16 Kasım 2018 Cuma

şeker

HASIR ARDINDAN MISIRI GÖZLEYENLER

Arif BİLGİN

Arif BİLGİN

E-Posta : abilgin_yesevi@hotmail.com

Yerel seçimlere birkaç ay kala hasır ardından mısırı gözler gibi gönlünde aslan yatanlar birbirlerini gözlüyor. Aday, daha doğrusu aday adayı olmak isteyen cengaverler, çıkacak adayların dişine göre olup olmadığını ölçüp biçerek ortaya çıkacaklar.

 Şimdilik CHP dışında kesin aday yok gibi; ancak muhalefetin dışında iktidar partisinde ne olacağı, ipi kimin göğüsleyeceği merak konusu. Mevcudun olmayacağı, daha doğrusu olamayacağı çok konuşulan konulardan öncelikli olanı.

 Biz bugün kimin aday ve başkan olacağını değil, nasıl olmasını istediğimizi konuşalım. Öncelikle yeni dönemde Şehr-ül Emin ‘kibir’ ve ‘enaniyet’ten uzak olmalı. Öyle ‘küçük dağları ben yarattım, büyükler dedemden miras’ havalarından kaçınmalı. Seçim öncesi bir başka görünüp seçim sonrası mabadı koltuğa değince rahmetli Kemal Sunal’ın ‘Koltuk sevdası’ filmindeki sahnelere öykünürcesine değişmemeli.

Meclis üyelerinin belediye ile ilişkisi olmamalı, müteahhit ve tedarikçiler orada bulunmamalı. Geçmişinde şaibe olan, kifayetsiz ve yetersizler orayı doldurulmamalı. Kısacası başkan ‘Beyt-ül Mal’ı’ korumalı, kollamalı. Yakasından parti rozetini sökmek gibi ucuz klasik klişe gösteriler değil gerçekten her kesin ve her kesimin başkanı olmalı, şehrin hakimi değil hadimi olmalı.

Gelecek başkan her şeyi ben bilirim düşüncesini kafasından silmeli, ekibini bir orkestra şefi gibi yönetmeli, asla gaza gelmemeli. Sokma akılla kendine düşmanlar edinmemeli. Hakka ve adalete riayet etmeli, fakir fukarayı, gurabayı, hasta ve alilleri seçim sathı mailinde değil, her dem hatırlamalı ilgilenmeli.

Emanetine verilen güç ve imkanlarını; olmayan hasletlerinin reklamına harcamamalı. Hazreti Mevlana’nın ifade buyurduğu gibi olduğu gibi görünmeli, göründüğü gibi olmalı. Hırsızı, uğursuzu korumamalı; her halükarda bu koltukta oturmalıyım deyip namussuzlukları kapatmamalı.

Şimdi sizin şöyle söylediğinizi duyar gibiyim;

“Nah buluruz öylesini…”


06 Kasım 2018 Salı 23:56
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEMDEKİLER

Başkan Tutal, Fevzi Atalay'ı ziyaret etti

Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Seydişehir'de uzun yıllar sendika başkanlığı yapmış ve siyasette

Meram galibiyeti nefes aldırdı.

SEYDİŞEHİR GÜCÜ : 3 YENİ MERAM SPOR : 2

Kılınçkaya Ak Parti’den aday adayı

Seydişehir Belediye Başkanlığı için Ak Parti’den aday adayı olan Hüseyin Kılınçkaya, başvuru dosyasını

Uyuşturucu ile mücadele toplantısı yapıldı

Uyuşturucu ile mücadele toplantısı kaymakamlık salonunda, Kaymakam Aydın Erdoğan başkanlığında

Ölümünün 80. yılında anıldı

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 80. yılında Seydişehir’de anıldı.

Torku Doğrudan Döner açıldı

Torku Doğrudan Döner’in ilk restoranı Konya Valiliği karşısında hizmete açıldı. Kurban kesilmesi ve

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA