ribo

18 Eylül 2019 Çarşamba

şeker

HAYALLER PARİS; GERÇEK HASAN DAĞI

Arif BİLGİN

Arif BİLGİN

E-Posta : abilgin_yesevi@hotmail.com

Eskiden bu yana duyduğum bir atasözü, “Kılığına bakmaz Hasan Dağı’na oduna gider.”

Başlıktan anlaşılacağı üzere gücünün üzerinde laflar eden, vaatler verenlere söylenen sözlerdendir. Seçim günü yaklaştıkça “Suğla’dan tir” bağışlayanlar çoğaldı.

Eti Alüminyumla yarışıp binlerce kişilik iş sözü veren mi, petrol arayan mı, martın sonu bahar diyerek mesaj mı, bilgimi ne olduğu anlaşılamayan bir sürü laf kalabalığı…

Na tamam tesislerin açılışı iktidar temsilcilerinin işi. Hele birde büyükşehir belediyesi veya AB fonları ile yapılanları sahiplenmek var. Yahut ta teknoloji kullanarak muhteşem görselleri sanki bitmiş farz ederek aklımızla alay etmek bunlarda.

Seyyid Harun Projesi ofroad pistinden başka bir şey değil, termal tesisler dedikleri bir havuz sadece oda bitmemiş. Nasıl bir tesis ise konaklama yok. Geleceksiniz havuza gireceksiniz ve dönüp memleketinize gideceksiniz. Ha bir şey yapılmış muhtar ve muhtar adaylarına yemek. Biz bunun köpüklü filmini de görmüştük.

Termal tesis dediğiniz zaman bir, iki üç haftalık kürler yapılır ve konaklanır. Büyük laflar ederek bu işler olmuyor. O sarf edildiği söylenen miktarla orada bir de otel yapılırdı.

Konya il merkezinde yayın kuruluşlarında reklam, bilboardlar, birkaç ay önce otel kapatmalar vs.. bu seçime yönelik ödemeler köpüklü tatil gibi beyt-ul malden mi yoksa ağzı kilitli kesesinden mi bilmek isterdim. Köylerde dağıtılan paketler Kızılay’dan onu biliyoruz.

Geçen gün iktidar partisinden bir arkadaş, Ak Parti seçim merkezi önünde yığılan lüks arabalarla öğündü, dedim ki bunda garipsenecek bir şey yok belediye meclisinde Ak Partili üyelerin neredeyse tamamı müteahhit, evvel olmayanlarda sonra başladı. Önemli olan bu azınlığın değil çoğunluğun yani halkın nerede olduğu.

Ülke ekonomisinin geldiği bu kötü durumu bile halka boş iş vaatleri ile kullanmaya insanların umutları ile oynamaya vicdanları el veriyor. Yok çorap fabrikası !!! yok gazoz fabrikası !!! vs… Bilenler vardır; gazozcu Mehmet Ali Amca vardı, namı ile meşhur deli Mehmet Ali, Allah rahmet eylesin. Evinin altında gazoz imal eder, kasalar, kamyonlarla çevre illere bile gönderirdi, hem de tek başına yapardı tüm bu işleri.

Boşverin siz gazoz olmayın, efsane olun. Gidişinizde, gelişinizde muhteşem olsun.

Bir de son günlerde duyduğum bir şey, belediye hesaplarından, Sebeltaş’a para aktarılmış. Eğer gerçekse bu suç nasıl gizlenmiş? Tabi ki bu bir şehir efsanesi olabilir; birkaç gündür Eti Alüminyum Katarlılara satıldı dedikodusunda olduğu gibi. Ama dedikodu olmayan şeyler var, mesela; mühürlenen ikiz villalar imar değişikliği ile kurtarılmış, yine hastane karşısındaki alanda bulunan hazine arazisine yapılan işletmede kurtarılmış. Arkadaşlar giderken ne kurtarabilirlerse artık. Ama biline ki beyt-ul malden el atılanlar balık kılçığı gibi boğaza takılır, yutamazsın, öyle ahrete falanda kalmaz dünyada hesabın epeycesi görülür.

Allah var, ölüm var, hesap var…

Vesselam…


06 Mart 2019 Çarşamba 13:41
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEMDEKİLER

Seydişehir’de ilköğretim haftası kutlandı

Seydişehir’de, 2019-2020 eğitim öğretim yılı ile birlikte başlayan ilköğretim haftası kutlamaları

Belediye ekipleri çalışmalarına devam ediyor

Seydişehir Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, ilçeye bağlı mahallelerin sokaklarında asfalt kaplama,

Başkan Tutal'dan hastane ziyareti

Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Devlet Hastanesinde tedavi gören hastaları ziyaret etti.

TDV’dan Halep’e 15 tır un yardımı

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Konya Şubesi ve Konya Müftülüğünce başlatılan yardım kampanyası kapsamında

Seydişehir MÜSİAD’dan aşure ikramı

MÜSİAD Seydişehir Şubesi geleneksel aşure etkinliği gerçekleştirildi.

Hürriyet Caddesi esnafından aşure etkinliği

Hürriyet Caddesi esnafları geleneksel hale getirdikleri aşure ikramının bu sene 7’ncisini düzenlediler.

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA