03 Haziran 2020 Çarşamba

şeker

CÖ-CS

Arif BİLGİN

Arif BİLGİN

E-Posta : abilgin_yesevi@hotmail.com

Bugüne kadar dünyanın geçmiş ve geleceğinden bahsederken MÖ-MS diyerek, yani milattan önce milattan sonra diye söze başlardık. Bugünden sonra coronadan önce coronadan sonra diye söz edeceğiz.

Birkaç yıldır konuşulan Holyvood filmleri ile algısı yaratılan dünyanın şu hali izleyenler için hiç de garip değil. Almanya’nın sekiz yıl önce öğrenip planlamasını yaptığı söylenen bu salgında, Güney Kore dizi çekecek kadar bilgi sahibi. Çin önceleri korkutan yayınlarla kıyamet senaryolarına temel olmuş ama daha sonra neredeyse küresel kurtarıcı rolünde dünyaya ilaç ve cihaz tavsiye ve dağıtımı yapıyor.

Darvin “Doğal seleksiyon” açıklamasını; “bir çita’dan kaçan geyik sürüsünün içinde hızlı koşan kurtulur zayıflar yok olur” diye açıklamış. Yani hızlı kaçan kurtulur mealinde.

İtalya ve İspanya da yaşananlar buna göre doğal seleksiyonun bir sonucu. Bu iki ülkenin de nüfusa göre yaşlı insan sayısı fazla ve yok oluyorlar (acaba yok ediliyorlar mı demek gerekiyor)

Evet, hiçbir şey bundan sonra eskisi gibi olmayacak. Küresel güçler mi kazanır yoksa hesap ve tuzakların en iyisini kuran Tanrı’mı kazanır? Bu virüs ekonomik savaşların gidişatını da, siyasi savaşların gidişatını da değiştirecek gibi.

Avrupa Birliği’nin sonunun geldiği artık kesin. Bu birleşmiş Avrupa hayalinin ve bugüne kadar ki tüm çabaların en önemli aktörü ve kurucu babası Almanya bundan sonra yalnız kalır diye düşünüyorum.

Almanya, Hitler’in özlemi tek Avrupa devleti hayalinden bir an bile vazgeçmedi, ikinci dünya savaşından sonra belki ara verdi ama alttan alta çabaladı. Zannımca İngiltere Almanya’nın bu hırsından dolayı birlikten ayrıldı çünkü “üzerinde güneş batmayan ülke” kibiri, üstünlük egosu bunu gerektirdi.

Almanya partnerleri İtalya ve İspanya için şu salgında kılını bile kıpırdatmadı; hatta onlara giden sağlık gereçlerini korsanlıkla alıkoyduğu yazılıyor. İsrail’in hiç sesi çıkmıyor ama Mossad korsanlığa devam ediyor, onlarda Almanya’nın malzemelerine el koymuş.

ABD’ye gelince, aslında küreselliğe karşı olan Tramp biraz dirense de virüsle onunda başını eğdiler. Hazırlıksız yakalanan Tramp yaklaşan seçimler sebebi ile de ciddi bir sıkıntıda.

Gelelim en önemli soruya. Bu ne zaman bitecek?

Dünyayı idare eden birkaç aile ve en büyük şirketlerin CEO ve sahipleri çekildikleri yer altından çıktıkları zaman bu salgın ve komplo vazifesini yapmış ve bitmiş olacaktır.

Vesselam…


31 Mart 2020 Salı 22:22
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEMDEKİLER

Normalleşme sürecinde işletmelere denetim

Seydişehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ve İlçe Tarım Orman Müdürlüğü ekipleri ilçede bulunan kafe,

Şehit Özcan Antalya’da toprağa verildi

Siirt'in Pervari ilçesinde askeri aracın devrilmesi sonucu şehit olan Seydişehirli Jandarma Astsubay Çavuş Celal

Vaka sayısı 11 oldu; 9 sokak karantinada

Seydişehir Değirmenci Mahallesi’nde yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında 9 sokağın karantinaya

Şehit Burak Aydoğan, dualarla uğurladı

Siirt'in Pervari ilçesinde askeri aracın devrilmesi sonucu şehit olan askerlerden Uzman Çavuş Burak Aydoğan

Şehitlerin ailelerine acı haber ulaştı

Siirt'in Pervari ilçesinde askeri aracın devrilmesi sonucu şehit olan askerlerden Uzman Çavuş Burak Aydoğan'ın

Seydişehir'e şehit ateşi düştü

Siirt’in Pervari ilçesinde kontrolden çıkıp uçuruma yuvarlanan zırhlı araçta bulunan 2 askerimiz şehit oldu,

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA