yaptığı ilçeyi ikide bir eşkıya basarmış. Durumu İstanbul’a bildirdiğinde:

-“Burada yapılacak bir şey yoktur, oradaki jandarmalarla idare-i maslahat edilmesi” diye cevap gelirmiş. Sonunda eşkıya ilçe merkezini tekrar basmış ve hükümet konağına girmiş.

Eşref bir kolayını bulup durumu tekrar İstanbul’a iletmiş. Cevap yine “- İdare-i maslahat edilmesi…” yollu gelince, şair Eşref İstanbul’a şu telgrafı çekmiş:

“- İdare gitti, maslahat elde kaldı…”

 

 

Durum bu, 15 Temmuz şer gününün atlatılması ve aradan geçen bir yıllık süre bazı pıtırcıklar’da yaşanılandan ders almayı geçtik bu şer gününü anlama değerlendirme gibi bir şeyi oluşturmamış.

15 Temmuz şer günü; evlerinde yatakların altına saklanan bazı zevat bu yıl yapılan anmalardaki coşkudan da etkilense gerek yine “Vali-i vilayet / Hidayeti Devlet / Atça’lı kel Mehmet” modunda.

15 Temmuz 2016 öncesi davrandıkları gibi davranma eğiliminde bazıları. Malum bu yıl MEB de yeni müdür ve müdür yardımcısı atamaları yapılacak. Sözlü mülakat sonunda geçer not alacak kişiler münhal kadrolara atanacaklar. 2016 öncesi yaptıkları atamalarda not vererek bir yerlere getirdiklerinin hâlâ ayıklanması bitmiş değil. Özellikle idareci pozisyonuna doldurdukları hempaları ya kabiliyetsiz çıktı ya da “F” tipi.

Özellikle bunların içinde el çantası ya da anahtarlık formunda biri var ki Rabbim bunu MEB’e eziyet olsun diye yaratmış. Al bunu bir kazan’a koy kepçe niyetine vallahi kendiliğinden karıştırır. Bunun özelliğini çözemedim ama çayır mantarı gibi bir şey olduğundan hep suyun yüzünde. Bunun istemediği bir ismin MEB de bir yere gelmesi mümkün değil. MEB deyip durduğuma bakmayın dediklerim Seydişehir için geçerli tabiî ki başka yerlerde de bunlardan var.

Atamalarda kimin nereye geleceği aşağı yukarı belli. Mesela bunun bir akrabası komşu bir ilçede ama Seydişehir’de bu yıl sivrilen bir okula gelmesi nerede ise kesin. Yine bir MEB Kurumu müdürlüğüne gelecek bir diğer isimde belli. Duyumlarımız kesinlik kazandıkça bunları afişe edeceğim. 40 civarında atamanın içinde “F” tipi bulaşıklardan olacağı da söylenenler arasında.

Aklı erenlerin, elinde yetkisi olanların ya da yetkiliye etkisi olanların bu işe el atıp yersiz atamaları engellemesi dileğimiz. Eğer 15 Temmuz öncesi gibi bunun ya da bunu bir halt sanan hempalarının işi kemale ererse, başlıkta şairin dediği gibi;

“ İdare gider, Maslahat elimizde kalır”

 

“Artık bu işlere karışmayacağım” kararı almıştım ancak gelen haberleri sizlere aktarmasam olmazdı. Seydişehir’de yaşayıp da kimin neye bulaştığını bilmiyorum deme lüksümüz yok. “F” tipi toplantıların müdavimi olan birçok idareci halen yerinde. Kripto falan deniyor ya ilgisi yok. Açık ve net sahte Mesih’in havarisiydiler. O toplantıların ön sıralarında “Siftahsız fahişeler” gibi süslenip püslenip poz verenler halen aramızda iken yenilerine göz yummak aymazlıktan öte aptallık olur.


19 Temmuz 2017 Çarşamba 04:07
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEMDEKİLER

Kaymakamlar Gölcük Yaylası'nda buluştu

Yalıhüyük Kaymakamlığı’nın, Gölcük Yaylası'nda organize ettiği etkinlikte, komşu ve yakın bölgede

Erdoğan ve Tutal muhtarlarla buluştu

Seydişehir Kaymakamı Aydın Erdoğan ve Belediye Başkanı Mehmet Tutal, merkez ve kırsal mahalle muhtarları ile

Seydişehir bisiklet festivali sona erdi

Seydişehir Belediyesi ve Seydişehir Doğa Sporları ve Bisiklet Derneği’nin bu yıl ilkini düzenlediği Bisiklet

Esnaf ve sanatkarın sesine kulak verilmeli

Esnaf ve Sanatkârlar Odası, normalleşme sürecinde devlet ve halktan destek bekliyor. Oda Başkanı İbrahim Aypar

Karikatürist Öztürklevent’e ziyaret

Belediye Başkanı Mehmet Tutal, hemşehrisi karikatür dünyasının önemli isimlerinden biri olan ulusal ve

Bisikletseverler 73 kilometre pedalladı

Türkiye'nin değişik illerinden kayıt yaptıran 150 bisikletçi festivalin ikinci gününü de sorunsuz ve mutlu bir

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA