ribo

18 Eylül 2019 Çarşamba

şeker

GALİP SAYILIR BU YOLDA MAĞLUP

Arif BİLGİN

Arif BİLGİN

E-Posta : abilgin_yesevi@hotmail.com

Seçimler bitti; çok şükür bir niza olmadan süreci bitirdik.

Tabi bu söylediklerim ilçemiz için geçerli. Maalesef ölümlü olaylarda vuku buldu ülkemizde. Biz genele pek bakmadan sadece birebir yaşadığımız ilçemiz seçimlerini irdeleyelim.

Malum olduğu üzere il ve ilçe bazında iktidar partisi kan kaybı yaşadı. Konya genelinde yüzde 13 kaybı var 2014 yerel seçimlerine göre. Ereğli ve Beyşehir’i bağımsız adaylar kazandı. Seçimlere katılım ise geçmişe göre geride.

Seydişehir’de 6 bin vatandaş sandığa gitmedi. Daha 24 Haziran seçimlerinde 6 bin oy alan İyi Parti başkanlık seçiminde bunun üçte biri olan 2 bin oy alabildi; görece meclis oyları daha fazla. İyi Parti lideri de yüzde 10 barajını aşan! partisinin gerisinde kalmıştı.

CHP meclis oylarında geçmişe göre başarılı ancak, başkanlık oylarında standardı korudu geçmiş üç seçimde aldığı başkanlık oyları ile hemen hemen aynı.

İktidar partisi 2014 yerel seçimlerinde yalnız başına yüzde 47.68 oy almış ve belediye başkanlığını kazanmıştı, aynı 2014 seçiminde MHP yüzde 36 oy oranında kalmıştı. Şimdi ne oldu da yüzde 47.68 + yüzde 36 = yüzde 84 oyu alan iki partiye rağmen yüzde 42 oy kaybı oluştu. 2019 yerel seçiminde cumhur ittifakına rağmen yüzde 41’lerde kaldı, kalındı?

Bu galibiyet gibi görünen sonuçlar, ilgilileri şapkasını önüne koyup düşündürecek midir acaba? Nerede hata yaptık diyerek hataları düzeltme yoluna gidecekler midir, yoksa biz kazandık diyerek aynı minvalde hiçbir gönüle dokunmadan devam mı edecekler?

Sonuç olarak başlık aslında her şeyi açıklıyor.

Bağımsız aday Abdulkadir Çat, dört parti karşısında tek başına 2014 yılındaki oyunu korumuş, hatta geçersiz sayılanlarla bir tarikat partisi olan BTP (Bağımsız Türkiye Partisi)’ye verilenlerle toplarsak en yüksek oyu almış gözüküyor. Zaten işin başında bağımsız adayın oy pusulasında kısıtlanmış yanlış kullanıma yol açacak yeri ve kuralları bu işe ilk darbeydi.

Yanisi şu, aslında mağlup görünen eşit şartlarda yarışmadığı halde, birincidir. Bağımsız olmasına rağmen tüm partilerin rakibi oldu.

Ak Parti il başkanı ve Seydişehir ilçe başkanının teşekkür konuşmalarını dinledim, gazetede okudum herkese teşekkürleri var; ama dikkat ettim ittifak ortakları MHP ile ilgili hiçbir şey görmedim, göremedim.

Dakika bir, gol bir.

İlçemize ve ülkemize hayırlı olmasını dilemekten başka söz kalmadı.

Vesselam.


04 Nisan 2019 Perşembe 22:26
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEMDEKİLER

Seydişehir’de ilköğretim haftası kutlandı

Seydişehir’de, 2019-2020 eğitim öğretim yılı ile birlikte başlayan ilköğretim haftası kutlamaları

Belediye ekipleri çalışmalarına devam ediyor

Seydişehir Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, ilçeye bağlı mahallelerin sokaklarında asfalt kaplama,

Başkan Tutal'dan hastane ziyareti

Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Devlet Hastanesinde tedavi gören hastaları ziyaret etti.

TDV’dan Halep’e 15 tır un yardımı

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Konya Şubesi ve Konya Müftülüğünce başlatılan yardım kampanyası kapsamında

Seydişehir MÜSİAD’dan aşure ikramı

MÜSİAD Seydişehir Şubesi geleneksel aşure etkinliği gerçekleştirildi.

Hürriyet Caddesi esnafından aşure etkinliği

Hürriyet Caddesi esnafları geleneksel hale getirdikleri aşure ikramının bu sene 7’ncisini düzenlediler.

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA