08 Nisan 2020 Çarşamba

şeker

BÜYÜK DEVLET OLMAK

Arif BİLGİN

Arif BİLGİN

E-Posta : abilgin_yesevi@hotmail.com

Devlet olmanın yanında büyük devlet olmanın zorlukları vardır. Büyük devlet sadece coğrafi sınırlarının genişliği ile değil, söylediğini yapabilme ve kendini koruyabildiği kadar büyüktür.

Büyük devletlerin hamasi merhamet duyguları olmaz; büyük devlet muarızlarını cezalandırabilen devlettir. Düşmana merhamet, ülkeye ihanettir düsturudur büyük devletin. Büyük devletin diplomasisi, diplomatik nezaket veya anlaşmalara körü körüne uyma gibi acze işaret eden kavramlarla da pek işi olmaz.

Büyük devletin iktidarı da, muhalefeti de, idolojisi ne olursa olsun millidir. Sınırlarımız ötesinde saldırıya uğradığımız bir anda “Suriye ile Türkiye savaşırsa Suriye’yi tutarım” diyen milletvekili, neredeyse tam anlamı ile savaş durumunda olduğumuz günümüzde hâlâ bir ateşkesten bahseden onun genel başkanı, daha birkaç hafta önce “Ben Esad ile görüşürüm” deyip bugün gök kubbeyi başına yıkın diyen, rüzgara göre gard alan bayanın kapalı oturum istemesi de bir garip değil mi? Milletten neyi gizleyeceksin? Önce bu gayr-ı milli olanların İngiliz muhiplerinin, Amerikan mandacılarının, Alman hayranları, Fransız tavlamalarının bu ülkede söz sahibi olmalarının önü kesilmeli.

Eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger demişti ki; “Biz içimizdeki hainlere fırsat vermeyiz, başka ülkelerin hainlerini besleriz.” Maşallah biz ne kadar Türkiye karşıtı varsa besleriz.

Son saldırılardan ve şehitlerden sonra bir sürü açıklama düştü görsel ve yazılı medya ya. 76 Suriye askeri etkisiz hale getirilmiş vs.. 706 olsa ne olur ki. Şam’daki namussuzun sarayını başına yıkmadıktan sonra? Hani Şam’daki hainin hamisinden aldığımız S400’ler var ya, işte onlardan birini Esad’ın beynine indir sahibi sorarsa test ettik deriz.

Demem o ki, büyük devlet çevre baskısı ile davranan değil, bileğine güvenenle olunur.

GELELİM SEYDİŞEHİR’E…

Şimdi buraya bir link veriyorum; vaktiniz olursa izleyin. Adamlar artık ölüyü, diriyi halledip Suğla Gölü’ne göz diktiler.

Göl yüzeyine paneller döşeyip enerji santrali kuracaklar. Duyumlarıma göre balıkçılık kooperatifi lağvedilmiş. Yani yüzlerce balıkçı ve aileleri boşa düşüyor.

Şimdi soracaksınız kim yapıyor diye, tahmin edin bakalım. Yani yine fabrika satışında olduğu gibi Seydişehirlinin haberi olmadan neler dönüyor. Ama müstehakız.

https://www.youtube.com/watch?v=2_ALXn2gax0&feature=youtu.be&app=desktop

Vesselam…


04 Şubat 2020 Salı 23:22
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEMDEKİLER

Koronavirüs vaka sayısı Konya'da neden fazla?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın ülkede en çok koronavirüs vakalarının görüldüğü şehirleri

Konya’ya giriş ve çıkışlar kapatıldı

Korona virüsü (Covid-19) salgınının yayılmasını azaltmak için Türkiye genelinde 30 büyükşehir ve Zonguldak

Vaka sayısı 20 bin 921'e yükseldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulunuyor. Bakan Koca,

Bulgar komitacılarına karşı Seydişehir taburu

Manastırda, Ferik (Korgeneral) Nasır Paşa’nın 9 Ekim 1903 tarihinde baş kitabete yazdığı üç sayfalık

Özgüven Sistem okulu eve taşıdı

Özgüven Sistem Koleji tüm kademelerde eğitime devam ediyor.

Ekmek kese kağıdında satılacak

Seydişehir’de ekmeklerin kese kağıdında satılması kararı alındı.

KONYA - HAVA DURUMU

KONYA